Veselé paničky windsorské: sólo pro Bolkovu pantomimu

Veselé paničky windsorské: sólo pro Bolkovu pantomimu

Tisk

vesele panicky windsorskeŘíká se, že hru Veselé paničky windsorské si u Shakespeara objednala přímo královna Alžběta. V představení Jindřich IV. se jí totiž zalíbila postava rytíře Jana Falstaffa a chtěla ho vidět zamilovaného. Sám velký dramatik se do toho pustil s vervou, nicméně splnit přání královny se mu tak docela nepovedlo. Brněnským divákům bylo umožněno zhlédnutí této hry jako poslední komedie z letošního vydařeného ročníku Letních shakespearovských slavností.

 

Rytíř Jan Falstaff byl totiž vysloužilý, poněkud starší muž, který byl sice stále mlád duchem, leč jeho tělesná schránka za tímto duchem silně pokulhávala. Nenechal se však odradit a rozhodl se zkusit štěstí u dvou dam, kterým napsal dopis. Co ale nevěděl, bylo to, že obě paničky se o jeho dvousměrných praktikách dozví, když si vzájemně přečtou stejný dopis, který se liší pouze jménem. Dámy se společně domluví, že starého kocoura trošičku potrápí, uvaří ho ve vlastní šťávě a nakonec mu to pěkně nandají. A tím začne klasický shakespearovský kolotoč plný vtipných scének, který dá vyniknout skvělým hercům, jejichž výkony byly tím, co hru dělalo zajímavou. Určitě se nedá mluvit o strhujícím ději jako u Zkrocení zlé ženy. Chvílemi hra obsahuje pasáže, které jsou trošku nudné, a nebýt například pantomimy Boleslava Polívky, nebyla by ani možnost se v určitých částech zasmát.

vesele panicky windsorske stasova polivka

Veselým prvkem však je znázornění mužské žárlivosti a ženské vypočítavosti ve způsobu, jak mužům oplatit jejich troufalost. Zde výborný výkon podává Jaromír Dulava, hrající Brouzdala.

Důvod, proč navštívit tohle představení, ale není jen hra samotná, ale také zážitek z otevřené scény nádvoří hradu Špilberk a jeho nezaměnitelné atmosféry, kterou zajišťují jak diváci, tak i pořadatelé, kteří tuto akci každoročně připravují. Věřím, že příští ročník bude stejně výborný jako ten letošní a všechna představení budou zase velmi brzo beznadějně vyprodána.

vesele panicky windsorske dulava polivka

Překlad: Martin Hilský
Režie: Jiří Menzel
Scéna: Karel Glogr
Kostýmy: Milan Čorba
Choreografie: Jana Hanušová
Pedagogický dozor: Jan Přeučil
Asistentka režie: Vendula Štíchová
Jan Falstaff: Bolek Polívka
Paní Pažoutová: Simona Stašová
Pažout: Jiří Čapka
Paní Brouzdalová: Eva Režnarová
Brouzdal: Jaromír Dulava
Evans: Jaroslav Satoranský
Caius: Ctirad Götz
Paní Čiperná: Petra Hobzová
John Rugby: Hynek Čermák
Fenton: Jan Cina
Bloumal: Hanuš Bor
Tintítko: Michal Novotný
Petr Belbo: Radim Kalvoda
Anička Šárka: Vaculíková
Bardolf: Petr Vršek
Pistol: Richard Fiala
Hospodský: Rudolf Jelínek
Nym: Jan Přeučil
Děti z Windsoru: Kühnův dětský sbor pod vedením Elišky Hrubé-Toperczerové

Zdroj foto: shakespeare.cz, autor fotografií z představení: Viktor Kronbauer, foto v úvodu: Pavel Mára


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

„Pro mě je hvězda Hana Vítová i moje babička,“ říká Blanka Kovaříková

Blanka Kovarikova200Blanka Kovaříková je autorka osmnácti knih o legendárních hercích, domech slavných a prvorepublikových detektivech. Patří mezi ně například Herecké balady, Jak se dědí sláva, Rada Vacátko a jeho hříšní lidé, Lexikon slavných čes...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Hamlet ze Švanďáku není žádná historická plačka

hamlet perexNení Hamlet jako Hamlet. O tom ví své i Švandovo divadlo na Smíchově, které od prosince 2013 uvádí na své hlavní scéně jednu z nejhranějších Shakespearových tragédií ve zcela netradičním pojetí režiséra Daniela Špinara<...


Divadlo

Bouřlivé léto na Hradě

boure 200Letošní ročník Letních shakespearovských slavností otevře 28. června v Královské zahradě Pražského hradu premiéra Bouře. Magickou komedii plnou lásky, pletich, zázraků i odpuštění režíruje SKUTR. Generálním partnerem je skupina PPF.

...

Film

Století rádia ukazuje, kudy se ubíralo rozhlasové vysílání

200filmV ostravském televizním studiu vznikl střihový dokument k 90. výročí rozhlasového vysílání, nazvaný Století rádia. Režisér Roman Vávra jej pojal jako mozaiku jednotlivých dochovaných relací od nejstarších dob téměř po dnešek, aniž by vložil jediné slov...