Jan Jesenius provedl v Praze před 415 lety první anatomickou pitvu

Jan Jesenius provedl v Praze před 415 lety první anatomickou pitvu

Tisk

Jesenius 200První veřejná pitva se uskutečnila před 415 lety, 8. června roku 1600. Provedl ji lékař Jan Jesenus - Jesenský. Narodil se roku 1566. Studoval lékařství, zaměřil se anatomii a chirurgii. Publikoval řadu chirurgických prací; byl osobním lékařem císařů Rudolfa II. a Matyáše. Později byl rektorem a kancléřem University Karlovy v Praze.

 

Jesenius na půdě pražské univerzity jako první uskutečnil veřejnou pitvu a přispěl tak významně k rozvoji anatomie. Ve svém díle objasnil význam pitev z hlediska anatomických znalostí. První pitva mužského těla se konala v Rejčkově koleji; trvala pět dní a přihlíželo jí na 5000 osob. Jeseniovi tehdy asistoval známý pražský lékař Adam Zalužanský ze Zalužan, známý český humanista, lékař, lékárník, botanik a pedagog.. Přednášku k pitvě později Jessenius vydal tiskem. Celá pitva však byla přijata značně rozporuplně. Odborná veřejnost přijala zuto událost nadšeně, laiky byla odsuzována. Jeseniovu pitvu lze považovat za první veřejnou a tiskem dokumentovanou sekci, která v souladu s dobovými zvyklostmi sledovala i jiné než anatomické cíle. Význam Jeseniovy pitvy je nutno vidět v historickém kontextu. Šlo o nespornou snahu pozdvihnout lesk pražského Karlova učení a vrátit universitu do svazku významných evropských učilišť.

Jesenius Karolinum

Jako osobní lékař císařů Rudolfa II. a Matyáše Jesenius udržoval řadu odborných i dalších kontaktů jak na dvoře císaře, tak i na pražské akademii. 

Jessenius byl v roce 1617 zvolen rektorem Karolina. Jessenius byl český humanista slovenského původu. Studoval medicínu a filozofii. Po studiích působil jako profesor ve Wittenbergu, dále jako rektor na pražské univerzitě, královský lékař a historiograf ve Vídni. Jessenius se aktivně podílel na odboji.  Jako hlava univerzity byl  jednou z vedoucích osobností pozdějšího protihabsburského povstání. Po bitvě na Bílé Hoře byl Jessenius obviněn z urážky majestátu, byl zatčen a 21 června 1621 při popravě 27 českých pánů na Staroměstském náměstí mu kat Jan Mydlář nejprve vyřízl jazyk a poté ho sťal.

Jesenius poprava

Zdroj: www.kudyznudy.cz


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na začátku jsem netušil, že oratorium Mistr Jan Hus bude žít svým vlastním životem, říká Richard Pachman

richard pachman perex 2Na naší scéně patří patrně k nejpracovitějším hudebníkům. Za pětadvacet let své umělecké činnosti překvapil řadou projektů, přilákal nespočet posluchačů. Jenom alb mu za tu dobu vyšlo jedenatřicet. Jenomže Richard Pa...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Ústecká nemocnice a lázně

200histNa první pohled se zdá, že tyto stavby nemají nic společného. Ale oba objekty sloužily občanům po dlouhá léta, na jejich vzniku se podíleli předváleční architekti, v poválečné době jim byla věnována minimální údržba a oba čeká podobný konečný osud.


Literatura

Sedmý syn je temná, ale přesto komerčně zpracovatelná fantasy

SedmySyn perexFantasy příběh Sedmý syn již obšťastňuje návštěvníky českých kin, ale zároveň se vrací i na literární trh. První dva díly z řady od Josepha Delaneyho opětovně vycházejí pod nakladatelstvím Brána.

...

Divadlo

JAMU přijímá studenty z Ukrajiny, otevřela pro ně transparentní účet a učí je češtinu

jamu 200Třináct ukrajinských studentů prchajících před válkou v současné době studuje na obou fakultách brněnské akademie. Počty však mohou být ještě vyšší. JAMU navrch z iniciativy děkana Divadelní fakulty doc. Mgr. Petra Francána zřídila transparentní účet na ...

Film

Nový český film Pohani uctí památku tragicky zesnulé ukrajinské autorky Anny Jablonské

POHANI200Když si v roce 2011 přiletěla význačná ukrajinská autorka Anna Jablonská převzít hlavní cenu za divadelní inscenaci Pohani, v Moskvě na letišti Domodědovo tragicky zahynula při teroristickém útoku. Vrcholem její kariéry je označována právě divadelní hra...