Protektorát: odboj a kolaborace 1939-1945

Protektorát: odboj a kolaborace 1939-1945

Tisk

altNárodní muzeum připravilo v Národním památníku na Vítkově obsáhlou výstavu nazvanou Protektorát: odboj a kolaborace 1939-1945, která si dává za úkol představit jedno z nejkontraverznějších období českých dějin 20.století a nalézt odpověď na otázku, zda byli Češi národem kolaborantů nebo hrdinů neváhajících položit za svobodu vlasti své životy.

Autoři výstavy Ivo Pejčoch a Jan Šach se snaží vyvrátit mnohdy rozšířený názor, že v protektorátu panoval klid a relativní bezpečí, zatímco v ostatních zemích zuřila válka. Uváději, že politickým cílem okupačního režimu nebylo získání aktivní spolupráce Čechů ani jejich vyprovokování k boji. Cílem bylo vyvolání co možná nejpasivnějšího poměru národa k svému vlastnímu osudu.

První část výstavy je věnována domácímu odboji a představitelům organizací a skupin (Zemský národní výbor, Politické ústředí, Obrana Národa, Petiční výbor Věrni zůstaneme, ÚVOD, atd.), které se na odboji podílely. Dále výstava návštěvníky seznamuje s postavami tzv. Tří králů Josefa Balabána, Josefa Mašína a Václava Morávka,  s desanty ze Západu (celkem 30 skupin tvořených 85 Čechy a Slováky) a desanty z Východu.

alt

Značná pozornost je věnována samozřejmě atentátu na Heydricha a výsadkům Anthropoid a Silver A a jejich domácím spolupracovníkům. Návštěvníci si mohou prohlédnout část padáku jednoho z členů skupiny Anthropoid, vojenskou knížku Josefa Gabčíka, osobní věci parašutistů, nalezené v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje, nebo vysílačku Libuši a její poslední odeslanou depeši

Autoři výstavy popisují i partyzánské hnutí (např. 1.čs. partyzánská brigáda Jana Žižky měla  2 000 členů), odbojovou činnost Obce sokolské a KSČ, činnost České národní rady a průběh Květnového povstání. Zachycen je i postup protektorátních úřadů proti účastníkům odboje a jejich následná perzekuce (např. na Pankráci bylo popraveno 1075 osob, včetně 155 žen).

alt

Druhá část výstavy vypráví o počátcích krajní pravice v Československu, zachycuje nejvýznamnější kolaborantské organizace (Hnutí Vlajka a její Svatoplukovy gardy, Česká národně sociální strana dělnická, Národopisná Morava, Strana českých fašistů, Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, Strana zelených hákových křížů) a jejich představitele (např. Emanuela Moravce, Jana Rysa-Rozsévače, MUDr. Františka Teunera, Františka Mikuláše Mlčocha). Po válce bylo za kolaborantské prohlášeno celkem 34 organizací a spolků a Čechů a Slováků souzených (nikoliv však odsouzených) za kolaboraci bylo méně než 10 000.

Je paradoxem doby, že se zástupci odboje a odsouzení čeští kolaboranti v 50. letech 20.století setkali v komunistických lágrech.

alt

Protektorát: odboj a kolaborace 1939-1945
Autoři: Ivo Pejčoch, Jan Šach
Datum a místo konání: 4.5.- 4.8.2012  Národní památník na Vítkově
Pořadatel: Národní muzeum ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha a občanským sdružením VALKA.CZ

Zdroj foto: nm.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„...i do sítí pavoučích se dá štěstí chytat..."

aneta200Aneta Langerová je v pilných přípravách na turné k novému albu „Jsem", které se stalo v den jeho křestu zlatým. Turné začíná na koncertě v brněnském Semilassu 16. 2. 2010. Na koncertech zazní jak nové skladby, tak i oblíbené kusy z alb předchozích. ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jak se žilo v minulosti

nln 200Nakladatelství Lidové noviny vydalo dvě rozličně zaměřené, různě rozsáhlé, ale přitom svým způsobem novátorské knihy - obě totiž korigují běžné představy o životě v minulých staletích nejen naše, laických čtenářů, ale také samotných odborníků. I historic...

Z archivu...


Literatura

Pečeť smrti a Král nezná bratra

kral perexPokud má čtenář současně k dispozici historickou knížku s detektivní zápletkou od dvou různých autorů navíc s dějem v Praze, může porovnávat nejen autory, ale také jak se měnilo město. Oba autory není potřeba zvlášť představovat Jan Bauer

Divadlo

a-á-a-á-a

kavarna 200Švandovo divadlo uvedlo v sobotu 28. dubna 2018 premiéru hry Kauza pražské kavárny. Na vzniku inscenace se podíleli sami herci divadla pod vedením Jacoba Erftemeijera, který hru také režíroval. Pražská kavárna – útočiště intelektuálních povalečů ...

Film

Vysvlečená zpověď Johany Rubínové

altŽila, byla jednou jedna Johana Rubínová, která se rozhodla, že si bude psát deník. Psala o sobě, přátelích, problémech, průšvizích, trapasech, šlápnutích vedle, pokusech, omylech a tak vůbec o bouřlivém životě náctiletých. Psala, psala a co osud nec...