Dvě Markéty. Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského

Dvě Markéty. Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského

Tisk

MarketyMožná jste už slyšeli o ošklivé vévodkyni Markétě Pyskaté. Právě o ní je román Jaroslavy Černé. Knížka se jmenuje Dvě Markéty s podtitulem Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského. Vydalo ji nakladatelství Alpress. Pojďte se teď spolu se mnou přenést do 14. století.

 

Markétu Tyrolskou provdali ještě jako dítě za mladšího bratra budoucího císaře Karla IV. Tato dívka ale moc krásy zrovna nepobrala a později jí začali říkat Maultasch. Těžko již dnes dokázat, zda byla skutečně tak ošklivá, anebo její přezdívka znamenala něco jiného. S tímto historickým příběhem si pohrává oblíbená autorka Jaroslava Černá, která vypráví osudy nejen této Markéty, ale i jiné Markéty, a to Markéty Opavské. Právě tuto dívku nakonec Jan Jindřich Lucemburský miloval, kdežto Pyskatou Markétu, svou první manželku, ne. Když se Markéta Tyrolská, řečená Pyskatá, vdávala, bylo jejímu manželovi pouhých 8 let. Na naplnění manželství si museli ještě pár let počkat, ale stejně k němu nejspíše jaksi nedošlo, navíc Markéta svého muže obvinila z impotence a požadovala rozvod, aby se mohla vdát za někoho jiného. Jak celý příběh dopadl se dozvíte v této knize. Nechybí samozřejmě ani politická zápletka.

Jaroslava Černá opět pojala příběh jednoduše, příjemně se čte a potěší zejména milovníky romantických příběhů o lásce na pozadí skutečných historických událostí. Skvělá oddechovka, doporučuji.

O autorce

Jaroslava Černá (*1959)

Její zájem osciluje mezi literární dráhou, na níž je velmi úspěšná, a širokou oblastí duchovna. Zajímá ji psychologie i sociologie, věnuje se esoterice. I když původně začínala jako sociálně-právní pracovnice a kromě toho působila ve školství, dnes dosáhla mistrovství jako autorka historických příběhů s romantickými prvky. Je velmi plodnou autorkou. Na svém kontě má několik podobných historických románů týkajících se převážně českých středověkých dějin, ale i spoustu dalších knih, například detektivních příběhů nebo příběhů ze současnosti.

Rozhovor s autorkou zde: https://www.kultura21.cz/rozhovory/26009-laska-zavist-nenavist-touha-po-moci-a-bohatstvi-ovladaji-lidstvo-v-kazde-dobe-historie-je-poucna-ale-clovek-ne

Dvě Markéty

Název: Dvě Markéty: Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského
Autor: Jaroslava Černá
Počet stran: 232
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2022
Hodnocení: 90 %

https://www.alpress.cz/dve-markety-nenavist-a-laska-jana-jindricha-lucemburskeho/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s výherkyní naší literární soutěže Povídky z lesa

LesPaní Jana Mlejnková (45) nás poctila vtipnou povídkou s názvem Ledka nebo cigaretka, kterou jsme vyhodnotili jako vítěznou. O tom, že paní Jana jen srší humorem, nelze pochybovat. Přečtěte si rozhovor, ve kterém objasňuje, jak k tomu,...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Capoeira – brazilský národní sport

Capoeira 200Kouzelná Brazílie, toť země nekonečných přírodních krás; divoká země karnevalů, milovníků kávy a fotbalových nadšenců. Ale také svébytná země, kde se zrodilo netradiční bojové umění a sport capoeira.

 

...

Z archivu...


Literatura

Jídlem proti rakovině

jidlemprotirakovine 200Ucelená kuchařka, věnovaná velmi aktuálnímu tématu stravování v období léčby diagnostikovaného rakovinného onemocnění i po jeho ukončení, na našem knižním trhu dlouho chyběla. Vzhledem k t...

Divadlo

Legendární Past na myši ve Zlíně

past-na-mysi-perexMěstské divadlo Zlín uvedlo v půlce října loňského roku jednu z nejznámějších detektivních her na celém světě, Past na myši od Agathy Christie. Jak se světoznámého dramatu zhostilo zlínské divadlo a jak se vyvedlo rozuzlení, tak typi...

Film

Rafani: 31 konců/ 31 začátků

altDne 25.6.2012 vešel do distribuce osobitý dokument - debut umělecké skupiny Rafani 31 konců/ 31 začátků, lze ho tak zdarma zhlédnout na serveru Doc Alliance Films (http:/...