Kniha o vývoji klimatu v zemích Koruny české

Kniha o vývoji klimatu v zemích Koruny české

Tisk

Kniha o klimatuUž drahně let probíhají líté boje, zda člověk svým znečišťováním životního prostředí včetně špatného hospodaření (případně skot svým prděním) doopravdy zavinil neodvratné změny, nyní tedy oteplování planety – nebo spíše nárůst extrémů. Na jedné straně přibývají vedra a zvláště zničující sucha, na druhé straně řádí větrné či záplavové pohromy. Apokalyptické vyhlídky ovšem pokaždé odpovídají dobovému „vědeckému“ zaujetí, takže se šíří i zvěsti, že se blíží nová doba ledová…


Výkyvy podnebí vždy určovaly dění na Zemi, lze vypozorovat období oteplování i ochlazování, která měla civilizační dopady – ostatně název Grónsko (Groenland) odkazuje k zelené zemi, kde se před tisíciletím dokonce mohly pěstovat zemědělské plodiny. Úloze i příčinám podnebních změn se věnovaly mnohé knihy, připomenu aspoň Acotův spis Historie a změny klimatu (česky 2005) či z domácí literatury např. Svobodovy Utajené dějiny podnebí (2002). Nyní se na knihkupeckých pultech objevila ve svém již druhém vydání KNIHA O KLIMATU ZEMÍ KORUNY ČESKÉ (přichystalo ji nakladatelství Leda).

Podnebí se odjakživa měnilo

Trojice autorů – Zdeněk Vašků, Jiří Svoboda a Václav Cílek – poskytla zasvěcenou četbu, která osvětluje věčně proměnlivé klima. Nejprve ukazuje, jaký dopad má mořské proudění, co obnáší takzvaný skleníkový jev, jak se na nežádoucích změnách může podílet sám člověk (třeba odlesňováním krajiny nebo nezodpovědným zemědělstvím). A poslední kapitola rozebírá vyhlídky do budoucna, aniž by skrývala, že naznačované varianty bývají zpravidla notně hypotetické. Vždyť stačí, aby nepředvídaně vybuchla nějaká islandská sopka – a ovlivní to poměry na celém světě, jak prokazuje nedávno vydaná publikace Ostrov v plamenech.

Kniha o klimatu 3

Autoři. Zleva: ředitel nakladatelství Leda Rudolf Červenka, dále Jiří Svoboda a Václav Cílek

Každopádně lze za zcestnou považovat představu, že by ekologické či přímo „greendealové“ snahy západního civilizačního okruhu cokoli změnily, jestliže miliardy lidí živořící v Asii, Africe a Jižní Americe je okázale přehlížejí. Masová migrace z nejméně rozvinutých oblastí, které už neuživí své obyvatelstvo, zpravidla vybavené naprosto odlišnou mentalitou, návyky a zejména skálopevným náboženským přesvědčením středověkého ražení, představuje existenční hrozbu, která se zatím nijak neřeší.

Nejcennější je prostřední – a také nejrozsáhlejší – část knihy, kde nalezneme chronologicky seřazené údaje o podnebních změnách v průběhu uplynulého tisíciletí, jak se uchovaly se starých kronikách, hospodářských zápisech a listinách všeho druhu. Autoři tu postupují skutečně rok po roku (zprvu svá zjištění ovšem shlukují do víceletých období, která se vyznačovala obdobným počasím). Záznamy jsou vedeny až k roku 1771: tehdy se začaly v pražském Klementinu pravidelně měřit teploty.

Jak lidé prožívali změny a čeho si na nich všímali

Obrovské množství shromážděných informací, v pozdějším období – řekněme od 15. století – je provázejí citace dobových pramenů. Všímají si neobvyklých jevů: roku 1415 prý byla tak mírná zima, že v prosinci rozkvetly stromy, naopak roku 1492 zamrzlo i moře u Benátek; jindy padaly takzvané krvavé deště, které musely mít zničující dopad na psychiku pověrečného obyvatelstva, které všude vidělo trest Boží (jejich vědecké vysvětlení je rovněž připojeno). Vyskytnou se zmínky o krutých, dlouhotrvajících zimách či naopak smrtonosném suchu, o válečném zmaru a hladomorech, kdy život člověka ztrácel jakoukoli hodnotu.

Kniha o klimatu 2

Povodeň 1890 protrhla Karlův most

Jenže jistotu nepřinášelo ani období hojnosti. Poslechněme si, co si zapsal rozhořčený pamětník k roku 1499: „Téhož roku dal Bůh hojnost obilí, ovoce a vína a staří lidé nepamatují takovou úrodu vína, že ho lidé ani neměli do čeho nalévat, a to nejen v Čechách, ale i v okolních zemích. Avšak z této hojnosti darů božích vzešlo málo dobrého mezi lidmi, jen samá pýcha, ožralství, spory a nepřátelství. Málokdo za ty dary děkoval Bohu.“ (s.401) Možná by nebylo od věci, kdybychom se i my uskrovnili a snížili spotřebu, neplýtvali třeba potravinami, když už si musíme ustavičně pořizovat nová vozidla, elektroniku a vůbec máme potřebu žít „na úrovni“ a všem dokazovat, co vše si můžeme dovolit. Vytváříme tak i jiné dluhy než jen ty peněžní…

Kniha o klimatu 1

Zdeněk Vašků, Jiří Svoboda, Václav Cílek: Kniha o klimatu zemí Koruny české
Vydalo nakladatelství Leda, Praha 2023. 720 stran

Hodnocení: 80 %

Foto: Leda, Česká televize
https://leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=933 


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Divadelní svět má tendenci poměrně dobře kopírovat celkové nastavení společnosti

Janka Ryšánek S. Janka Ryšánek Schmiedtová doposud autorsky a režijně pracovala na více než šedesáti inscenacích po celém Česku a Slovensku. Mimo jiné i na projektech "Divadlo v socialní akci" s lidmi z náhradní rodinné péče a s matkami samoživitelkami. Je šéfredaktorkou časopisu ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Politika touhy. Jak si za socialismu muži, ženy i mláďata užívali/užívaly/užívala sexu

Politika touhy perexMálokomu z české kotliny se podaří, aby svůj spis nejprve vydal v angličtině v prestižním univerzitním nakladatelství – a teprve potom (v překladu někoho jiného!) také česky. Takové štěstí se usmálo na socioložku Kateřinu Liško...

Z archivu...


Literatura

Sexy až do hrobu

jak uspesne nestarnout olga struskovaPodtitul knihy Olgy Struskové Jak úspěšně (ne)stárnout naprosto vypovídá o jejím obsahu. Je v něm řečeno vše, takže mi dovolte pouze několik postřehů.

...

Divadlo

Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie získala Jana Oľhová

cena martina porubjaka200Městské divadlo Zlín ve středu 24. května slavnostně zahájilo 27. ročník česko-slovenského festivalu Setkání Stretnutie před představením Slovenského národného divadla Pohreb alebo svadba – Čo skôr? Při této příležitosti...

Film

Historické sci-fi: Zítra vstanu a opařím se čajem

altFilm Zítra vstanu a opařím se čajem (1977) se odehrává v nedaleké budoucnosti, kdy se lidem povedlo zvládnout cestování časem. Od jisté doby se odlétá na turistické výlety do starověkého Egypta nebo třeba na prohlídky druhohor a dinosaurů.