Festival ANIFILM zveřejnil výběr soutěžních snímků a představuje svůj letošní vizuál

Festival ANIFILM zveřejnil výběr soutěžních snímků a představuje svůj letošní vizuál

Tisk

anifilm 2022 perexMezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM proběhne letos v Liberci od 10. do 15. května. Představí se to nejlepší i nejnovější z animované tvorby, přijede řada tvůrců i fanoušků animace. Nyní skončila práce výběrové komise a festival představuje filmy, které porotci i diváci uvidí v jednotlivých soutěžních kategoriích. ANIFILM také představuje svou letošní vizuální podobu, jejímž autorem je Jaromír Plachý.

V mezinárodní soutěži celovečerních filmů se utká 11 filmů
Do prestižní soutěže celovečerních animovaných filmů se přihlásilo celkem 40 filmů z celého světa. Výběrová komise Anifilmu se nakonec rozhodla do soutěžního festivalového programu zařadit 11 snímků, které v Liberci představí porotcům. Do soutěže zařadila jak filmy již mnoha oceněními prověřené tak naprosté novinky. Mezi ty již oceňované patří například filmy Gorila a já (The Ape Star) švédské režisérky Lindy Hambäck, držitel tří Evropských filmových cen a na tři Oscary nominovaný anidok Utéct (Flee) dánského režiséra Jonase Pohera Rasmussena. Českou animaci v této kategorii zastupuje film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad a čeští animátoři se podíleli i na snímku Přes hranici (The Crossing) francouzské autorky Florence Miailhe. V soutěži se prosadily i zcela nové celovečerní filmy, z nichž některé se v Liberci na Anifilmu divákům představí poprvé. Z Japonska dorazí nový film Koji Yamamury Dozens of Norths (Ikuta no kita). Především na nejmladší a mladší diváky se zaměřují filmy tvůrců, kteří se se svými předchozí filmy na Anifilmu již prezentovali. Jsou to švédský režisér Michael Eklblad a jeho novinka Best Birthday Ever!, japonský režisér Mamoru Hosoda s opulentním anime Belle a izraelský režisér Ari Folman s animovaným dramatem Kde je Anna Franková? (Where Is Anne Frank). Divákům Anifilmu je známý i italský režisér Alessandro Rak, který do soutěže přihlásil svůj nový film Yaya e Lennie: The Walking Liberty. Poprvé se pak na Anifilmu představí francouzský tvůrčí tandem Anne-Laure Daffis a Léo Marchand s filmem Les voisins de mes voisins sont mes voisins. Tyto nováčky doplní další autorská dvojice Satomi Maiya a Yutaro Kubo z Japonska s novinkou Totsukuni no Shōjo (The Girl from the Other Side).

ANIFILM 2022 představuje krátké filmy v mezinárodní soutěži
Oblíbená a ostře sledovaná soutěž krátkých filmů Anifilmu zná své hrdiny. Procesem výběru nakonec postoupilo do soutěže 31 titulů z celkem 513 přihlášených děl. Mezi zastoupenými státy najdeme stálice, jako jsou Francie či Kanada, zároveň ale soutěž nabídne pestrý geografický koktejl. Ve čtyřech soutěžních blocích narazíme na snímky z Mexika, Íránu, Japonska nebo z Chile. A právě odtud je film Bestia, odkazující na brutalitu někdejší vojenské diktatury, aktuálně nominovaný na Oscara. Milým překvapením jsou hned dva soutěžní tituly ze Slovinska. Jedním z nich je Steakhouse renomované režisérky Špely Čadež. Ze známých tvůrců zmiňme například též Martu Pajek, Atshushiho Wadu, duo Aubier + Patar (ti představí novou Paniku v městečku) či umělce Nieto, jehož dílo Swallow the Universe diváka rozhodně nenechá chladným. Z etablujících se tvůrců vypíchněme v USA usazenou ukrajinskou režisérku Natu Metlukh, která soutěží dokonce se dvěma filmy zároveň. Své želízko v ohni má i česká animace díky Lucii Sunkové a jejímu na skle malovanému snímku Zuza v zahradách. Závěrem zmiňme také slovensko-polský anidok od Joanny Kożuch Bolo raz jedno more… o osudu Aralského jezera a o životě kolem něj. Společná témata soutěžních filmů bychom hledali obtížně. Překvapí ale, že vzhledem k tomu (nebo právě proto?), v jaké době žijeme, se tématem pandemie zabývalo minimum filmařů. Což platí i pro tvorbu studentů.

