Paměti Rafiho Ejtana, jednoho z nejznámějších a nejdéle aktivních agentů izraelského Mosadu

Paměti Rafiho Ejtana, jednoho z nejznámějších a nejdéle aktivních agentů izraelského Mosadu

Tisk

Jak jsem chytil Eichmanna perexArgentina, 1960. Ulicemi Buenos Aires se řítí vůz, v němž sedí čtyři izraelští tajní agenti a jejich vězeň Adolf Eichmann. Ten patřil k nejznámějším válečným zločincům nacistického Německa, a i když unikl norimberskému procesu, spravedlnost si ho našla.

Agenti Mosadu ho potřebovali dostat zpět do Izraele, aby ho mohli soudit za válečné zločiny. Jedním z těchto agentů byl i Rafi Ejtan, který se rozhodl podrobně vylíčit svou účast na pátrání po nechvalně proslulém nacistovi a přinést nové poznatky nejen o Eichmannnově zatčení a únosu, ale i o následném soudním procesu.

Vzpomínky elitního agenta

Ejtanova kniha se jmenuje Jak jsem chytil Eichmanna: Paměti elitního agenta Mosadu a v českém překladu ji vydalo Nakladatelství Universum. Text sepsal jeho syn podle vzpomínek, které otec dlouhá léta diktoval jednomu novináři pro dokumentační účely. Rafi Ejtan stihl knihu před smrtí autorizovat.

Dětství, plodná kariéra i politické vize

Ve dvaatřiceti kapitolách Ejtan vypráví o svém dětství, důvodech, které ho vedly k tomu, aby se stal tajným agentem, práci, krátkém působení v politice i o své politické vizi. Je až nezvykle otevřený a upřimný, a tak vás některé části jeho vyprávění budou šokovat nebo s nimi nebudete souhlasit. Jako agent často dělal takzvanou špinavou práci a jeho hlavní motivací bylo přežití Izraele. Aby splnil tento úkol, uchyloval se i k nečekaným metodám, například spolupráci s bývalými nacistickými důstojníky.

Kvůli tomu všemu je mimořádně kontroverzní osobou, takže místy nebudete vědět, co si o něm myslet. I když je však jako člověk plný rozporuplných vlastností, jako agent byl špičkový, protože byl nejen schopný a vynalézavý, ale také loajální ke své zemi. Účastnil se událostí nejvýznamnějších pro Izrael a byl s ním spojený prakticky od jeho zrodu. Znal významné izraelské politiky, zapojil se do mírového úsilí, znal zákulisní informace o Mosadu, jeho šéfech i o izraelsko-arabských válkách. Toto atraktivní a neotřelé téma je ve spojení s poutavým stylem psaní zárukou, že se nejen dozvíte nové informace, ale také prožijete celý příběh společně s Ejtanem.

Jak jsem chytil Eichmanna

JAK JSEM CHYTIL EICHMANNA: PAMĚTI ELITNÍHO AGENTA MOSADU
Autor: Rafi Ejtan
Originální název: Capturing Eichmann: The Memoirs of a Mossad Spymaster
Překlad: Gita Zbavitelová
Žánr: literatura faktu
Vydáno: Universum, 2023
Počet stran: 336

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/607301-jak-jsem-chytil-eichmanna-pameti-elitniho-agenta-mosadu.html


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Hana Hindráková: „Africká mentalita se od české velmi liší. Lidé žijí pro dnešní den a nepřemýšlejí nad tím, co bude v budoucnosti.“

200rozVyzpovídali jsme pro vás mladou spisovatelku Hanu Hindrákovou, která strávila nějaký čas v Keni a dokázala své zkušenosti zúročit ve dvou úspěšných knihách. V tomto rozhovoru nebude řeč jen o nich – zaměříme se i na její organizaci FAIR.

...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Co se stalo v roce kdy jste se narodili aneb Krásná paní nabízí bezva ročenky!

1940

Udělejte radost svým nejbližším a darujte jim k Vánocům ročenku! Krásná paní nabízí brožurku ke každému konkrétnímu roku, a to od roku 1935 až do roku 2000. Dozvíte se, jaké to tenkrát bylo, když jste se narodili...

...

Z archivu...


Literatura

Proč Einstein nenosil ponožky?
 
einsteinZjistěte, jak zdánlivě nepodstatné věci ovlivňují naše myšlení. Jaký vliv má na naše vnímání například naprosto banální skutečnost, že držíme v ruce šálek kávy nebo se nacházíme v místnosti s vysokými stropy...

Divadlo

Divadelní Rozmarné léto na počest Vančury

altNa počest spisovatele Vladislava Vančury, kterého před sedmdesáti lety popravili nacisti, byly uskutečněny Vančurovské dny 2012 konané v pražské Zbraslavi.

 

...

Film

Vzhůru za Piráty!

altDruhý díl filmu Piráti z Karibiku s názvem Truhla mrtvého muže je možná nejzajímavějším pokračováním z celé filmové série.

...