Nad velkým bílým mužem se smráká
Kultura21.cz

Nad velkým bílým mužem se smráká

kuras (2)

Benjamin Kuras vydává jednu knihu za druhou. Jedna z množství jeho posledních oceňovaných publikací je Soumrak bílého muže z roku 2012, kterou autor nyní nově vydal pod vydavatelstvím Klika. Na otázku proč, se nikdo nemusíme ptát – je to velmi aktuální téma, obzvláště v současné době.

 

Všechny Kurasovy knihy jdou jedním směrem: a sice ke konci civilizace. Řeší palčivé celospolečenské otázky, kulturně antropologické, sociologické, politologické a filozofické hledisko, a píše knihu z ryze vlastního pohledu, a to s nádechem ironie, sarkasmu i jakéhosi humoru, který má překrýt jistou alarmující tragičnost celého sdělení.

Kdo je to Benjamin Kuras se nikdo nemusí ptát, jeho knih i životopisných údajů je plný internet. Zaujalo mě však jeho datum narození 4. 4. 1944. Jako numeroložka a astroložka jsem velice zbystřila. I když nemám čas na to podrobně zkoumat jeho radix, přesto rychlým okem z data narození hodnotím jeho nespornou odvahu, ctižádost, urputnost a beraní drzost i přímočarost, s jakou se dere vpřed ve snaze prosazovat své názory, které sděluje lidstvu. Čtyři čtverky pak mohou třeba i poukazovat na silný materialismus, připoutanost k vlasti a domovu, tedy můžeme to nazvat vlastenectvím. Je zde však třeba také opatrnost... A vzhledem k tomu, že autor nedávno oslavil své narozeniny, mu dodatečně přeji všechno nejlepší! 

Kniha Soumrak bílého muže určitě stojí za přečtení. Měla by donutit k zamyšlení, možná někomu otevřít oči. Chce to čas a velkou pozornost na čtení, takže pokud obojí máte, směle do toho. Chválím pěknou obálku a to, že jsou písmenka poměrně velká, takže se kniha dobře čte.

kuras

Název knihy: Soumrak bílého muže
Autor: Benjamin Kuras
Vydání: druhé; 2022
Vydavatelství: Klika
Počet stran: 224

Přečtěte si také další naše recenze Kurasových knih:

https://www.kultura21.cz/literatura/20523-benjamin-kuras-ko-sexu-aneb-jak-blaho-vymytit-recenze

https://www.kultura21.cz/literatura/21506-mame-svobodu-verit-cemu-chceme


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

„Cíl veškerých mých psavých snah je jediný – dělat dětem radost,“ říká s úsměvem spisovatelka Daniela Krolupperová


altDaniela Krolupperová je velmi pilná spisovatelka. V loňském roce vydala šest knížek ve čtyřech nakladatelstvích, letos k nim přidala další – dobrodružný příběh Společenstvo klíčníků. Protože její nová knížka m...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Čtěte také...

Kalendárium 24. – 26. května 2013: Vyzkoušejte si své šikovné ručičky na řemeslech našich předků

kalendarium 1 jizda kralu 200Chcete si vyzkoušet nějaké řemeslo našich dávných předků opravdu na vlastní kůži? Pokud ano, tento týden k tomu budete více příležitostí. Určitě mi potom dáte za pravdu, že naši předkové byli šikovnější než my,...

Z archivu...


Literatura

Britská detektivka - Smrt v sutinách

smrt v sutinach 200Nakladatelství Moba nám v lednu vydalo knihu známé britské autorky Ann Grangerové Smrt v sutinách. Klasická detektivka z anglického venkova potěší všechny milovníky detektivních příběhů!

...

Divadlo

Šestnáctá Flora nabízí desetidenní porci divadla

altCelkem osm scén bude hostit 16. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora, který se tentokrát v Olomouci uskuteční 10. – 20. května. Tradiční nesoutěžní přehlídka divadelní tvorby českých i zahraničních soubor...

Film

Zanedlouho začne Febiofest

Febiofes tperexSpolu s festivalem v Karlových Varech a letní školou v Uherském Hradišti patří FEBIOFEST ke největším filmovým akcím, jaké se u nás pořádají. Jako obvykle ani letos nezůstane omezen jen na Prahu, kde se pořádá mezi 17. až 24. zářím: někt...