Seriálová sezona: Orphan Black
Banner

Seriálová sezona: Orphan Black

Tisk

orphan black 200Seriálová sezóna v letošním roce přinesla spoustu novinek, několikero obnovených seriálů i pár utnutých příběhů. Kabelové stanice se ale zaměřily především na nové projekty, ze kterých už teď vycházejí naděje na další seriálové ikony. Přinejmenším Orphan Black má slušnou naději stát se mnohem více než jen dalším produktem v řadě!

 

Co čekat od dalšího sci-fi seriálu, který slibuje zároveň i mystiku, drama a napětí? Nebylo takovýchto seriálových počinů v posledních letech až přespříliš? Otázkou spíše je, jak zaujmout ústřední zápletkou a koho obsadit do hlavní role. Scénář od tvůrčího dua John Fawcett/Graeme Manson sází na oblíbenou vědní disciplínu v žánru – klonování lidí. Stejné DNA vlastní hned několikero osob. Přesněji řečeno žen. Výjimečných žen.

Hned v úvodu pilotního dílu není o napětí, nastínění otázek a dobrodružství nouze. Pěkně ostrý start málokomu dovolil, aby nedal seriálu šanci. S přibývajícími odvysílanými díly už začíná být jasné, že letošní seriálový nováček oslovil a zasáhl. Rozrůstající se pavučina nezodpovězených otázek a tajemství nutí diváky usednout týden co týden k obrazovkám. Poměrně rychlé tempo vyprávění děje nenudí, ale zároveň nechává dost prostoru pro osobní sympatie či antipatie k hrdinům a vytváření dojmů či teorií, které jsou kdesi v pozadí. Za všemi těmito důležitými atributy ale lze hledat jen jedno jméno: Tatiana Maslany aneb představitelka hned několika hlavních rolí.

Tatiana Maslany, Kanaďanka, která vyrůstala v Saskatchewan a nyní žije v Torontu, si už od malička razila cestu k úspěchu v herectví. Ve čtyřech letech začala tančit, v devíti se pak poprvé postavila na divadelní prkna. Přes deset let se profesionálně věnovala improvizaci a už v sedmnácti se setkala při společném projektu právě se scenáristou Orphan Black. V roce 2010 získala speciální cenu na Sundance Film Festival za film Grown Up Movie Star a kritikům tak potvrdila, že má v hereckém světě co říci. Před více než rokem se dostavila v osudový čas na osudové místo. Tedy na konkurz hlavní představitelky tehdy chystaného projektu. Tatiana sama konkurz označila za nejdivnějších ze všech, které kdy absolvovala. V prvních kolech předváděla Sarah (‚ústřední klon‘), v posledním pět různých postav, aby ukázala schopnost změn. K tomu jí pomáhala vždy jen malá rekvizita určitého charakteru. Nelehký úkol ale prokázal její bravurní herecké schopnosti a ona se tak o krok přiblížila novodobému rozervanému sci-fi idolu.

orphan black2

Tatiany herecký úkol rozhodně není jednoduchý. V současné době představuje v seriálu pět hlavních postav, z nichž každá má svůj charakter, život i gesta. Herečka před rolí pracovala s trenérem dialektu, zavřela se do pohybového studia, aby se naučila i ty nejmenší rozdíly v úsměvu či chůzi a pustila se do studování prostředí, z něhož klony pochází. Hlavní klon, zmíněná Sarah, je sirotkem, punkovou slečnou ulice, která se protlouká životem všelijak. Tatiana se nechala zasvětit do kultur pouličních gangů i životů sirotků, zároveň se pustila do čtení studií i o klonování a identických dvojčatech. Sama si vytvořila ke každé své roli hudební playlist, hodící se k povaze dotyčného klonu, který využívá k lepšímu přeorientování osobnosti. Samotné natáčení scén, kdy Tatiana hraje vícero rolí, je náročné nejen na herecké dovednosti, ale i co se týče techniky. Kamery jsou namontovány na páčkách, které kopírují pohyby a tím umožňují komunikaci herečky se svými klony tak, že divák okem nic nepostřehne.

