Vyhlášeny nové evropské pamětihodnosti

Vyhlášeny nové evropské pamětihodnosti

Tisk

Olomouc200V Bruselu bylo vyhlášeno devět nových pamětihodností, které byly letos zařazeny na seznam míst s označením Evropské dědictví. Jednou z oceněných památek je i olomoucký hrad a Arcidiecézní muzeum. Dalšími pamětihodnostmi jsou archeologické naleziště a Muzeum neandertálců v Krapině (Chorvatsko), mys Sagres (Portugalsko), císařská rezidence Hofburg ve Vídni (Rakousko), historický komplex univerzity v Tartu (Estonsko), Hudební akademie Ference Liszta v Budapešti (Maďarsko), archivní centrum Mundaneum v Monsu (Belgie), vojenský hřbitov v Pustkách u Lužné, na němž do požáru v roce 1985 stála dřevěná kaple architekta Dušana Jurkoviče (Polsko), a tzv. evropská čtvrť ve Štrasburku.

 

Nové památky se tak připojily ke dvaceti pamětihodnostem, které během posledních dvou let obdržely toto prestižní ocenění. Cílem označení Evropské dědictví je upozornit na pamětihodnosti, které symbolizují evropskou integraci, ideály a historii. Olomoucký hrad byl založen kolem roku 1100 Břetislavem I. Roku 1204 zničen požárem a poté obnoven. V 17. a 18. století zde proběhly přestavby. Od roku 1998 Arcidiecézní muzeum.  

Areál olomouckého přemyslovského hradu s katedrálou sv. Václava se nachází na okraji olomouckého kopce, na tzv. Václavském návrší u Václavského náměstí. Do současnosti se zachovalo jen málo viditelných důkazů o významu a mohutnosti hradu, který byl postupem času překryt církevními budovami a katedrálou.

Olomouc1

 

Nejvýznamnější částí hradu je gotická katedrála sv. Václava a částečně dochovaný románský palác s architektonicky cenným provedením okenních otvorů.

Olomoucké Arcidiézní muzeum vzniklo v roce 1998. Je první tohoto typu v dějinách našeho státu. Je úzce spjato s Muzeem umění v Olomouci. Skrývá nejcennější památky ze sbírek církve ve stálé expozici. Na 1100 m2 výstavního prostoru, ukazuje vývoj umění v průběhu tisíciletí. ňOlomoucký hrad se vyvinul ze slovanského hradiska rozkládajícího se na celém Předhradí. Z něj se později kolem roku 1063 vyčlenil samostatný přemyslovský zeměpanský okrsek s okrouhlou věží. Tehdy se Olomouc s hradem stala rezidencí knížete a administrativním centrem Olomoucka.  Počtem spravovaných uměleckých děl (kolem 185 000) patří Muzeum umění Olomouc k nejvýznamnějším institucím svého druhu v České republice. Muzeum odborně pečuje o díla státní, církevní i soukromé provenience, od antiky až po současnou výtvarnou kulturu. Kmenová sbírka muzea je členěna podle uměleckých druhů do jedenácti podsbírek (architektura, autorská kniha, fotografie, grafika, kniha 20. století, kresba, mince a medaile, obrazy, plastiky, užitá grafika, užité umění).

Olomouc2

 

V péči olomouckého Arcidiecézního muzea je část sbírky obrazů a uměleckého řemesla pocházející z olomoucké arcibiskupské rezidence a význačná umělecká díla zapůjčená farnostmi olomoucké arcidiecéze. Olomouc byla význačným střediskem již ve velkomoravském období.


www.npu.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Rád by som hral na najväčšom hudobnom festivale na Slovensku“ Legendárny saxofonista Bill Evans

jazz 200Na Gypsy Jazz festivale sa predstavil legendárny saxofonista Bill Evans. Zveril sa nám, že by rád zahral aj na Pohode. Celý článok o akcii nájdete ZDE

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jeskyně Býčí skála a její záhady

ByciSkala perexBýčí jeskyně, spadající do oblasti Moravského krasu, už půldruhého století vzbuzuje nejdivočejší představy – nalezly se tam kosterní pozůstatky několika desítek lidí, kteří z tohoto světa nejspíš neodešli přirozenou smrtí. Byli zavražděni,...

Z archivu...


Literatura

1967: Rok, kdy jsem se narodil(a)

1967 perexNakladatelství BizBooks přichází s novou řadou knih, jejichž samostatné svazky se budou věnovat jednotlivým rokům 20.století. Publicistka Jarmila Frejtichová jako první čtenářům představuje rok 1967. Jak už napoví název knihy 1967: Rok, kdy jsem ...

Divadlo

Marie Stuartovna v Brně

Stuartovna perexSlavný titul Fridricha Schillera se po Černínově režii v Městském divadle v Brně z roku 2006 objevuje v novém nastudování v repertoáru Mahenova divadle NDB v režii Martina Čičváka. Není se co divit. Je to titul, který zaručuje divácký ...

Film

Režisérka Ivanna Benešová s novým dokumentem procestuje svět!

benesova perexO autorce známého fiktivního dokumentu Zneužívaný nebylo v posledních měsících vůbec slyšet. Důvod byl však více než jednoduchý – pobyt v Austrálii. Vedle studia v „zemi klokanů“ asistovala n...