Dávné pranostiky: Prosinec přinášel věštění do nového roku

Dávné pranostiky: Prosinec přinášel věštění do nového roku

Tisk

ambroz lucieNejenom svatý Mikuláš býval během prosince typickou postavičkou, která dětem zpestřila čekání na Vánoce. Na českém venkově se objevovaly i Ambrožové nebo LuckyA poslední měsíc roku také lidé využívali k bilancování. Pečlivě sledovali počasí a podle něj se dohadovali, jak bude vypadat příští rok. Nejvíc starostí jim samozřejmě dělala úroda.


Ambrož honí děti

Málo známou adventní figurkou býval svatý Ambrož. Ten se o svém svátku 7. prosince objevoval v místech, kde měl zasvěcený kostel. Převlékl se do dlouhé košile a na hlavu si nasadil špičatou černou čepici se závojem zakrývajícím obličej. Do levé ruky vzal sáček s cukrovinkami, do pravé metlu. Děti na něho čekávaly u kostela, kde se je pokoušel honit. Čas od času mu nějaký pamlsek upadl a děti ho potom sebraly.

ambroz

Lucka noci neupije

Častěji se ale slavil svátek svaté Lucie 13. prosince. Lucky, zahalené celé do bílého, chodívaly večer před ním kolem vesnických chalup. Děti, které se uměly modlit, se jich bát nemusely a dokonce od nich dostaly dárek. Těm ostatním připomněly poslušnost metlou. Někde prý dokonce dětem hrozily nožem, že pokud se nepostí a budou zlobit, rozpářou jim břicho! Svatá Lucie také měla chránit před čarodějnicemi a jejich zlomocným působením. Ženy v ten den nesměly prát a příst. Známá pranostika „Lucie noci upije a dne nepřidá“ platila za dob juliánského kalendáře. Tehdy zimní slunovrat přicházel skutečně kolem 13. prosince.

ambroz lucie

Předpovídání budoucího roku

Svatá Lucie nám přináší i různé další pranostiky: „Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len. Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc. Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu.“

Prosinec bývá i ve znamení věštění na další rok: „Jaký prosinec – takový červen nebo Studený prosinec – brzké jaro. Když v prosinci hrom ještě hučí, rok příští stále vítr fučí. Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná. Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok na to běží. Mnoho sněhu v prosinci – mnoho ovoce a trávy. Není-li prosinec studený, bude příští rok hubený.“ Můžeme-li tedy věřit našim předkům, měli bychom mít ze zimy a pořádné sněhové nadílky radost. Znamená, že příští rok nebudeme trpět hladem.

Zdroj foto: internet


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Nejcennější je důvěra, říká Vladan Drvota

Vladan Drvota  portrét (2)Říká, že jeho snahou je v médiích hledat nejvhodnější prostor pro umělce, kteří potřebují představit svoji novou tvorbu a nepovažuje tedy za úplně vhodné, aby interview poskytoval on...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Tajemné vězeňské kobky a mučírny

Zalar 200Útrpné právo ve středověku označovalo mučení v rámci právně vymezeného schématu během vyšetřování a výslechu. Tortura bývala běžnou součástí vyšetřování jak u světských tak i u církevních soudních procesů; byla považována za legitimní způsob, jak dos...

Z archivu...


Literatura

Horká čokoláda, skvostné hory, romance a pohoda

chata ve svycarsku 200Zatím nejnovějším přírůstkem v knižní sérii Romantické útěky britské autorky Julie Caplinové je Chata ve Švýcarsku. Kniha vyšla v září a opět potěší všechny příznivkyně cestování, dobrého jídla a milostných romancí.

...

Divadlo

Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně

doma u hitlera 200V rámci dvacátého ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie přijelo do Zlína Štátne divadlo Košice s hrou Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně. Tu speciálně pro Košice a vlastně celý slovenský stát upravil Arnošt Goldflam. Prem...

Film

Captain America: Občanská válka je nabitý akcí od začátku do konce

Kažcaptain america 200dý nový film s nálepkou Marvel je očekáván s obrovským napětím a touhou. Nejinak tomu bylo i u dalšího pokračování Kapitána Ameriky s názvem Občanská válka. A tentokrát se máte opravdu na co těšit.

...