V září na Dny evropského dědictví – po pětadvacáté

V září na Dny evropského dědictví – po pětadvacáté

Tisk

ctibor20Dny evropského dědictví se konají pravidelně každý rok v září. Cílem akce je zpřístupnit nejširší veřejnosti nejzajímavější památky všech druhů tj. architektonické, archeologické, sakrální, technické, dále také muzea, galerie a knihovny a i další prostory, v nichž jsou uchovávány rozsáhlé sbírkové fondy movitého kulturního dědictví.

 


Nejvíce akcí a dnů otevřených dveří probíhá o víkendu, ale i všedních dnů bude možnost nahlédnout do míst, která bývají zavřená a seznámit se třeba s procesem jejich záchrany a obnovy. Bude možné navštívit také památky, které nebývají veřejnosti přístupné vůbec nebo pouze příležitostně.
V souvislosti se Dny evropského dědictví proběhnou nejrůznější doprovodné akce; přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy. Desítky měst a obcí připravují komponované programy. V rámci EHD je kladen důraz také na zpřístupnění movitého kulturního dědictví. Jednotlivé země i města vyhlašují svá národní témata.                                                              

Dny evropského dědictví (známé pod zkratkou EHD - European Heritage Days ) jsou významnou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí celoevropského významu .Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Letos se Dny evropského dědictví uskuteční od 5. do 13. září 2015.                                                                                                       

Dny evropského dědictví se v České republice se konají pravidelně od roku 1991 a to vždy v polovině září každého roku. Pro letošní ročník bylo zvoleno celorepublikové téma Památky znovuzrozené. Toto téma odkazuje mj. na probíhající projekt Revitalizace areálu klášterů v Českém Krumlově. Obnovená památka bude v rámci akce poprvé prezentována veřejnosti.  
Letos se 25. ročníku Dnů evropského dědictví zúčastní téměř tisícovka památek místního i světového významu a proběhne na 300 nejrůznějších doprovodných akcí.                                                       

ctibor6

 

 

European Heritage Days (EHD). EHD je celoevropská akce konaná pod patronací Rady Evropy, každoročně se jí účastní na 48 států Evropské kulturní konvence a jejím posláním je propagace historického dědictví, které vzniklo v evropské i naší národní tradici. Samotné Dny evropského dědictví v České republice proběhnou 5. – 13. září 2015. Národní zahájení se koná v sobotu 5. září v Českém Krumlově.                                                                                                                                       

Součástí Dnů evropského dědictví 2015 bude akce Industriální stopy 2015 / Den památek techniky a průmyslového dědictví. V sobotu 12. září se návštěvníkům otevřou brány pivovarů, mlýnů, skláren, dolů a další doklady technické práce generací našich předchůdců. Součástí EHD 2015 je i Den lázeňské architektury a to v neděli 13. září.                                                                                                                                                              

Dny evropského dědictví (European Heritage Days - EHD) se v Evropě konají od roku 1991 a patří k významným celoevropským kulturně poznávacím a společenským podnětům. V České republice se nezpřístupňují jen oficiálně prohlášené kulturním památky, ale otevírají se i desítky  soukromých a veřejných budov (radnic, soudů, církevních institucí, škol, obytných domů atd.), které nebývají přístupny veřejnosti vůbec nebo pouze příležitostně a částečně.                                                  

Český Krumlov zahájí Dny evropského dědictví                                                                             

Památky znovuzrozené je letošní celorepublikové téma Dnů evropského dědictví, jejichž Národní zahájení se uskuteční ve dnech 4. až 6. září v Českém Krumlově. Město je s tímto tématem bytostně spjato. Aktuálně především prostřednictvím vrcholící revitalizace Klášterů Český Krumlov a dokončené obnovy památek tzv. jižního meandru řeky Vltavy, který zahrnuje drobné skvosty v podobě Musea Fotoateliér Seidel, Synagogy Český Krumlov nebo Zahradního ateliéru Egona Schieleho. Centrem dění budou Kláštery Český Krumlov, jejichž rozsáhlý areál tvoří téměř pětinu historického centra města. Významným partnerem akce je Regionální muzeum v Českém Krumlově, které bude hostit výstavu HOMO FABER - výstava výrobců oceněných titulem Nositel tradice lidových řemesel a připravuje také program Krumbenowe - Kupecká osada. Ten se formou "living history" věnuje starším dějinám českokrumlovského regionu i krumlovského meandru. Přímo v místě kupecké osady, v areálu pivovarské zahrady Eggenberg, odhalil archeologický výzkum dosud nejstarší osídlení Českokrumlovské kotliny v mladší době kamenné a také první slovanské osídlení města.                                                                                                                                                   

V rámci programu otevřou své brány vybrané památky a expozice. Otevřen k prohlídkám bude areál klášterů i památky jižního meandru - Synagoga Český Krumlov s výstavou Josipa Pelikana a Zahradní ateliér Egona Schieleho. Komentované prohlídky pod názvem Objevování jižního meandru budou pátek věnovány především dětem, v sobotu pak široké veřejnosti. Vstupné zdarma nabídne po celý víkend Regionální muzeum, navštívit budete moci Zámeckou kovárnu a zajímavý program věnovaný historii bude připraven i v zahradě Kouzelné bylinky. Národní zahájení Dnů evropského dědictví pořádá město Český Krumlov ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

podle podkladů Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (www.historickasidla.cz) a Národního památkového ústavu (www.npu.cz).


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Není to jen “romantická rytírna", říká o jihlavském Merlinovi Barbora Jandová

barbora jandova  PEREXV sobotu 31. ledna uvede v premiéře Horácké divadlo v Jihlavě hru Tankreda Dorsta Merlin aneb Pustá zem. Zatímco režisérem inscenace je Peter Gábor, dramaturgyní je v tomto případě Barbora ...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Cesta za svobodou plná trnitých odboček

1948

Kniha s dlouhým názvem Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948 se věnuje tématu, o kterém jste toho určitě moc nečetli. Nacistické koncentráky totiž nebyli jediné, kde lidé trpěli hladem či různými omezení.

...

Z archivu...


Literatura

Za tajemstvím radosti z běhu při Běhání s Keňany

200litZnáte-li úspěšný McDougallův bestseller Born to Run nebo patří-li mezi vaše koníčky běh, pravděpodobně vás upoutá i titul nakladatelství Mladá fronta Běhání s Keňany, kterou napsal
vášnivý běžec a novinář Adharanand Finn.

...

Divadlo

Jaká pravidla má hra o moc? Žebrácká opera Divadla DISK

Zebracka opera perexBlíží se prezidentské volby a bohatý a vlivný Jareš (Matěj Polák) doufá, že by je mohl vyhrát. Přízeň lidu je ale nejistá, a tak musí Jareš udělat všechno pro to, aby si své vítězství pojistil. Neobejde se to však bez nekalý...

Film

Iránské filmy se vracejí

iransky film white baloon 200Spočítali bychom na prstech jedné ruky, kolik děl z Iránu země uvedla Česká televize (jinde bychom je očekávali marně), kolik se jich dostalo do tuzemských kin - nejnověji