Ocenění pro Arcidiecézní muzeum

Ocenění pro Arcidiecézní muzeum

Tisk

olomouc200Arcidiecézní muzeum Olomouc získalo pro Českou republiku jako první prestižní označení Evropské dědictví (European Heritage Label). Je jedním z devíti evropských pamětihodností, které letos získaly titul, oceňující společné evropské ideály, hodnoty a historii. Odborníci ocenili jedinečnost muzea, spočívající v rozsahu výstavních prostor, bohatství sbírek i záměr prezentovat příběhy, které vypovídají o společně sdílených dějinách. 

 

Ocenění Evropské dědictví vyzdvihuje a upozorňuje na přírodní, archeologické, průmyslové, nebo městské pamětihodnosti, kulturní krajinu, památná místa, kulturní statky a na nehmotné dědictví, které sehrály významnou úlohu v dějinách Evropy, či pomáhají  poznávat historii Evropy a kulturní dědictví, založené na společných hodnotách. Cílem označení Evropské dědictví není jen ochrana pamětihodností, ale také zdůraznění jejich celoevropského rozměru a podpora vzdělávacích a dalších aktivit, které význam společné evropské kultury dokážou předat veřejnosti. Arcidiecézní muzeum Olomouc pořádá umělecké a kulturní programy; vedle výstav organizuje komentované prohlídky, besedy, festivaly, workshopy, semináře a konference a propojuje tak kulturní a uměleckou rovinu s životem muzejní instituce, představující církevní sbírky.

Olomouc2

 

Označení Evropské dědictví lze udělit nejvýše jedné pamětihodnosti z každé země.  Silnou stránkou olomouckého Arcidiecézního muzea je jedinečnost jeho sbírek, vyprávějících příběh o téměř tisícileté duchovní kultuře olomoucké arcidiecéze, ale také bohatá historie místa, daná jeho umístěním v areálu olomouckého hradu. Arcidiecézní muzeum v Olomouci je spjato s tisíciletým vývojem místa a expozice, muzejní sbírky a programová část reflektují právě tuto historii. Jde tak o místo s průsečíkem proměn architektury, umění a lidského bytí v evropském kontextu.

Olomouc3

 

Pro Muzeum umění Olomouc, jehož je Arcidiecézní muzeum součástí, je označení Evropské dědictví velkou poctou a možností pro intenzivnější využití turistického potenciálu památky. Ocenění není pro Arcidiecézní muzeum prvním významným evropským oceněním. V roce 2008 bylo za výjimečnou kvalitu muzea i sbírek nominované na prestižní titul Evropské muzeum roku. O rok později získalo nejvýznamnější mezinárodní ocenění v oblasti památkové péče – cenu Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra; tohoto památkářského Oskara získalo muzeum za sérii restaurátorských výstav a doprovodných katalogů, které v letech 2004 až 2008 dokumentovaly obnovu významných památek z fondu starého umění na Moravě.

Olomouc4

www.npu.cz 


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Nic Maeder (Gotthard): „Divné bylo vzbudit se a být ve všech novinách.“

gotthard nic maederŠvýcarská hard rocková kapela Gotthard téměř před dvěma lety přišla tragicky o zpěváka Stevea Lee. Dne 5.října 2010 zemřel ve Spojených státech. Steve zůstává nadále v srdcích a myšlenkách fano...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Cihla – tradiční stavební materiál pohledem památkové péče

Cihla 200Hlína a výrobky z ní provázejí člověka odnepaměti. Hlína byla jedním z nejdostupnějších výrobních i výtvarných materiálů; stála na samém prahu vzniku kultury a záhy i umění. V oblasti památkové péče hlína a z ní zhotovená díla minulosti zaujímají výz...


Literatura

Černé ovce a beránek Boží je román nejen o hledání Boha

cerne ovce 200V nakladatelství Host vydali nedávno debut spisovatelky Joanny Cannon s názvem Černé ovce a beránek Boží, který se po necelých dvou týdnů prodeje dostal na třetí místo žebříčku The Sunday Times Bestseller. Nepřehlédněte ho ani vy.

...

Divadlo

Pejsek a kočička rozdávají ve zlínském divadle opět radost

200dZlínské Městské divadlo si dětské diváky předchází jak může, rozhodně je nebere jako doplněk k divákům dospělým. A tak první premiéra roku 2013 i první premiéra právě se rozbíhající sezóny 2013/2014 patřily právě dětem. Na jeviště zlínského divadla se po čase v...

Film

V Karlových Varech se představí Kendži Mizoguči

Mizoguci perexLetošní 52. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (koná se ve dnech 30.6. – 8.7.2017) nabídne průřez tvorbou japonského režiséra KENDŽIHO MIZOGUČIHO (1898-1956). Tento - bohužel až na sklonku svého života - proslavený tvůrce patří mezi ...