Nepohodlný policajt aneb vzpomínání nejen na devadesátky
Banner

Nepohodlný policajt aneb vzpomínání nejen na devadesátky

Tisk

nepohodlny policajt200True crime, tedy opravdové a skutečné zločiny jsou v poslední době velmi oblíbené, a proto na toto téma vychází spousta knih. Jednou z nich je i Nepohodlný policajt, což je příběhem Zdeňka Macháčka.

 

 

Jaroslav Spurný v předmluvě vysvětluje, že se původně mělo jednat o knižní rozhovor o devadesátkách a jejich vztahu k dnešku. Když však začal přepisovat nahrávky z rozhovorů se Zdeňkem Macháčkem, zjistil, že si jeho strhující vzpomínání nezaslouží být přerušováno otázkami. Tak je jen zakomponoval do textu a udělal podle mě opravdu dobře. Kniha se totiž skvěle čte a podle mě by rozhovorová forma působila rušivě. Výborné jsou naopak novinové články, které zasazují vyprávění do kontextu a skvěle jej doplňují.

Cílem knihy bylo ukázat, že devadesátky byly dobou přesahující zločiny majitele Discolandu Sylvie Ivana Jonáka nebo orlických vrahů a jak říká Jaroslav Spurný, „byly především hledáním, jak s nabytou svobodou naložit a jaké zábrany vytvořit, aby nemohla být zneužívána, aby její přemíra neubližovala společnosti.“ Pro mě se jednalo také o představení osoby Zdeňka Macháčka, kterého jsem velmi brzo obdivovala za jeho přístup, a také exkurzí do ne až tak dávné doby.

Při čtení jsem velmi často žasla, divila se, lapala po dechu. Někdy mě až mrazilo a bylo pro mě náročné si to vše představit. Něco působilo jako ze špatného filmu, ale tehdy to prostě tak bylo.

„Já jsem se vlastně s policií jako takovou nikdy nesžil. Nikdy jsem se necítil být celým policajtem. Když jsem šel služebně na policejní prezidium a viděl jsem tam ty podivné osoby v tesilových sakách a kalhotách v bačkorách, byl to jiný svět. Neříkám, že takoví byli všichni, ale devadesát procent ano. To byl děs. Bylo to i na pražské policejní správě. Ranní káva, pak dlouhé kecání, pak někam vyrazit, objet si vlastní kšefty, nákupy, a když na to přijde, tak možná něco uděláme. To byl opravdu silný zážitek. Necítil jsem se jako major Macháček, velký policista, byl jsem policejním radou. Vysoká funkce, ale nebyl jsem to já. Měl jsem z těch týpků, co jsem popsal, blbý pocit a oni měli evidentně blbý pocit ze mě. My jsme spolu nikdy nenašli společnou řeč.“ (str. 164)

Nepohodlný policajt pro mě byl moc zajímavým čtením a jsem ráda, že se ke mně kniha dostala. Určitě se k ní budu vracet a také mě vedla k zamyšlení. Hodně se dotýká i ruské mafie, je zde i zmíněno spoustu politiků a myslím, že nejen mě to dovede k dalšímu čtení a bádání. Na Databáziknih.cz je v této souvislosti zmíněna například kniha Ruská mafie od Jaroslava Kmenty, po které se rozhodně porozhlédnu stejně jako po dalších titulech novináře Jaroslava Spurného.

Zdenek Macháček (* únor 1968 v Praze) nastoupil krátce po revoluci k Polici ČR a v roce 1995 zakládal ÚOOZ (Útvar pro boj s organizovaným zločinem), kde se stal ředitelem Odboru zločineckých struktur. Jeho útvar se zaměřoval na boj s mezinárodními mafiánskými organizacemi (ruský organizovaný zločin, italské mafiánské organizace, asijské mafie, balkánské zločinecké struktury ad.). Absolvoval mnoho stáží a školení u významných zahraničních policejních útvarů např. FBI, NCIS, OCRTIS, Izraelská Policie nebo EDOC. Jím řízená razie na ruskou mafii v pražském podniku U Holubů v půlce 90. let dlouho plnila stránky českých médií a Macháčka za skvěle odvedenou práci ocenil i tehdejší šéf FBI. Doma se mu takové pochvaly nedostalo – dokonce skončil ve vazbě na základě obvinění ve vykonstruované kauze. V roce 2000 opustil řady policie a nastoupil úspěšnou kariéru v soukromém sektoru. Velmi aktivně hraje hokej a je zakládajícím členem týmu HC Lenochodi.

Jaroslav Spurný (* 14. července 1955 v Kyjově) je český investigativní novinář a spoluzakladatel týdeníku Respekt. Věnuje se tématům spravedlnosti, bezpečnosti a obrany země a demokracie. Pátrá po chybách systému, zneužívání moci – korupcí, finančními machinacemi, podvody – i po důvodech a způsobech zpochybňování demokratických hodnot a zákonů. Byl oceněn za odboj a odpor proti komunismu, cenou Karla Havlíčka Borovského, Ferdinanda Peroutky a dalšími. Je autorem knih Česká kocovina, Nepohodlný agent, Jací jsme dnes a Nepohodlný policajt.

nepohodlny policajt obalka


Nepohodlný policajt
Autor: Jaroslav Spurný, Zdeněk Macháček
Žánr: non-fiction, politika
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 192
Hodnocení: 86 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/85114090/nepohodlny-policajt/


 

Přihlášení



Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů : Knihovny pro K21, Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem

brezen-mesic-ctenaru 200V ústecké knihovně je vždy živo nejen v březnu, měsíci, který je již po několikáté měsícem čtenářů. Nějaký ten týden napřed totiž ústečtí knihovníci pro své čtenáře i návštěvníky připravují program, kter...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Kolektivní paměť obecně i na konkrétním příkladu

pamet perexJednoduše řečeno: není vlastně důležité, jak se ta či ona událost odehrála, ale jak si ji pamatujeme, jak ji vnímáme, případně jaký vznikl obecně uznávaný obraz této události. Počítaje v to i památná místa tuto udá...

Z archivu...


Divadlo

Výhra v loterii změní život každému

altDalší představení v rámci festivalu Střetnutí Stretnutie se Szidi Tobias v čele se konalo ve čtvrtek 24. května. Šlo o komedii Györga Spiroa Prach v provedení slovenského Študia L + S Bratislava.<...

Film

I při cestě na dno svítá naděje

cestaVen perexPo téměř dvou desetiletích, která uplynula od natočení Mariana, se Petr Václav opět vrací k romské problematice. Ve filmu Cesta ven se však neobrací k minulosti, která Romy n...