Herečka v několika rozhovorech pro zahraniční magazíny přiznala, že ji práce na seriálu fascinuje nejen kvůli škále hereckých dovedností, ale zejména i kvůli hloubce, kterou v něm spatřuje. Nekonečné neshody ve vědeckých studiích, co všechno máme ukryté v genetickém kódu a co lze či nelze ovlivnit výchovou a prostředím, ve kterém vyrůstáme, ukrývá pod povrchem právě i tento projekt. Různé osobnosti v naprosto identických tělech jsou  neskutečně zajímavým pilířem seriálu a skutečně nutí klást si otázky. Ovšem nejen o vědeckých poznatcích, ale například i o morálce. Nenajdete zde toho „špatného“ a toho „dobrého“. Morálka je tu nejednoznačná a každá postava, i ta vedlejší, je lidská. Mísí se zde charaktery, které můžeme potkat venku na ulici, a proto není vůbec těžké se s někým ztotožnit.

orphan black1

Pilotní díl byl odvysílán 30. března a nedávno BBC America oznámila, že seriál byl zařazen do plánů na příští rok. 1. června se fanoušci dočkají posledního, desátého dílu první série, ale zároveň se budou moci začít těšit na další dobrodružství Sarah a jejích „sester“. Zda si seriál udrží úroveň a kvalitu i v dalším pokračování, je vždy diskutabilní. Faktem ale zůstává, že nyní se jedná o jeden z nejlepších současných zahraničních seriálů, který nabízí škálu emocí zachycených syrovou kamerou a brilantní herecký výkon Tatiany Maslany. O kolika projektech nyní toto můžeme říct? Nejen v tom je Orphan Black hoden pozornosti!

orphan black 3

Orphan Black (akční/ drama/ sci-fi/ mysteriózní Kanada/ USA, 2013)
Režie: John Fawcett, T. J. Scott, David Frazze, Grant Harvey
Scénář: John Fawcett, Graeme Manson
Hrají: Tatiana Maslany, Dylan Bruce, Maria Doyle Kennedy, Michael Mando, Inga Cadranel, Natalie Lisinka, Matt Frewer,
IMBD: 7,8 z 10
ČSFD: 68 %
Hodnocení: 90 %

Nezapomeňte na naši literární soutěž na téma sci-fi!

Zdroj foto: www.facebook.com/orphanblacktv


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Celé znova „Chceme si Pošembeří tour užít, a pobavit lidi a vlastně i sebe!“

Cele znova 200Regionu Pošembeří v dubnu až květnu bude žít akcí s názvem Pošembeří tour, jejíž tváří se stala skupina Celé znova. My jsme toho využili a pořádně jsme vyzpovídali Stanislava Potměšila. Ten nám prozradil více o životě na vesnici (pohoda na v...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Z archivu...

Čtěte také...

Bez gravitace může být člověku nevolno

gravitace perexFilm Gravitace (2013) je uváděný jako jeden z nejlepších filmů současnosti. Speciálními efekty a impozantními záběry vesmíru je doslova přeplněný. Až je možná škoda, že se podobných filmů netočí víc.  


Divadlo

Hamlet ze Švanďáku není žádná historická plačka

hamlet perexNení Hamlet jako Hamlet. O tom ví své i Švandovo divadlo na Smíchově, které od prosince 2013 uvádí na své hlavní scéně jednu z nejhranějších Shakespearových tragédií ve zcela netradičním pojetí režiséra Daniela Špinara<...

Film

Body zlomu, neviditelní architekti i pocta Aleně Šrámkové. Film a architektura míří pojedenácté do českých a slovenských kinosálů

fa 200Ve dnech 29. 9. – 4. 10. představí mezinárodní festival Film a architektura již pojedenácté ve více než dvou desítkách českých a slovenských měst krátké a celovečerní snímky s tématikou architektury a urbanismu. Festival se letos rozšiřuje o nové promítací p...