Nepohodlný policajt aneb vzpomínání nejen na devadesátky

Nepohodlný policajt aneb vzpomínání nejen na devadesátky

Tisk

nepohodlny policajt200True crime, tedy opravdové a skutečné zločiny jsou v poslední době velmi oblíbené, a proto na toto téma vychází spousta knih. Jednou z nich je i Nepohodlný policajt, což je příběhem Zdeňka Macháčka.

 

 

Jaroslav Spurný v předmluvě vysvětluje, že se původně mělo jednat o knižní rozhovor o devadesátkách a jejich vztahu k dnešku. Když však začal přepisovat nahrávky z rozhovorů se Zdeňkem Macháčkem, zjistil, že si jeho strhující vzpomínání nezaslouží být přerušováno otázkami. Tak je jen zakomponoval do textu a udělal podle mě opravdu dobře. Kniha se totiž skvěle čte a podle mě by rozhovorová forma působila rušivě. Výborné jsou naopak novinové články, které zasazují vyprávění do kontextu a skvěle jej doplňují.

Cílem knihy bylo ukázat, že devadesátky byly dobou přesahující zločiny majitele Discolandu Sylvie Ivana Jonáka nebo orlických vrahů a jak říká Jaroslav Spurný, „byly především hledáním, jak s nabytou svobodou naložit a jaké zábrany vytvořit, aby nemohla být zneužívána, aby její přemíra neubližovala společnosti.“ Pro mě se jednalo také o představení osoby Zdeňka Macháčka, kterého jsem velmi brzo obdivovala za jeho přístup, a také exkurzí do ne až tak dávné doby.

Při čtení jsem velmi často žasla, divila se, lapala po dechu. Někdy mě až mrazilo a bylo pro mě náročné si to vše představit. Něco působilo jako ze špatného filmu, ale tehdy to prostě tak bylo.

„Já jsem se vlastně s policií jako takovou nikdy nesžil. Nikdy jsem se necítil být celým policajtem. Když jsem šel služebně na policejní prezidium a viděl jsem tam ty podivné osoby v tesilových sakách a kalhotách v bačkorách, byl to jiný svět. Neříkám, že takoví byli všichni, ale devadesát procent ano. To byl děs. Bylo to i na pražské policejní správě. Ranní káva, pak dlouhé kecání, pak někam vyrazit, objet si vlastní kšefty, nákupy, a když na to přijde, tak možná něco uděláme. To byl opravdu silný zážitek. Necítil jsem se jako major Macháček, velký policista, byl jsem policejním radou. Vysoká funkce, ale nebyl jsem to já. Měl jsem z těch týpků, co jsem popsal, blbý pocit a oni měli evidentně blbý pocit ze mě. My jsme spolu nikdy nenašli společnou řeč.“ (str. 164)

Nepohodlný policajt pro mě byl moc zajímavým čtením a jsem ráda, že se ke mně kniha dostala. Určitě se k ní budu vracet a také mě vedla k zamyšlení. Hodně se dotýká i ruské mafie, je zde i zmíněno spoustu politiků a myslím, že nejen mě to dovede k dalšímu čtení a bádání. Na Databáziknih.cz je v této souvislosti zmíněna například kniha Ruská mafie od Jaroslava Kmenty, po které se rozhodně porozhlédnu stejně jako po dalších titulech novináře Jaroslava Spurného.

Zdenek Macháček (* únor 1968 v Praze) nastoupil krátce po revoluci k Polici ČR a v roce 1995 zakládal ÚOOZ (Útvar pro boj s organizovaným zločinem), kde se stal ředitelem Odboru zločineckých struktur. Jeho útvar se zaměřoval na boj s mezinárodními mafiánskými organizacemi (ruský organizovaný zločin, italské mafiánské organizace, asijské mafie, balkánské zločinecké struktury ad.). Absolvoval mnoho stáží a školení u významných zahraničních policejních útvarů např. FBI, NCIS, OCRTIS, Izraelská Policie nebo EDOC. Jím řízená razie na ruskou mafii v pražském podniku U Holubů v půlce 90. let dlouho plnila stránky českých médií a Macháčka za skvěle odvedenou práci ocenil i tehdejší šéf FBI. Doma se mu takové pochvaly nedostalo – dokonce skončil ve vazbě na základě obvinění ve vykonstruované kauze. V roce 2000 opustil řady policie a nastoupil úspěšnou kariéru v soukromém sektoru. Velmi aktivně hraje hokej a je zakládajícím členem týmu HC Lenochodi.

Jaroslav Spurný (* 14. července 1955 v Kyjově) je český investigativní novinář a spoluzakladatel týdeníku Respekt. Věnuje se tématům spravedlnosti, bezpečnosti a obrany země a demokracie. Pátrá po chybách systému, zneužívání moci – korupcí, finančními machinacemi, podvody – i po důvodech a způsobech zpochybňování demokratických hodnot a zákonů. Byl oceněn za odboj a odpor proti komunismu, cenou Karla Havlíčka Borovského, Ferdinanda Peroutky a dalšími. Je autorem knih Česká kocovina, Nepohodlný agent, Jací jsme dnes a Nepohodlný policajt.

nepohodlny policajt obalka


Nepohodlný policajt
Autor: Jaroslav Spurný, Zdeněk Macháček
Žánr: non-fiction, politika
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 192
Hodnocení: 86 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/85114090/nepohodlny-policajt/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Dalibor Gondík: Přímý přenos v televizi nemůžu prošťouchnout

GONDIK 200Oblíbeného herce Dalibora Gondíka můžete vidět v představení v divadle Kalich i na televizní obrazovce. V našem rozhovoru vám prozradí, jak se k herectví dostal a jak vnímá plusy a mínusy této profese.

 

...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Dominanta hradu Střekova slaví 700 let od svého vzniku

Strekov perexNepřehlédnutelnou dominantou nad pravým labským břehem nedaleko Ústí nad Labem je již od roku 1300 hrad Střekov. Tenkrát se rozhodl král Jan Lucemburský zabezpečit důležitou obchodní cestu podél řeky ...

Z archivu...


Literatura

Živí mrtví 26: Volání do zbraně

zivi mrtvi26 200V srpnu vyšel v nakladatelství Crew další svazek příběhů věnovaný Živým mrtvým, nese název Volání do zbraně a značí již 26. díl této tak oblíbené série. Ač se název a de facto i obálka jeví jako všeříkající a až děj odhalující, tyto seši...

Divadlo

Dorian Gray, manipulátor v třpytivém oblaku

dorian 200Už je to více než sto dvacet let, co si svět může přečíst příběh o obrazu Doriana Graye. Mladíka, který si užívá života a díky záhadnému portrétu nestárne. Všechno špatné v jeho životě se odráží v obrazu a on zůstává krásný a neposkvrněný. Švandovo ...

Film

Corpus Christi: Polské drama nominované na Oscara přináší očistný příběh hříchu

corpus-christi 200Strhující drama hříchu, který přinesl vykoupení. Corpus Christi, který režíroval Jan Komasa a v jehož hlavní roli exceluje Bartosz Bielenia, se vedle nominace na Oscara v sekci nejlepší zahraniční film pyšní oceněním z MFF Benátky a ...