Helsinská romance Karaoke blues vstupuje do českých kin

Helsinská romance Karaoke blues vstupuje do českých kin

Tisk

karaokeFinský režisér Aki Kaurismäki je ojedinělou postavou na poli světové kinematografie. Jeho filmy oplývající poetikou zaplivaných putyk, rozbitých půllitrů a dělnických čtvrtí dokázaly okouzlit diváky po celém světě. Se svým nejnovějším snímkem se však vydal žánrově pro něj netradičním – romantickým – směrem. Karaoke blues sleduje nepravděpodobnou love story mezi prodavačkou Ansou, která se nebojí vzepřít každodennímu bezpráví, a dělníkem Holappou, jehož příchylnost k alkoholu mu přináší časté problémy.

Snímek se setkal s obrovským úspěchem u diváků i kritiků a prestižní filmová média nešetří chválou. „Hluboce se do filmu zamilujete,“ píší LA Times. Magazín Deadline mluví o „naprostém filmovém klenotu,“ britský deník Guardian zas o „neskutečně zábavné feel-good komedii v rytmu rock 'n' rollu.“ Příběh čisté lásky doplněný typickým Kaurismäkiho jemně absurdním humorem vstupuje do kin již dnes, 16. listopadu.

Cigaretovým dýmem prodchnutá romance měla svou světovou premiéru v Hlavní soutěži na festivalu v Cannes, odkud si odvezla Cenu poroty a též se stala nejlépe hodnoceným filmem v prestižním žebříčku kritiků, tzv. jury grid. Mezinárodní novinářská asociace FIPRESCI následně filmu udělila i cenu za Nejlepší film roku. Karaoke blues je též jedním z finalistů filmových cen LUX, které každoročně uděluje Evropský parlament.

Film se s velkým úspěchem představil v předpremiéře publiku na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde sbíral nadšené ohlasy kritiků i diváků. 14. listopadu přijela do Prahy osobně snímek představit i kapela Maustetytöt, která si v něm sama zahrála. Předpremiérovou projekci doprovodila vyprodaným koncertem v kině Přítomnost.

kuolleetlehdet-02-photo-malla-hukkanen-c-sputnik

Karaoke blues
Finsko, Německo, 2023 | 81 minut | premiéra: 16. listopadu
■ žánr komedie
■ režie Aki Kaurismäki ■ scénář Aki Kaurismäki ■ kamera Timo Salminen ■ střih Samu Heikillä
■ hrají Jussi Vatanen, Alma Pöysti, Janne Hyytiäinen, Nuppu Koivu, Matti Onnismaa, Martti Suosalo, Sakari Kuosmanen, Alina Tomnikov

Ansa pracuje v supermarketu a své večery obvykle tráví v prázdném bytě. Dělník Holappa zase rád tráví čas s lahví kořalky. Při náhodném setkání v karaoke baru mezi nimi přeskočí jiskra a tito sympatičtí vyděděnci tak mají konečně šanci na věčnou lásku. Dokáží dvě osamělé duše hledající štěstí zdolat nástrahy v podobě nesmělosti, ztracených telefonních čísel, mužovy příchylnosti k alkoholu a dalších nepřejících okolností? Svérázný finský režisér Aki Kaurismäki natočil vlastní okouzlující pojetí osudové romance prodchnuté láskou k filmu a humorem, které na festivalu v Cannes získalo Cenu poroty.


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Urban: „Humor je vždycky dobrý společník a odbourá mantinely“

petr urban 200Přečtěte si rozhovor s Petrem Urbanem, otcem legendárního Čecha Rudy Pivrnce. Řeč bude nejen o této značce, produktech a úskalích, ale i o jeho dětech nebo výtvarné výchově.

...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Filmové plakáty v průběhu věků
ImagePrvní filmoví diváci se zrodili na sklonku 19. století - a již tehdy je na projekce kraťoučkých, tehdy ještě samozřejmě němých filmečků lákaly sytě barevné plakáty, které slibovaly úžasný zážit...

Literatura

Máte špatný den? Zlepšete si ho četbou Dějin lidských průserů

Dejiny lidskych pruseru 200Příběhy o takzvaných f*ckupech a neúspěších jsou v dnešní době velmi oblíbené. Pozadu se nedrží ani nakladatelství Jota, které vydalo knihu Toma Phillipse s názvem Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme po...

Divadlo

Lávka River Stage: nový rozměr divadla

Lavka River StagePosledního červencového dne startuje již třetí ročník originálního divadelního projektu na řece Vltavě Lávka River Stage. Pódium na hladině řeky, noční osvětlení a zajímavé vizuální zážitky už mají svou tradic...

Film

Do kin přichází francouzské drama Pokoj zázraků

Pokoj zázrakůKoncem roku byste si neměli nechat ujít filmovou novinku s názvem Pokoj zázraků, která se na plátna českých kin dostane 28. prosince. Tento původem francouzský snímek, plný emocí a osudových momentů, vás pohltí svým vyprávěním o nezlomné síle mateřské lásky. Pokoj záz...