Ve svíčkárně mají před Vánoci napilno!

Ve svíčkárně mají před Vánoci napilno!

svickarna 200Hřejivá a mihotavá světýlka svíček zútulní každý prostor, dodají mu nádech tajuplnosti a podtrhnou intimní či romantickou atmosféru, kterou sdílíme se svými blízkými.

 

 

Abychom poodhalili tajemství výroby těchto předmětů, které jsou zdrojem světla již od středověku, a bez nichž si Vánoce snad ani nedovedeme představit, navštívili jsme svíčkárnu v České Lípě a absolvovali zde krátkou exkurzi. Průvodcem nám byl sám majitel, pan Petr Procházka.

svickarna 1 sortiment

Okénko do výroby

Svíčka může být buď pouze soliterem, nebo je součástí svícnů, adventních a ozdobných věnců, andělských zvonění a vánočních stromků. Ve svíčkárně pana Procházky jsou jich vytvářeny tisíce, různé vzory i tvary. Dá se říci, že co kus, to originál.

Základními surovinami pro výrobu jsou parafín, palmový vosk, včelí vosk, různá aditiva (přídavné látky, které zabezpečují lepší povrchový vzhled a celistvý tvar bez šupinek), barviva a vůně. Do výrobků z palmového vosku se aroma nepřidává, protože je díky svým vlastnostem vhodný i pro alergiky.

Parafín nebo vosk se rozehřejí, přidají se aditiva, případně barva a aroma, hmota se zhomogenizuje a vlévá do předem připravených forem. Ty běžně bývají ze silikonu (lukopren), polykarbonátu, hliníku, ba i skla. Samozřejmě, že nesmíme zapomenout na vložení knotu. Po zatuhnutí se vyjímají polotovary z forem, upraví se délka knotů, zahladí případné nerovnosti a některé z nich se dále dekorují buď ručním malováním nebo ubrouskovou technikou. Ta umožňuje ozdobit svíčku v podstatě jakýmkoliv motivem, často i na přání zákazníka. Momentálně nejoblíbenějším vzorem i vůní je levandule a dále vánoční tématika – stromečky, andílci, Madonky, Kristus, ale i svíčky se jmény a znameními zvěrokruhu.

Ve firmě zhotovují svíčky v mnoha barvách od bílé a krémové přes modrou, fialovou, červenou či žlutou až po černou a konečně i vícebarevné. Z nich velmi příjemně působí kávové svíčky (jak barva, tak aroma) a v poslední době velmi žádané svíčky čakrové. Pro esoterické účely jsou ve vosku zality i drahé kameny. Lze si tedy vybrat dekoraci do každého interiéru a dárky pro různé příležitosti.

Velmi dekorativně působí lampiony na čajové svíčky, které jsou tvořeny voskovým válcem zdobeným ubrouskovou technikou a malbou. Ten má pevné dno, na kterém je připevněn skleněný kalíšek, do něhož je možno vložit čajovou svíčku. Stěny lampionu s egyptskými, africkými či jinými motivy jsou prosvíceny zevnitř a vytvářejí tak měkké, příjemné světlo.

svickarna 5 lampion

Všelijaké tvary a kuriozity

Sortiment je opravdu široký i co se tvarů týče. Zvířátka, květiny, buddhové a jiní bůžci, geometrické tvary (klasické válečky, jehlany, koule, kostky) a dokonce i žertovné a erotické motivy. Občas se objeví speciální zakázky od klientů, kuriozitou byly svíce ve tvaru knihy, svatebního dortu, nilského kříže či jablíček. Jinak se ovšem svíčky ve tvaru ovoce nebo dortíků nesmějí, z bezpečnostních důvodů, vyrábět.

Raritou jsou svíčky s fotografiemi, které tato svíčkárna vyrábí jako jediná v republice!

svickarna 3 kniha

Ty nejnáročnější, vykrajované svíčky zhotovují pracovníci chráněné dílny, se kterou firma spolupracuje a tím ji i podporuje.

svickarna 2 vyrezavane

Jak to všechno začalo…

Pan Procházka se i se svými zaměstnanci musí nyní opravdu činit, aby uspokojili poptávku. Velký objem zboží se prodá přímo v krámku, pak při stánkovém prodeji v rámci předvánočních trhů a dále firma dodává své výrobky i do obchodů v Libereckém, Ústeckém, Karlovarském a nyní již i Středočeském kraji. Nějaké kousky se dostaly i do zahraničí, například Itálie, Španělska, USA, Turecka…

Nepřeberné množství tvarů, barev a vzorů pochází z hlavy pana Procházky. Myšlenka vyrábět svíčky jej oslovila poté, co onemocněl rakovinou a prodělával její léčbu. První kousky začal zkoušet odlévat doma do kelímků od jogurtů a obdarovával jimi své příbuzné a známé. Na popud své kamarádky postupně výrobu rozšiřoval a s pomocí rodiny a přátel vybudoval tuto rodinnou firmu. O nové nápady zatím nemá nouzi. Pro školky a jiné zájmové skupiny pořádá exkurze, návštěvníci si mohou nějakou tu svíčku i vyrobit.

svickarna 4 exkurze

Ukázky ze sortimentu Svíčkárny Procházka naleznete na stránkách www.propebe.cz, kde můžete objednávat i prostřednictvím e-shopu.

Děkuji panu Procházkovi za poutavý výklad a za to, že nám, v příjemném prostředí prodejny i jejím zázemí, umožnil nahlédnout do tajů technologického postupu výroby světýlek, bez nichž by kouzlo Vánoc nebylo úplné.


Zdroj foto: propebe.cz, p.Procházka


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor Absolut Deafers

ABSOLUTDEAFERS 200

Absolut Deafers, to jsou mladí rockeři z Ostravy, kteří přináší na českou rockovou scénu mix syrové tvrdosti, melodiky a skvěle znějících metal-rockových riffů. Nyní přicházejí s...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Nebaví vás zalévání? Zaměřte se na odolné rostliny

zahrada bez zalevani 200Zahrada bez zalévání je název nové knihy z nakladatelství Kazda. Najdete v ní tipy na chytré zahradničení s rostlinami, které dobře snáší sucho.

 

...

Z archivu...


Literatura

Romantika jak vyšitá: Štěstí hřeje jako slunce

stesti hreje jako slunce200V dubnu vydalo nakladatelství Cosmopolis romantický příběh německé autorky Pauline Maiové Štěstí hřeje jako slunce. Ideální (nejen) letní odpočinkové čtení – romantika, nádherná Florencie a jednoduše pohodový život.<...

Divadlo

Tragédie Kapuletů a Monteků navléknutá do baletních střevíců

romeoajulie 200Kdo by neznal nejslavnější příběh všech dob, který pojednává o zamilované veronské dvojici, jejíž láska se kvůli nepřátelství dvou vlivných rodin dočkala tragického konce. Jen málokdo si už ale dokáže představit, že by tato tragédie mohla ...

Film

Vyšla kniha o pozapomenutém filmaři Chrisi Markerovi

chris markerPřečte-li dnes někdo jméno Chrise Markera, málokomu něco řekne. Nanejvýš si vybaví, že jeho experimentální, ze statických záběrů složená Rampa (na snímku) poskytla námět Gilliamovu sci-fi 12 opic<...