Praha si připomíná výročí Jana Husa

Praha si připomíná výročí Jana Husa

Tisk

Hus 200V souvislosti s 600. výročím upálení mistra Jana Husa proběhne také v Praze řada zajímavých akcí. Teolog, kazatel a rektor Pražské univerzity byl před šesti sty lety, 6. července roku 1415, na koncilu v Kostnici pro svoje názory a kritiku katolické církve upálen; jeho jméno se stalo symbolem neústupnosti a vzdoru.

Hus bývá spolu s anglickým teologem Johnem Wycliffem považován za otce evropské reformace. Jeho smrt roku 1415 se stala dějem napříč staletími mnohokrát připomínaným.   Na konci 14. století patřilo Pražské vysoké učení mezi významné evropské univerzity. Právě tady, na Artistické fakultě, Hus studoval; stal se nejprve bakalářem a pak mistrem svobodných umění. Pokračoval ve studiu teologie; po vysvěcení na kněze kázal nejprve v kostele sv. Michala na Starém Městě, od roku 1402 potom v Betlémské kapli, která byla vystavěna pro potřeby kázání v českém jazyce. Byl děkanem fakulty svobodných umění a později, jako rektor Pražské univerzity podpořil krále Václava IV. při vydání Dekretu kutnohorského.

Hus Betlemska kaple

Ve složité době rozkolu v církvi usiloval o návrat církve na správnou cestu. Odmítal však bohatství církve, její snahy po hromadění majetku a platby za církevní úkony.  Studoval spisy anglického teologa Johna Wycliffa, i když byly označeny jako kacířské. Díky tomu se pak dostal do roztržky s pražským arcibiskupem Zbyňkem Zajícem z Hazmburka, byl dán do klatby a nad Prahou byl vyhlášen interdikt (zákaz církevních obřadů). Nad Husem byla vyhlášena klatba a na základě královy výzvy Hus na podzim 1412 Prahu opustil.

Po svolání církevního koncilu do Kostnice se Jan Hus rozhodl osobně se na koncilu obhájit. Poté, co přibyl do Kostnice, byl označen za kacíře, zajat a vězněn; jeho dílo bylo demonstrativně zničeno a on sám byl na hranici upálen. Jeho popel byl vhozen do řeky Rýna.

Hus pomnik

Husitství a Praha

Husova smrt 6. července roku 1415 dala do pohybu změny ve společnosti, které otřásly dokonce i postavením samotného českého panovníka a nezůstaly uzavřeny pouze v hranicích českého státu. Husitství se stalo evropským hnutím a předobrazem evropské reformace.

Od okamžiku první pražské defenestrace 30. července roku 1419 na radnici Nového Města pražského se odvíjela doba husitské revolty. Praha se musela bránit také křížové výpravě roku 1420 proti všem viklefistům a husitům. Proto se v její blízkosti odehrála v červenci 1420 i bitva s křižáky na vrchu Vítkově a v listopadu téhož roku bitva pod Vyšehradem.

Hus radnice

Hus a reformace

Mistr Jan Hus je vnímán jako hlavní tvůrce a autorita české reformace, která po dobu téměř dvou staletí ovlivňovala českou i evropskou společnost. Právě v Praze vznikl společný program Čtyř pražských artikulů – článků tohoto programu.

zdroj: www.praguecitytourism.cz 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Nejradši se učím texty zásadně v lese, doma to ani neumím,“ říká herec Jan Hönig

jan honig200Randle Patrick McMurphy se s ničím moc nepárá. Je to chlap, který za všech okolností říká, co si myslí. Má kladný vztah k ženám, alkoholu, hazardu... To je charakteristika postavy, která hraje prim v inscenaci Přelet nad kukaččiným hnízdem a kterou...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jak bylo lidské tělo léčeno i cepováno

telo perexTrojice historiků Milena Lenderová, Daniela Tinková, Vladan Hanulík se různými aspekty naší tělesné schránky, pojednanými napříč dějinami, zabývala již v knize Dějiny těla (

Z archivu...


Literatura

Poznejte, jak se u nás žije mladé Vietnamce

bananove dite 200Vydavatelství BizBooks vydalo podle autorky Duong Nguyen Jiráskové „1. vietnamskou politicky nekorektní autobiografii v češtině“ s názvem Banánové dítě: Vietnamka v české džungli. Kniha má moc pěknou grafiku a její četbu si určitě uži...

Divadlo

Národní divadlo uvádí: Čarodějův učeň

carodejuv-ucen200Dne 28. února Národní divadlo uvedlo světovou premiéru celovečerního baletního představení s názvem Čarodějův učeň. Ambice tohoto baletu jsou veliké. Oslovit co nejvíce generací, včetně té náctileté. ...

Film

Kozímu příběhu nepomohl ani sýr

kozi pribeh se syremPřed čtyřmi roky natočil Jan Tománek Kozí příběh - pověsti ze staré Prahy a kolem nerozlučných protagonistů, Kuby a jeho mluvící kozy (ale nikoli tak užvaněné jako osel ve Shrekovi), rozvinul napínavé ...