Nepohodlný policajt aneb vzpomínání nejen na devadesátky

Nepohodlný policajt aneb vzpomínání nejen na devadesátky

Tisk

nepohodlny policajt200True crime, tedy opravdové a skutečné zločiny jsou v poslední době velmi oblíbené, a proto na toto téma vychází spousta knih. Jednou z nich je i Nepohodlný policajt, což je příběhem Zdeňka Macháčka.

 

 

Jaroslav Spurný v předmluvě vysvětluje, že se původně mělo jednat o knižní rozhovor o devadesátkách a jejich vztahu k dnešku. Když však začal přepisovat nahrávky z rozhovorů se Zdeňkem Macháčkem, zjistil, že si jeho strhující vzpomínání nezaslouží být přerušováno otázkami. Tak je jen zakomponoval do textu a udělal podle mě opravdu dobře. Kniha se totiž skvěle čte a podle mě by rozhovorová forma působila rušivě. Výborné jsou naopak novinové články, které zasazují vyprávění do kontextu a skvěle jej doplňují.

Cílem knihy bylo ukázat, že devadesátky byly dobou přesahující zločiny majitele Discolandu Sylvie Ivana Jonáka nebo orlických vrahů a jak říká Jaroslav Spurný, „byly především hledáním, jak s nabytou svobodou naložit a jaké zábrany vytvořit, aby nemohla být zneužívána, aby její přemíra neubližovala společnosti.“ Pro mě se jednalo také o představení osoby Zdeňka Macháčka, kterého jsem velmi brzo obdivovala za jeho přístup, a také exkurzí do ne až tak dávné doby.

Při čtení jsem velmi často žasla, divila se, lapala po dechu. Někdy mě až mrazilo a bylo pro mě náročné si to vše představit. Něco působilo jako ze špatného filmu, ale tehdy to prostě tak bylo.

„Já jsem se vlastně s policií jako takovou nikdy nesžil. Nikdy jsem se necítil být celým policajtem. Když jsem šel služebně na policejní prezidium a viděl jsem tam ty podivné osoby v tesilových sakách a kalhotách v bačkorách, byl to jiný svět. Neříkám, že takoví byli všichni, ale devadesát procent ano. To byl děs. Bylo to i na pražské policejní správě. Ranní káva, pak dlouhé kecání, pak někam vyrazit, objet si vlastní kšefty, nákupy, a když na to přijde, tak možná něco uděláme. To byl opravdu silný zážitek. Necítil jsem se jako major Macháček, velký policista, byl jsem policejním radou. Vysoká funkce, ale nebyl jsem to já. Měl jsem z těch týpků, co jsem popsal, blbý pocit a oni měli evidentně blbý pocit ze mě. My jsme spolu nikdy nenašli společnou řeč.“ (str. 164)

Nepohodlný policajt pro mě byl moc zajímavým čtením a jsem ráda, že se ke mně kniha dostala. Určitě se k ní budu vracet a také mě vedla k zamyšlení. Hodně se dotýká i ruské mafie, je zde i zmíněno spoustu politiků a myslím, že nejen mě to dovede k dalšímu čtení a bádání. Na Databáziknih.cz je v této souvislosti zmíněna například kniha Ruská mafie od Jaroslava Kmenty, po které se rozhodně porozhlédnu stejně jako po dalších titulech novináře Jaroslava Spurného.

Zdenek Macháček (* únor 1968 v Praze) nastoupil krátce po revoluci k Polici ČR a v roce 1995 zakládal ÚOOZ (Útvar pro boj s organizovaným zločinem), kde se stal ředitelem Odboru zločineckých struktur. Jeho útvar se zaměřoval na boj s mezinárodními mafiánskými organizacemi (ruský organizovaný zločin, italské mafiánské organizace, asijské mafie, balkánské zločinecké struktury ad.). Absolvoval mnoho stáží a školení u významných zahraničních policejních útvarů např. FBI, NCIS, OCRTIS, Izraelská Policie nebo EDOC. Jím řízená razie na ruskou mafii v pražském podniku U Holubů v půlce 90. let dlouho plnila stránky českých médií a Macháčka za skvěle odvedenou práci ocenil i tehdejší šéf FBI. Doma se mu takové pochvaly nedostalo – dokonce skončil ve vazbě na základě obvinění ve vykonstruované kauze. V roce 2000 opustil řady policie a nastoupil úspěšnou kariéru v soukromém sektoru. Velmi aktivně hraje hokej a je zakládajícím členem týmu HC Lenochodi.

Jaroslav Spurný (* 14. července 1955 v Kyjově) je český investigativní novinář a spoluzakladatel týdeníku Respekt. Věnuje se tématům spravedlnosti, bezpečnosti a obrany země a demokracie. Pátrá po chybách systému, zneužívání moci – korupcí, finančními machinacemi, podvody – i po důvodech a způsobech zpochybňování demokratických hodnot a zákonů. Byl oceněn za odboj a odpor proti komunismu, cenou Karla Havlíčka Borovského, Ferdinanda Peroutky a dalšími. Je autorem knih Česká kocovina, Nepohodlný agent, Jací jsme dnes a Nepohodlný policajt.

nepohodlny policajt obalka


Nepohodlný policajt
Autor: Jaroslav Spurný, Zdeněk Macháček
Žánr: non-fiction, politika
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 192
Hodnocení: 86 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/85114090/nepohodlny-policajt/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jsem workoholik a nedokážu být v klidu, říká herec Dušan Sitek

dusan sitek 200Čtvrtstoletí strávil herec Dušan Sitek v Městském divadle ve Zlíně, odkud před pěti lety přestoupil do souboru Divadla pod Palmovkou v Praze. Přesto ho teď zná pomalu celá republika, neboť díky vytopenému divadlu soubor hodně cestuje. Úspě...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Zastavte barbarství!
ucs 1Podle informací z denního tisku plánuje „elita“ Národního muzea, ve spolupráci s Ministerstvem kultury, odstranit z panteonu svěřené budovy busty Julia Fučíka, Fráni Šrámka a dalších spisovatelů, slovem osobností české národní kultury. Prý byla jejich inst...

Z archivu...


Literatura

Kuchařská kouzla ve sklenici

lahud200Tak jsem si zase jednou udělala radost – kuchařka Lahůdky ze sklenice, kterou napsala americká právnička Julia Mirabella, mě zaujala na první pohled. „50 báječných jídel do zaměstnání? To se může hodit“, pomyslela jsem si. V práci postrádám jídelnu či a...

Divadlo

Hráči - Komorní scéna Aréna
Hráči 200Hercům nejvyšší kategorie, těm, kteří dokážou svou profesi vypilovat na mistrovskou úroveň jemně cizelovaných detailů, říkám, čistě jen pro svou potřebu, hráči. Ostravská Komorní scéna Aréna má stejnojmennou Gogolovu klasiku na repertoáru už šestý...

Film

Babycall (Chůvička) aneb když už realitu od představ nerozeznáme

Babycall22 200V těchto lednových dnech jde do českých kin film „Babycall“, který v norsko-německo-švédské koprodukci natočil režisér Pål Sletaune. Získal za něj řadu ocenění a nominací – ceny Amanda Award, Gérardmer Award...