Tak trochu jiná láska - týden čínského filmu
Banner

Tak trochu jiná láska - týden čínského filmu

Tisk

Finding Mr. RightNejedná se o filmy Jiná láska nebo Tak trochu jiná love story. Řeč je o filmech, ke kterým se člověk zrovna často nedostane, pokud je nevyhledává. Mluvíme o asijských filmech. V pátek 26. 1. vyvrcholil v českobudějovickém kině Kotva týden čínského filmu a opravdu to bylo „tak trochu jiné.“

Kdo se nesoustředí jen na filmy ze západní produkce, možná ví, že čínské filmy bývají velmi často soustředěné na legendy této nejlidnatější země světa. Divákovi se tak naskýtá velké množství akčních a nemálo i bojových až krvavých scén. Týden čínských filmů ovšem nabídl možnost zhlédnout i něco, na co nejsme zvyklí.

Kino kotva společně s V – studio, s.r.o. a Velvyslanectvím ČLR připravilo ke zhlédnutí pět filmů během pěti dní. Šlo o filmy: Jen my víme kde (režie Xu Jinglei), Tygr a drak: Meč osudu (režie: Woo-Ping Yuen), Lov na příšery (režie: Raman Hui), Kniha lásky (režie: Xiao Lu Xue) a Dobytí tygří hory (režie: Hark Tsui).

Některé ze zmiňovaných, například Tygr a drak: Meč osudu, jsou pokračováním předchozího filmu. Ten se ve výběru zrovna řadí mezi ty akčnější. Protože jsem ale byl pouze na filmu Kniha lásky, budu hodnotit ten.
Tedy nevím, jestli může být řeč o klasickém hodnocení. Hodnotit asijský film, když je člověk zvyklý hlavně na západní styl filmů, by bylo poněkud „unfér.“ Co však mohu, je popsat děj, jeho zpracování a dovolit si srovnání.
Snímek je, jak tvůrci uvádějí, poctou knize Charing cross road č. 84 spisovatelky Helene Hanff. Jak už napovídá titulek článku, jde o opravdu tak trochu jinou lásku. Mladá gamblerka přestává zvládat svůj život s hazardem a o něco staršího realitního makléře přestává bavit bydlet každý den v jiném domě, který zrovna prodává. Oba dva narazí na zmiňovanou knihu, na kterou se naštvou a pošlou ji na adresu, kde se její příběh odehrává.
Když jim ale po několika dnech přijde ta samá kniha, jen v jiném vydání, začínají si psát. Oba dva zjistí, že ten druhý je Číňan a že každý řeší své problémy. Stejně jako je tomu v příběhu v knize, začnou si tihle dva dopisovat, i když on žije v Kalifornii a ona v Číně. Tolik k tomu, co ještě můžu prozradit a nenapsat příliš spoilerů.

finding-mr-right

Stejně jako je příběh o lásce, která nevznikla běžným způsobem, je i zpracování „tak trochu jiné,“ nezvyklé, chcete-li. Ve filmu můžeme vidět spoustu skoků dějem, nesrovnalostí a hlavně i triků a scén, které západní divák nemusí hned pochopit. Potkáváme poměrně hodně postav, které ale ve filmu zastávají svou funkci, a i když některé z nich vidíme jen nepatrný zlomek filmu, pořád do něj zapadají.

Oproti filmům, které známe, je výprava sice nezvyklá, ale příjemná. Než pochopíme styl vyprávění, možná se v příběhu na chvíli ztratíme. Postupem času se ale vše zlepšuje a my si v klidu můžeme užít film. Během děje se podíváme jak do čínského a amerického velkoměsta, tak i do čínské přírody, ale i do Londýna. Zajímavostí je, když si postavy ve filmu povídají různými nářečími, kterým ostatní postavy nerozumí. Divák si až do té doby myslí, že všichni mluví pouze čínsky (kromě angličtiny, která také zazní) a najednou zjistí, že právě slyšel Kantonštinu.

