Francis Bacon & Bohumil Hrabal

Francis Bacon & Bohumil Hrabal

Tisk

altKdyby byl Bohumil Hrabal malíř, maloval by jako Francis Bacon. Kdyby byl Francis Bacon spisovatel, psal by jako Bohumil Hrabal.

 

 

 

 

GATE Galerie a informační centrum v Husově ulici v Praze připravilo unikátní výstavu děl světoznámého irského malíře Francise Bacona, které nebylo doposud v Praze ani v České republice nikdy uceleně představeno. Díla pocházejí ze sbírky Cristiana Lovatelli Ravarina, italského společníka Francise Bacona z posledních let jeho života, kterému umělec kresby věnoval a který výstavu osobně zahájil.

Výstava Francis Bacon & Bohumil Hrabal nám tak nabízí možnost shlédnout velkoformátové kresby a obrazy od světoznámého figurativního malíře Francise Bacona. "Cílem naší galerie je přinášet českému i zahraničnímu publiku zajímavé výstavy neotřelých umělců. Proto jsme velmi potěšeni, že můžeme naší veřejnosti představit výstavu prací Francise Bacona, který není u nás příliš známý, ale v zahraničí patří již léta k velmi vysoko oceňovaným umělcům. Jsme o to více rádi, že se propojí jeho dílo s texty velkého českého spisovatele Bohumila Hrabala," dodal Jiří Doležal, ředitel GATE Galerie a informačního centra. Výstava tedy netradičně propojila dílo Francise Bacona s texty spisovatele Bohumila Hrabala a odkryla, že přestože se oba umělci nikdy nepotkali, mnohé je spojovalo. Že ačkoli tvořili každý v jiné zemi a v jiném oboru, pojil je společný pohled na svět. V rámci výstavy jsou tak představeny texty Bohumila Hrabala, které propojují autorovy myšlenky s obrazy Francise Bacona. "Myšlenka propojení Francise Bacona s Bohumilem Hrabalem vznikla z dlouhodobé spolupráce s kurátorkou Serenou Baccaglini, která se zabývá fenoménem tzv. italských kreseb Francise Bacona. Tyto kresby mají původ v období od roku 1977 až do Baconovy smrti, kdy umělec trávil valnou většinu svého volného času v Itálii a ve Španělsku. Těmito cestami unikal tlaku, který byl na něho vytvářen jeho galerií v Anglii," vysvětlila nám Monika Burian Jourdan, ředitelka Galerie Vernon, důvod, proč se rozhodla pro tento koncept výstavy.

alt

Dále shlédneme na výstavě výjimečné umělecké dílo, monumentální olej Velázquezova žáka Pietra Martira Neriho (1591-1661), jenž v polovině 17. století zrealizoval kopii slavného Velázquezova portrétu papeže Innocenta X., který se nachází v Galerii Doria Pamphilj v Římě. Ačkoliv Bacon portrét od Velázqueze nikdy neviděl (znal pouze jeho reprodukce), zrealizoval během svého života 45 obrazů, na kterých zobrazil papeže. Početnými studiemi papežů, které Bacon tvořil od roku 1951, se snažil překonat bránu mezi realitou a smyslovou sférou, která diváka táhne až dolů, do hlubin podvědomí. Z obrazů papežů pramení silná magická energie, kterou divák vnímá, ale není schopen ji racionálně vysvětlit. Také barvy mají zvláštní sílu, stejně jako velké klece, do kterých Bacon jakoby uzavírá postavy, aby je oddělil od reality a zprostil je jakékoliv ilustrační hodnoty. Chce se přiblížit úrovni mysli, kde logiku nahrazují pocity. V italských kresbách papežů se Bacon vrací ke svému oblíbenému tématu, snad jen s menší dávkou násilí, ale stejnou intenzitou vyjádřenou především v odlescích očí a obličejových rysech.

Co o Baconovi nevíme

Nejdražší autor poválečného a současného umění Francis Bacon (1909 - 1992) se narodil do anglické rodiny žijící v Dublinu. Před válkou žil v Londýně, Berlíně a Paříži. Začal tvořit už ve 20. letech, většinu děl však tehdy zničil. Po druhé světové válce se dostal do podvědomí veřejnosti nejenom svými díly, ale také svým bohémským životem, který vedl. Společně s Pablem Picassem je Francis Bacon jediným umělcem, kterému se již za jeho života podařilo proniknout se svými výstavami do Grand Palais v Paříži za účasti francouzského prezidenta. Největší vlnu zájmu však vzbudil po své smrti. Baconova malba - Henrietta Moraes - byla v únoru 2012 prodána aukční síní Christie's za částku 21,3 milionů liber. Rekord doposud drží malba Triptych, za kterou byl obraz v roce 2008 prodán aukční síní Sotheby's. Částka se vyšplhala 55 milionů liber, a stala se tak nejdražším dílem poválečného a současného umění od roku 1977.

