Nebaví vás zalévání? Zaměřte se na odolné rostliny

Nebaví vás zalévání? Zaměřte se na odolné rostliny

zahrada bez zalevani 200Zahrada bez zalévání je název nové knihy z nakladatelství Kazda. Najdete v ní tipy na chytré zahradničení s rostlinami, které dobře snáší sucho.

 

 

 

Autorka knihy v úplném úvodu popisuje dobré důvody k zahradničení obecně. Zmiňuje zde jak samozásobení nebo zlepšování klimatu, tak štěstí. Při zahradničení se totiž vyplavuje serotonin a dopamin, což jsou chemické látky podporující imunitní systém a vyvolávající právě pocity štěstí. Navíc si člověk při zahradničení bystří smysly a zlepšuje kondici, a to za to rozhodně stojí! Další částí jsou Základy popisující lásku k rostlinám, mikroklima, hospodaření s vodou, ale také dešťové nebo divoké zahrady a kompost. Je zajímavé, že například kvetoucí střechy byly jedním rakouským architektem a umělcem označeny jako střešní krytina budoucnosti, která bude naprosto samozřejmou. To se sice zatím neděje, ale na fotografiích zahradních domků vypadá porost skvěle a přirozeně.

Následuje část zaměřená na odolné rostliny v zahradě představující jak dřeviny, živé ploty, tak sukulenty, květiny, rostliny ozdobné listem nebo bylinky. Nechybí kapitola o řešení problémů způsobenými škůdci nebo počasím a další informace, kde se nachází prodejci, doporučená literatura a webové stránky a rejstřík.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Naučte se, jak na zahradu bez zalévání

Kniha je psána nenáročnou formou, Annette Leppieová často používá vykřičníků, nebo se přimlouvá, až má člověk pocit, že se obrací přímo na něj. U přímluvy za kopřivy uvádí, že se jedná o superpotravinu pro 70 druhů hmyzu a živočichů a že je škoda, že ji mnoho z nás doslova nesnáší. „Je to škoda, protože z ní lze připravit zdravý, chutný salát, čaj nebo polévku. V zeleninové zahradě ji lze používat jako hnojivo a k potírání škůdců. Co myslíte? Nenašlo by se u vás pro tuto zázračnou rostlinu přece jen nějaké místečko?“ píše na straně 31.

Při čtení jsem se dozvěděla, že čím více rostlina voní, tím větší teplo snese, protože odpařování éterických olejů rostlinu ochlazuje. Zalíbila se mi zmařilka čínská, malý keř obsypaný růžovými květy a palma trachykarpus. A rozhodla jsem se, že si letos na balkoně vysadím nějaké sukulenty – netřesky v míse doplněné dužnatkami vypadají skvostně a na sluníčku by se jim mohlo líbit.

V knize je všudypřítomný hashtag zdravaplaneta a koresponduje s ním i sdělení na koncovém přebalu knihy o tom, že pokud jste dočetli a kniha se vám líbila, máte ji někomu darovat, nebo nechat ve vlaku. „Prodloužíte jí tím život, nebude se na ni zbytečně prášit na polici a třeba inspiruje i někoho dalšího k udržitelnějšímu zahradničení,“ vysvětluje Annete Leppieová a já už přemýšlím, koho ní potěším.

Zahrada bez zalévání nepřináší příliš nového těm, kdo už podobné knihy četli, ale určitě není špatná a každý si v ní může něco najít, něco si odnést, nebo se inspirovat.

Annette Leppleová vystudovala zahradní design v Londýně a proslavila se jako fotografka, novinářka a autorka. Žije ve Švýcarsku a Francii, kde vytváří kouzelné zahrady v náročných klimatických podmínkách. Udržitelné a příjemné zahradničení je pro ni hlavním zájmem.

zahrada bez zalevani

Zahrada bez zalévání
Chytré zahradničení se 44 rostlinami, které dobře snášejí sucho
Autor: Annette Leppleová
Překlad: Jana Čeřenová
Žánr: dům, byt a zahradaa
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 128
Hodnocení: 90 %

https://www.knihykazda.cz/zahrada-bez-zalevani/


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Beata Hlavenková: „Člověk píše, zkouší, skládá, a pak stejně nakonec musí přijít ono políbení múzy, aby to zafungovalo“

BeataHlavenkova 200Beata Hlavenková je velice výraznou osobností nejen české, ale i světové hudební scény. Působí jako skladatelka, zpěvačka, pianistka a producentka. Její tvorba je vždy odvážná, oscilující mezi žánry a vycházející z hluboké znalosti...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Pocta Ringhofferovi - Co bylo k vidění na „Masaryčce“
Ringhoffer1U příležitosti oslav 200 let od narození Františka Ringhoffera II., který v druhé polovině 19. století vybudoval na pražském Smíchově největší továrnu na výrobu železničních vozů v rakouském mocnářství, se letos koná řada akcí. Speciální progra...

Z archivu...


Literatura

Punisher: Barracuda

punisher 200Akce, sex, násilí! Hlavní tři prvky vyskytující se v šestém pokračování série o Punisherovi. Náš slavný zmrdobijec se v této části své cesty dostane z New Yorku až do sluncem oděného Miami. Jeho úhlavním nepřítelem je drsnej za...

Divadlo

Hledá se vrah

posledni vikend 200V české premiéře se ve Východočeském divadle v Pardubicích představila detektivní hra Agathy Christie Poslední víkend.

...

Film

Temný rytíř povstal i na DVD

temny rytir povstal200Završení nové batmanovské trilogie s názvem Temný rytíř povstal nepochybně patří k tomu vůbec nejlepšímu, co loňský filmový rok nabídl. To, že ho Akademie na Oscarech zcela ignorovala, je věc jiná, a to teď ...