anifilm 2022

A jaká bude studentská soutěž ANIFILMU 2022?
Z bezmála pětistovky přihlášených studentských prací festivalová komise vybrala 33 snímků. „Okno do budoucnosti animace“, jak je studentská tvorba vnímána, se představí v libereckých kinosálech ve třech blocích. Na tradiční dominanci Francie v této oblasti se nic nemění. Zastoupená je 6 tituly. Druhou nejvíce reprezentovanou zemí je Izrael se 4 filmy. Soutěžit budou ale i filmy od studentů z Jižní Koreje, Taiwanu, Indie nebo Číny. Z České republiky se do výběru probojovaly dvě režisérky, vzešlé z pražské FAMU. Jsou to Diana Cam Van Nguyen s ceněným anidokem Milý tati a Andrea Szelesová s filmem Sestry, který soutěžil například v Annecy. I na filmech těchto dvou autorek sledujeme obecný trend, kdy se filmy studentů vyrovnají dílům zavedených autorů či je dokonce překonávají. Studenti se také mnohem méně „žinýrují“ a otevřeně pracují s otázkami sexuality, sociálními rozdíly nebo erotikou (té bylo mezi letošními filmy skutečně hodně). Současné problémy dovedou vystihnout originálně a s humorem.

Soutěže v dalších kategoriích
Vedle celovečerních, krátkých a studentských filmů se na Anifilmu tradičně setká a utká animovaná tvorba i v dalších kategoriích, kterými jsou videoklipy, abstraktní a nenarativní animace, VR filmy a počítačové hry. Široká prezentace současné české tvorby pak proběhne v rámci tradiční soutěže Český obzor.

Kompletní výběr soutěžních filmů najdete zde.

ANIFILM představuje vizuál! Plachý je zpět!
Jak řada z vás zaznamenala, blížící se Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm má nový vizuální kabát. A nemálo z vás jistě odhalilo i jeho autora, kterým je věhlasný a světoznámý Jaromír Plachý. Někdejší absolvent UMPRUM, laureát řady cen za své krátké animované filmy a videoklipy, který se v poslední dekádě ponořil do ilustrování knih a především do herního designu. V něm se mu, pod hlavičkou studia Amanita Design, daří snad ještě více než na poli klasické animace. Botanicula, Chuchel nebo aktuální Happy Game jsou natolik výrazné počiny, že nepotřebují další komentář. Jaromír stál u vizuálu prvního třeboňského Anifilmu, ke kterému se v Liberci po 12 letech vrací. Jedním z důvodů je také letošní téma Anifilmu, které… prozradíme příště.

www.anifilm.cz 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na dráhu modelky se rozhodně nechystám, říká Soňa Drábková

sona perexOkatá a sympatická černovláska. Tak lze charakterizovat Soňu Drábkovou, která v minulých týdnech pózovala Robertu Rohálovi. Společně vytvořili fotografickou kolekci, jejíž vernisáž proběhne začátkem příštího roku v Kroměříži. Zatímco v případě ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Zlín Film festival, sekce Noční horizonty: Pluto

pluto200Díky zlínskému filmovému festivalu a jeho sekci Noční horizonty se na plátna zlínských kin dostanou snímky, které se běžně do české distribuce nedostávají. Divácký vkus v kombinaci s rentabilitou provozu kin jsou neúprosnými kritérii, jež bohužel mnoho...


Literatura

Swamp Thing – Prokletí
ImageKomiksovým čtenářům jistě není třeba Alana Moora dlouze představovat. Tento anglický scénarista se podílel na komiksech V jako Vendeta, Strážci, Liga výjimečných či Z pek...

Divadlo

Připravuje se nový, původní, český muzikál Doktor Faust

doktor faust200KVArt Production s.r.o. a Divadlo Na Maninách uvedou nový původní český muzikál Doktor Faust. Premiéra díla se uskuteční 16. září 2022 v pražském Divadle Na Maninách.

...

Film

Legendární parta aneb Když zeměkouli ovládneme strachem

legendarni partaDalší americký animovaný film, s málo vtipným názvem Legendární parta, je dílem společnosti UP – DreamWorks. Studio, které stvořilo Shreka a Madagaskar se ...