Stefano della Bella – temný umělec se smyslem pro detail

Stefano della Bella – temný umělec se smyslem pro detail

Tisk

altStefano della Bella – jméno, které řekne mnohé: známý italský grafik, jeden z nejlepších umělců své generace, je až do 13. srpna zastoupen několika svými významnými díly v Grafickém kabinetu Schwarzenberského paláce. A že se jedná o neordinární podívanou, snad ani není třeba dodávat. Nemusíte být zrovna oborníkem přes tento žánr výtvarného umění, abyste della Bellův smysl pro detail ocenili. Grafiky jsou specifické perfektním propracováním každé maličkosti, v případě tohoto významného umělce to platí dvojnásob.

 

Stefano della Bella, rodák z Florencie, už ve svých čtrnácti letech vybral grafiku jako styl, kterému se chtěl věnovat po celý život. Jméno tohoto italského talentu je často spojováno s rodem Medicejských, konkrétně Lorenzem de Medici, kterému jsou ostatně věnovány mnohé grafiky della Belly. Mládí strávil Stefano v Římě broušením uměleckého umu při drobných nákresech města a přírody. Teprve později se najde v tom, co ho proslaví – zobrazení bitev, velkoformátové grafiky, monstrózní díla oslavující moc a velikost. Na nich se vyprofiloval během pařížského pobytu v letech 1639 až 1650, a právě většinu děl z tohoto období uvidíte ve Schwarzenberském paláci. Ani ve Francii se nepřestal della Bella ”kamarádit” s vlivnými lidmi – jeho největšími objednavateli byli kardinál Mazarin a Anna Rakouská, vdova po Ludvíku XIII.

Spřízněnost s královským rodem je v dílech della Belly znát na první pohled – mnohé práce byly zakázkami v souvislosti s nějakou velkou historickou událostí nebo vítězstvím. Jednou z nejvýznamnějších a nejranějších grafik della Belly je i ”Vstup polského velvyslance do Říma v roce 1633”. Pompézní a grandiózní – tak uměl vykreslit umělec kterýkoli milník v dějinách. Ohromující je již samotná délka výjevu, který se svými 2,6 metry patří mezi největší grafiky vůbec. Lept vytvořil na objednávku a jako výraz poděkování Lorenzovi de Medici. Mezi další kompozičně dokonalé práce patří i válečná tažení v buchtě (jedná se o trojici grafik sjednocených pod názvem ”Marina”) nebo ”Obležení La Rochelle” a ”Plán obležení Arrasu” z roku 1641. Velice originálně pojal della Bella válečné události, když své grafiky rozdělil na dvě části – bezprostřední válčení a mapu bitevního místa jako podklad. ”Plán obležení Arrasu” rozhodně můžeme zařadit mezi nejdůležitější práce della Belly, protože ještě v 18. století tato grafika byla považována za jednu z nejvlivnějších a posloužila jako inspirace pro mnohé následovníky.

Della Bella však nebyl klasickým ”umělcem na objednávku”, protože (i když tvořil pro významné královské osoby) se nikdy nenechával unést slepým diktátem. Mezi jeho nejoblíbenější motivy, které se snažil zakomponovat do většiny grafik, patří třeba smrt (která se s černou barvou tuše velice snadno dorozumí), kostlivci nebo jezdci. Tato témata jsou přítomna i v knižních ilustracích, kterými se della Bella také se zájmem zabýval. V naší době by možná byl považován za workoholika, ale v 17. století se pokládal za zvídavého člověka, jenž by rád vyzkoušel všechno – proto si nenechával ujít žádnou zajímavou příležitost, ať už se jednalo o frontispis pro básně, či rytiny svatebních oslav.

alt

Nemůžeme ale vnímat della Bellu jednostranně jako temného až utopického tvůrce: i přes svou zálibu v motivech smrti či nadpozemských bytostech se věnoval i tvorům pozemským. Například ve Schwarzenberském paláci uvidíte poklidné až roztomilé grafiky zvířat nebo zátiší. Sbírku uzavírá několik leptů zobrazující della Bellovo oblíbené Pratolino, nádherný park, jenž v 17. století patřil mezi jedny z nejvyhledávanějších destinací vznešenějších vrstev. Klidný a mírumilovný – i takový je Stefano della Bella.

Unikátní sbírku 40 grafických listů italského umělce můžete navštívit v Grafickém kabinetu Schwarzenberského paláce do 13. srpna. Stefano della Bella zkrátka vždycky měl co říci, vždy uměl přenést emoce na plátno svým vlastním, ryze specifickým způsobem, vždy dokázal v jemných odstínech černé a šedé zobrazit celou paletu barev a události současnosti.

Zdroj foto: Národní galerie v Praze


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Jiří Pazour: Improvizace mi umožňuje zažívat vše naráz

Jiri Pazour perexPochází z hudební rodiny a hudební improvizace ho doprovázela od dětství. Není tedy divu, že se z něj stal vynikající klavírista, skladatel, pedagog, ale především výjimečný klavírní improvizátor. Věnuje se klasické skladatelské tvor...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Rozum versus cit². Krajská galerie navazuje na první úspěšnou výstavu

rozum versus cit 200Už v úterý 16. listopadu od 17 hodin se v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně uskuteční vernisáž očekávané výstavy Rozum versus cit². Jedná se o pokračování výstavy ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, kter...


Literatura

Kapitán Exner podruhé: Denár v dívčí dlani

denar v divci dlani200V listopadu vydal Knižní klub druhý případ kapitána Exnera, tentokráte s názvem Denár v dívčí dlani. Podle detektivních příběhů Václava Erbena vznikl televizní seriál a díky němu jsme se dočkali opětovného vydání. Máte rados...

Divadlo

Jaký vliv může mít los na svatební přípravy? To se dozvíte v komedii Lov na losa od 11. října na scéně divadla Palace

lov na losa 200Komedie s názvem Lov na losa se zdá být banálním příběhem snoubenců Elišky a Kamila plánujících společný životní krok – svatbu. Již v začátku se však kolem příprav odehraje smršť bizarních a absurdních situací a celý příběh tak nabírá neče...

Film

Historické sci-fi: Zítra vstanu a opařím se čajem

altFilm Zítra vstanu a opařím se čajem (1977) se odehrává v nedaleké budoucnosti, kdy se lidem povedlo zvládnout cestování časem. Od jisté doby se odlétá na turistické výlety do starověkého Egypta nebo třeba na prohlídky druhohor a dinosaurů.