167 dní nezvratného pekla

167 dní nezvratného pekla

rozpad zidovskeho zivota200Nakladatelství Academia ve své edici Judaica vydala knihu Rozpad židovského života s podtitulem 167 dní druhé republiky. V publikaci se sešly příspěvky předních českých historiků, literárních historiků nebo kulturních antropologů a ve svých textech přibližují život židovského obyvatelstva z různých pohledů v dotčeném období.

 

Na konci září v roce 1938 byla podepsána Mnichovská dohoda, která opravňovala Hitlera k zabrání Sudet. Mnozí věřili, že postoupením našeho území zajistí mír a odvrátí válečný konflikt. Z historie víme, že to byl ale velmi mylný a naivní pohled. Od podepsání dohody do vyhlášení autonomního Protektorátu Čechy a Morava nastalo období, které nazýváme druhou republikou, a kterému se podle autorů knihy odborníci dostatečně nevěnují.

Ve druhorepublikovém tisku se objevují karikatury Edvarda Beneše jako symbolu demokracie. Češi se vymezují jako národ, najednou „my“ neznamená obyvatelé stejného území, které hostilo mnoho jiných národností, najednou jsou to jen „praví Češi“, ke kterým například nepatří lidé židovské víry nebo židovského původu, přesto, že hovoří česky a zapojují se do běžného života a národních událostí.

V knize se tak objevují příspěvky k tématu z různých oborů. Jak se projevila advokátní komora v druhé republice a jak se dá rozebrat literární tvorba Jakuba Demla a najdete zde i další pohledy na toto krátké historické období plné změn a především nenávisti a mála  těch, kteří se dokázali svým názorem a postojem postavit většině.

Viktor Fischl se podivuje: „Co chceme kritizovat a se nás bolestně dotýká, je skutečnost, že do dnešního dne neměl ani jediný z českých vzdělanců, ani ti, které jsme pokládali za nejpokrokovější, odvahu vystoupit jasným a mužným slovem proti záplavě útoků, jimž jsme od týdnů vydáváni.“

Tento citát se objevuje v „nejsympatičtější“ kapitole, pokud si vůbec můžeme dovolit takto nazvat kapitolu v odborné knize: „Milena Jesenská a ti druzí. Angažovaný odpor proti antisemitismu za druhé republiky.“ Kapitola ukazuje, že přece jenom se někdo dokázal postavit na odpor většině a formulovat svůj názor (a dokonce to nemusel být mužný hlas!).

Dohromady tak publikace tvoří přehledný historický exkurz do několika měsíců z naší historie. Nicméně slova Pavla Tigrida ukazují, že jsme se od té doby jako národ moc daleko nedostali. „A jak už to v Čechách bývá, i tentokrát hbitě vypuknul hon na viníky: kdo nás do toho dostal? Kdo zavinil naše národní a státní neštěstí? Koho pověsit na stožár hanby? Honba byla na Beneše a „benešovce“, na „hradní“, na „liberály“, na Židy, na emigranty, na socialisty, na falešný humanismus a proradný internacionalismus.“ Nepřipomíná vám to v něčem i dnešní dobu?

 

Rozpad židovského života/167 dní druhé republiky
Autor: Marcela Zoufalá, Jiří Holý
Žánr: literatura faktu/historie
Nakladatelství: Academia
Rok vydání: 2016
Počet stran: 304
Hodnocení: 93 %                                             

Zdroj foto: www.academia.cz

http://www.academia.cz/rozpad-zidovskeho-zivota.html

rozpad-zidovskeho-zivota


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

JITKA SMUTNÁ: MÍT NĚKOHO JE V ŽIVOTĚ PODSTATNÉ

Smutna 200Diváci televize Prima si ji zamilovali nejprve jako rodině oddanou a milující manželku Lídu Bernátovou v seriálu Cesty domů, nyní hraje naslouchavou pošťačku Boženku ve Svatbách v Benátkách. Od podzimu ztvární Jitka Smutná v seriálu...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Naše fotoreportáž: Letenský masopust potřetí

Masopust200Tradiční slavnost, rozšířená v různých podobách po celé Evropě, se konala první únorovou sobotu  také na Strossmayerově náměstí v Praze. Po slavnostním zahájení se průvod přesunul do Galerie Scarabeus, kde účastníky čekala výstava masopustních mase...

Z archivu...


Literatura

Nechte GPS doma a orientujte se pomocí přírody

orientace v prirode 200Nakladatelství Grada vydalo knihu zakladatele školy orientace v přírodě Tristana Gooleyho Orientace v přírodě s podtitulem znovuobjevené umění, jak se nechat vést přírodou. Objevte ho i vy.

...

Divadlo

Městské divadlo Zlín rozjíždí divadelní sezónu s Řidičem slečny Daisy

ridic slecny daisy 200„Předskokanem“ nové sezóny v Městském divadle Zlín bude komedie Řidič slečny Daisy v režii Petra Akimova. Premiéru bude mít v divadelním klubu Dílna už 26. srpna. Hlavní roli Daisy dostala jako dárek za věrnost zlínskému div...

Film

Matouš Ruml a Eva Toulová jako zamilovaný pár filmu Superžena

Superzena perexMájová nálada dorazila i na plac nového celovečerního filmu Superžena, ve kterém tvůrci natáčeli stěžejní vztahové scény snímku s Matoušem Rumlem a režisérkou Evou Toulovou. Hned v prvním obraze, který se natáčel ve Štramberském hotelu...