Holešov zažije unikátní historicko-vzdělávací akci

Holešov zažije unikátní historicko-vzdělávací akci

Tisk

zivot vojaka200Jakub Nevřala, předseda spolku Proud zve širokou veřejnost a občany Holešova na ojedinělou událost, která se uskuteční v neděli 5. listopadu 2023 v Americkém parku. V parku vznikne na jeden den dobové a autentické vojenské ležení z období napoleonských válek.Každý z návštěvníků může proniknout do jedinečné atmosféry plné historie, dobového oblečení, uniforem, vybavení, zbraní, koní a nahlédnout tak do táborového života před více než dvěma sty let. V táboře se bude pohybovat okolo padesáti uniformovaných vojáku a táborového personálu.

Od 10 hodin, kdy akce oficiálně začíná, uvidí návštěvníci vojska třech armád, které se setkaly v Bitvě u Slavkova a to včetně komentovaného výkladu. Nebude chybět polní dělostřelectvo a velící důstojníci na koních. Uslyší původní styl velení v cizím jazyce a zažijeme výstřely z dobových zbraní.

„Projdeme si speciální polní lazaret, ve kterém budou historické lékařské nástroje, doktoři a ranění. Dokonce zde bude i ukázka ošetřování zranění i amputace (samozřejmě na atrapě). Dokonce bude připravena funkční polní kuchyně, kde bude možnost za poplatek ochutnat dobové pokrmy, připravené na otevřeném ohni,“ dodává Jakub Nevřala.

O zajištění chodu celého ležení, skládajícího se ze stanů a dalších rekvizit se bude starat onen doprovod vojska, tedy jejich manželky, děti a další persony, opět v dobovém oblečení. Koho bude zajímat historický výklad a popis doby, může využít táborového průvodce s patřičným komentářem.

Čestnými hosty budou pan František Kopecký - moravský politik, historik, spisovatel literatury faktu, který se prakticky celý život zabývá napoleonistikou. Potěší nás svojí návštěvou i Mgr. Jana Kolčářová – historička, pedagožka a organizátorka akce "Vyškov 1805".

Tato kulturně naučná akce je vhodná pro celé rodiny, protože každý si určitě přijde na své a odnese si skvělý zážitek. Celá událost bude zakončena v 16 hodin pietním aktem u mohyly v parku samotném a to položením věnce a poslední čestnou salvou.

zivot vojaka

Autorem celého konceptu a produkce je paní Sylvia Martina Malíková, která je zároveň jedinou ženou v Klubu vojenské historie francouzského císařství z Bystřice pod Hostýnem. Dalším partnerem je město Holešov, respektive MKS Holešov, s podporou pana starosty Mgr. Milana Fritze. V neposlední řadě se na organizaci a přípravách podílí i spolek Proud Holešov, který se již 12 let dobrovolně stará o Americký park.

„V Bitvě u Slavkova (02.12.1805) byly tisíce raněných vojáků rozesety po celé Moravě, včetně Holešova. Padlí vojáci z holešovských lazaretů bez ohledu na národnost byli nakonec pohřbeni v těžebních jámách tehdejší cihelny, v místech dnešní jehlanové mohyly v Americkém parku,“ připomíná v závěru Jakub Nevřala.

Vstup je zdarma, akce se koná za každého počasí, toalety jsou zajištěny.


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Radek Šubrt: „Důležité je, že jíst se bude vždycky!“

radek subrtS šéfkuchařem luxusních restaurací Radkem Šubrtem se v těchto dnech můžete potkávat na televizních obrazovkách, kde vystupuje jako jeden z porotců kulinářské show Masterchef. Co si o ní myslí? Jaké je jeho oblíbe...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Výstava kachlových kamen v ústeckém muzeu

kamna perexV předvečer prázdnin se otevřela v ústeckém muzeu další zajímavá výstava, aby návštěvníkům ukázala, jak člověk si z ohně udělal svého sluhu tím, že mu ohraničil prostor pro jeho činnost. Tato mimořádně rozsáhlá výstava k tématu kamnových kachlů a...

Z archivu...


Literatura

Vždycky je to manžel… nebo nejlepší kamarádka

Vzdycky manzel perexKate, Jenny a Aubrey neměly nic společného. Kate byla bohatá a divoká kráska, pro kterou neplatila žádná pravidla. Aubrey pocházela z chudé a neúplné rodiny a snažila se utéct před svou minulostí. Jenny byla bystrá, hezká a...

Divadlo

Havlovo POKOUŠENÍ v činohře Jihočeského divadla

divadlo HAVEL perexPrestižní a divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019 vstoupil do svého jubilejního desátého ročníku. Organizátoři lákali na více než padesát představení z celého světa i na atraktivní té...

Film

MARKÉTA IRGLOVÁ nazpívala singl pro film POSLEDNÍ Z APORVERU

marketa irglova„Vezme nás vítr, zmizíš, zmizím“, zpívá Markéta Irglová v duetu s kapelou Zrní. Píseň s názvem Mejsó právě vychází v exkluzívní nabídce digitálního servisu SUPRAPHONline jako p...