Historie automobilů Škoda od roku 1905 do současnosti -automobily Škoda pod drobnohledem

Historie automobilů Škoda od roku 1905 do současnosti -automobily Škoda pod drobnohledem

Tisk

skoda200Automobilka Škoda Auto patří mezi několik málo světových značek, které začaly vyrábět motorová vozidla ještě na sklonku 19. století.

 

Bohatě ilustrovaná kniha autorské dvojice Jiří Dufek a Jan Králík představuje výběr 21 nejslavnějších automobilů vyráběných v Mladé Boleslavi, na kterých je vidět historie značky Škoda a jejího předchůdce Laurin & Klement v kontextu dějin automobilové techniky. Každý model je představen na detailním technickém průhledovém obraze, doplněn o další technické kresby či ukázky výkresové dokumentace. Profil automobilu dokreslují barevné a černobílé fotografie z archivů autorů i automobilky. Velké množství obrazového materiálu je propojeno zasvěcenými texty o vývoji jednotlivých modelů, jejich výrobě i sportovních úspěších. Kniha představuje také několik osobností, které se o úspěch, či známost mladoboleslavských automobilů zasloužily. Výpravná barevná publikace potěší každého, kdo se zajímá o automobily a jistě osloví příznivce aut se značkou Škoda.

Od Laurin & Klement ke Škoda Auto

Více než stoletá historie mladoboleslavské automobilky je spjata s dějinami nejen českého, ale i světového automobilismu. Známý znak s okřídleným šípem dnes znají lidé po celém světě. Během bohaté historie značky vyjela z Mladé Boleslavi celá řada zajímavých automobilů, které mnohdy zaujaly laickou veřejnost svým vzhledem a praktičností i odborníky svoji originální konstrukcí a technickou vyspělostí. V prosinci 1895 se začala psát historie nejúspěšnější české automobilky ŠKODA. Právě tehdy mladoboleslavský knihkupec Václav Klement a turnovský mechanik Václav Laurin založili společnou firmu a v malé pronajaté dílně v Mladé Boleslavi začali opravovat a vyrábět jízdní kola. V roce 1899 rozšířili sortiment o motocykly, v roce 1905 (před rovnými 110 lety) začaly z brány mladoboleslavské továrny Laurin & Klement vyjíždět první automobily. Do dnešního dne jich bylo téměř 18 milionů, drtivá většina z nich již se značkou ŠKODA, pod kterou jsou automobily z továrny založené pány Laurinem a Klementem vyráběny od roku 1925. V tomto roce se totiž mladoboleslavská automobilka stala součástí plzeňského koncernu ŠKODA. Konec třicátých let je pro továrnu úspěšný; výroba jede na plné obrátky. V roce 1937 bylo vyrobeno téměř 7000 vozů (přes polovinu produkce šlo na export) a automobilka se tak stala českou jedničkou. Druhá světová válka narušila civilní program a výrobu zaměřila na vojenské potřeby. Roku 1946 došlo ke změně názvu továrny na Automobilové závody, národní podnik, Mladá Boleslav (AZNP).  V továrně působila celá řada schopných konstruktérů. Továrna vyvážela do mnoha zemí.

skoda

 

Přelomem ve výrobě byl rok 1964, kdy byla dokončena výstavba nového závodu.  V roce 1986 přijala firma jméno Automobilové závody, oborový podnik. Po roce 1989 začala mladoboleslavská automobilka hledat silného zahraničního partnera, který by zajistil dlouhodobou mezinárodní konkurenceschopnost podniku a zvýšil objem výroby. V roce 1991 byla automobilka zařazena do německého koncernu Volkswagen Group a dostala firma nový název Škoda, automobilová akciová společnost. Nyní zní název firmy Škoda Auto. V roce 1995 oslavila firma stoleté výročí založení. Firma patří k nejúspěšnějším českým společnostem.

Krátce o autorech

Jiří Dufek vystudoval průmyslovou školu automobilní – obor stavba automobilových karoserií. Od konce šedesátých let se věnuje technické ilustraci. Řadu let se věnoval propagační činnosti v oblasti automobilového sportu a ilustracím do nejrůznějších odborných publikací a časopisů. Jan Králík působil dlouhodobě v redakci časopisu Svět motorů, později pracoval v propagačním oddělení Nakladatelství dopravy a spojů. Kromě automobilů jsou jeho velkým koníčkem historické velocipedy.

Historie automobilů Škoda od roku 1905 do současnosti.

Autoři knihy: Jiří Dufek a Jan Králík, 216 stran, vázané, bohatý ilustrační materiál, vydalo nakladatelství Grada Publishing.

Hodnocení 90 %                                                                                                          

www.grada.cz


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vlady Gryc už sbírá materiál na novou desku, kterou by chtěl natočit příští rok

vlady200Textaře a zpěváka Vladyho Gryce znají hlavně příznivci české populární hudby. I když pochází z Ostravy a během let procestoval řadu zemí, nakonec zůstal v Berlíně. Přesto se do Česka pravidelně vrací. Natáčí tu písničky případně sbírá ceny - například „zl...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Výstava představuje tradice českého sklářství

Sklo200V Galerii České spořitelny v Rytířské ulici 29 v Praze je k vidění výstava Sklo mnoha barev.  Na výstavě jsou prezentovány vybrané sklářské výrobky, které mají provést návštěvníky vývojem módních trendů sklářství po celé 19. století.

...

Z archivu...


Literatura

Just Kids o trablech dospívání a osudové lásce Patti Smith

Patti Smith Just Kids

Zpěvačku Patti Smith netřeba dlouze představovat. Dříve než se proslavila v hudební branži, neměla ani tušení o tom, že se jejím osudem stane právě hudba. Chtěla se prosadit hlavně jako básnířka, textař...

Divadlo

Lekce angličtiny od Shakespeara pouze 29. a 30. července v Královské zahradě Pražského hradu

shakespeare200Ani letos nebude na Letních shakespearovských slavnostech chybět hra v angličtině. Prague Shakespeare Company připravila hravé a v mnohém až neskutečně současné představení A Midsummer Night’s Dream (Sen noci svatojánské).

...