Bohužel jsem nikde na českých stránkách nenašel hodnocení tohoto snímku, ale já sám ho doporučuji. Pokud se vám ovšem podaří ho najít ke zhlédnutí, existuje totiž další film se stejným jménem. Najít byste ho mohli pod jeho původním názvem: Beijing you shang: Xiatu 2 (EN: Finding Mr. right 2). Nemyslete si ale, že je to pokračování, jde o úplně jiný příběh o lásce, než jeho předchozí, jen se stejnými herci a stejným režisérem. Jedinou věcí, kterou mohu s klidným srdcem a nepříliš velkou znalostí asijských filmů vytknout, je délka filmu. Ta totiž čítá 132 minut. Na romantický film sice trochu hodně, ale aspoň je toho využito k vysvětlení celého příběhu.

Režie: Xiaolu Xue
Scénář: Mia Jiao, Xiaolu Xue
Produkce: Wiliam Kong
Herci: Wei Tang, Xiubo Wu, Zhihong Liu, Paul Chun, Yi Lu
Hudba: Peter Kam
Zahraniční hodnocení: 6,4/10


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Vincent a Sien. Příběh lásky slavného malíře a prostitutky

Kdo by neznal slavného malíře Vincenta van Gogha! Kromě svých slavných obrazů vešel ve známost také tím, že si uřízl ucho a rovněž i jeho smrt je opředena tajemstvím. Jeho osobní život nebyl nijak šťastný a tento geniální umělec byl, jak už to tak bývá, tak trochu podivín. Na ženy moc štěstí neměl, a tak se zamiloval do nešťastné prostitutky Sien Hoornik, která to taky rozhodně neměla jednoduché.

Tridsiaty ročník filmového festivalu v Sarajeve

V Sarajeve sa od 16. do 23. augusta uskutočnil najväčší filmový festival v juhovýchodnej Európe a jeden z najväčších filmových festivalov v Európe Sarajevský filmový festival. Predstavitelia občianskeho združenia Obala Art Centar premietli počas tohto týždňa pre divákov viac ako 250 filmov z celého sveta. Z nich sa do súťaže zapojilo 54 filmov v kategóriách hraný, dokumentárny, krátky a študentský film.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

„Z VIP večírků jsem šel do fekálií a kanálů,“ směje se Roman Buťa

altČeský rybníček je malý. A každá tvář v něm hned upoutá pozornost. Obzvlášť, když je to někdo mladý, talentovaný a nadšený nejen do práce, ale i do životního optimismu. Roman Buťa rozhodně někým takovým je. Publikum si získává už více než deset let ...

Muzikant a básník všedního dne Karel Markytán má nové album a pokřtí jej ve Zlíně

Do světa harmonie, prosté krásy a působivého polohlasu nás může zavést aktuální album zlínského písničkáře Karla Markytána. I když ho mnozí znají jako člena legendární folk rockové skupiny AG Flek, tak i jeho druhé sólové album Je muzika! (před dvaadvaceti lety vyšlo první sólové album Konec sladkostí) je postaveno na kouzlu jeho písniček.

Čtěte také...

Týždeň slovenského filmu 2016

tyden slovenskeho filmu 200Prehliadka Týždeň slovenského filmu 2016, ktorá sa koná od 11. do 17. apríla v bratislavskom Kine Lumiére sa predstaví domácou tvorbou uplynulého roka. Nadväzuje tak na priaznivo prijatý prvý ročník, ktorý vznikol m...


Divadlo

Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2022 udělil čtyři Marty

encounter200Čtyři pozoruhodné výkony včera při závěrečném ceremoniálu vyzdvihla mezinárodní porota 32. ročníku Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER, který v termínu od 29. března do 2. dubna pořádala Divadelní fakulta JAMU. Festivalové s...

Film

Severský filmový podzim přinesl dvanáct mrazivých snímků

synove norskaFestival severské kinematografie nabídl pražským divákům od 14. do 18. listopadu celkem dvanáct mrazivých snímků. Deset novinek z posledních dvou let, barevně upravené a rozšířené titulky pro neslyšící a příběhy, které ...