alt

Rané obrazy Francise Bacona jsou často porovnávány s Grahmem Sutherlandem. Francis Bacon si ale brzy našel svůj styl a specifickou formu malby označovanou jako nová figurace, která objevila nové výrazové možnosti ve zdůraznění rysu lidské postavy a lidských emocí. Jeho tvorba je inspirována díly starých mistrů, formálně díly Picassa či Poussina, z filosofie pak zejména myšlenkami Friedricha Nietzscheho. Náměty hledal také ve fotografiích, rentgenových snímcích nebo ve filmech. Jeho obrazy jsou reakcí na svět zahlcený neosobním abstraktním uměním.

Francis Bacon vedl bohémský život, což jeho tvorbu výrazně ovlivnilo. Jeho fantazie nočních můr, které představují intenzivní napětí a vzrušení lidského psyché, jsou dnes velmi aktuální. Jeho malby překvapivě silně rezonují v době, kdy se současné umění ubírá spíše cestou videoartu a nových technologií.

Výstavu pořádá Galerie Vernon ve spolupráci s GATE Galerií a informačním centrem. Výstava je připravována pod dohledem mezinárodního kurátorského týmu, jehož členkou je i významná italská kurátorka Serena Baccaglini, která v České republice uvedla například výstavu Amedea Modiglianiho (2010) nebo Tauromaquia: Tváří v tvář býku (2012).

alt

Výstavu je možné navštívit od 18. 5. do 22. 7. 2012 v GATE Galerii a informačním centru na adrese :
Husova 21 Praha 1
             Po - So 10.00 - 18.00
             Ne        11.00 - 18.00
 Více informací na www.galeriegate.cz


GATE Galerie a informační centrumGATE Galerie a informační centrum je nový kulturní prostor s informačním centrem Středočeského kraje, i když původně zde rovněž byla galerie. Byla provedena rozsáhlá její rekonstrukce a přejmenována na GATE galerii. Koncept provozu vychází z polohy objektu v centru města na hlavní turistické trase mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Zároveň tak navazuje na předchozí funkci objektu, Informačního centra spolu s Českým muzeem výtvarných umění (ČMVU, dnes GASK). ie

Galerii Vernon založila v roce 2001 ředitelka Monika Burian Jourdan. Už od počátku měl Vernon jasný cíl podporovat kvalitní současné i klasické umění a představovat ho veřejnosti. Vizí je postavit světové a české umění vedle sebe jako rovnocenné partnery a hledat spojení mezi umělci, kteří se nemuseli nikdy potkat, přesto je něco spojuje.

Galerie Vernon sídlí na adrese U Průhonu 22, Praha 7 a je otevřena od středy do soboty od 13.00 do 18.30 galerievernon.comfacebook.com/VernonGalerietwitter.com/galerievernon

Kontakt na výstavní prostor
GATE Galerie a informační centrum
Husova 21, Praha 1
www.galeriegate.cz
www.facebook.com/gategallery


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Wisdom: „Naše česká fanouškovská základna je pravděpodobně nejfanatičtější“

wisdom 200Na festivalu Made of Metal se v pátek 15. srpna představí maďarská metalová skupina Wisdom. Jakou plánují show, jak se těší a jaká je hudební scéna v Maďarsku? To se dozvíte v tomto rozhovoru.

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Dny evropského dědictví v objektech Národní galerie

ddny evropskeho dedictvi logoDny evropského dědictví každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. V letošním roč...


Literatura

Příběhy řítící se vpřed jako vagóny vlaku

filmove knihy 200Nemusí se spisovat sáhodlouhá pojednání, aby bylo postiženo to, co je skutečně důležité – postačí i krátká, ale hutná zamyšlení, která sdělí vše podstatné. Pak stačí takové texty vztáhnout k jednomu zastřešujícímu tématu a případně – js...

Divadlo

Kateřina Tučková připomíná osud Vítězslavy Kaprálové

vitka200Od románové tvorby si Kateřina Tučková „odskočila" k divadlu a brněnský Host nedávno vydal knižně její scénář ke hře Vitka, uvedenou brněnským Divadlem Husa na provázku. Které  jiné město u nás by také mělo inscenovat osud brněnské rodačky Vítězslavy Kaprálové, jejíž hudebn...

Film

Oscarové drama Saulův syn sugestivně připomíná hrůzy holocaustu

saul 200Oscarová kategorie Nejlepší zahraniční film je dlouhodobě považována spíš za cenu politickou než filmařskou, což ale nic nemění na tom, že někdy vyhrají díla, která si to zaslouží a mají co říct. Letošním vítězem se stalo dlouho dopředu favorizované maď...