Jak oslavit svátek republiky: Tipy na 28. října 2012
Banner

Jak oslavit svátek republiky: Tipy na 28. října 2012

Tisk

logo parlamentu a poslanecke snemovnyBlíží se 28. října, den, kdy si tradičně připomeneme výročí vzniku Československé republiky, tentokrát už devadesátéčtvrté. Pokud se vám nechce zůstávat doma a rádi byste se něco nového dozvěděli a uviděli, nabízíme vám hned čtyři pražské tipy kam se vydat. Pokaždé jde o místa, kam se za jiných okolností nedostanete. Příjemné je, že tentokrát neutratíte ani korunu – všude bude vstup zadarmo!


1. Obecní dům

Chcete zevnitř vidět skvost, na jehož výzdobě se podílel malíř Alfons Mucha? Potom zavítejte na prohlídky reprezentačních prostor Obecního domu (Smetanova síň, Cukrárna, Slovácký salonek, Salonek Boženy Němcové, Orientální salonek, Grégrův, Palackého, Primátorský, Riegrův a Sladkovského sál). V sálech vám budou k dispozici průvodci a podívat se můžete i na dokument o Obecním domě.
Kdy: 28. 10. 2012 od 9.00 do 15.00 hodin
Kde: Obecní dům, náměstí Republiky č. 5, Praha 1

obecni dum praha smetanuv sal

2. Poslanecká sněmovna

Že vás politici štvou a nemůžete jim přijít na jméno? Tentokrát si budete moci alespoň prohlédnout místnosti, kde kují svoje pikle. Průvodkyně Pražské informační služby vás během hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím. Uvidíte reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů.
Kdy: 28. 10. 2012 od 9.00 do 16.00 hodin
Kde: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, vchod z Malostranského náměstí č. 19, Praha 1

snemovna

3. Senát

Také druhá komora Parlamentu České republiky vám otevře svoje jindy pro veřejnost zavřené dveře. Trasa, kterou s vámi projdou průvodci, povede nejcennějšími historickými prostorami, návštěvnicí uvidí např. Audienční síň, Frýdlantský salonek, Hlavní sál, Chodbu místopředsedů, Jednací sál, Jičínský salonek, Pracovnu prvního místopředsedy Senátu, Prezidentský salonek či jeho předpokoj. Zpřístupněno bude také Informační centrum, Výstavní síň Senátu a Trčkovská galerie.
Kdy: 28. 10. 2012 od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: Senát, Valdštejnské náměstí č. 4, Praha 1

4. Rezidence primátora

Chcete se na vlastní oči přesvědčit, jak bydlel první primátor hlavního města Prahy po vzniku Československé republiky? Pak si nenechte ujít prohlídku uměleckého skvostu ve stylu Art Deco. Uvidíte jak reprezentační, tak i soukromé prostory k bydlení. Dnes slouží hlavně návštěvám, některé tu dokonce i bydlely.
Kdy: 28. 10. 2012 od 10.00 do 20.00 hodin
Kde: Magistrát hl. m. Prahy, Mariánské náměstí – vchod skrytý pod podloubím Městské knihovny, Praha 1 – Staré Město

Zdroj foto: psp.cz, obecnidum.cz


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

I když to tak nevypadá, jsem v podstatě velký introvert, říká zpěvák a muzikálový herec Radim Schwab

radim schwab perexMá za sebou slušnou řádku rolí v pražských muzikálech, ale v poslední době i několik koncertů, kde on je hlavní hvězdou. Ohromnou příležitostí předvést své kvality naplno se pro brněnského rodáka a absolventa JAMU Radima Schwaba...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Nejnovější díl Uměleckých památek obhlíží Velkou Prahu

umelecke pamatky prahaSoupisy památek na území České republiky vycházejí už po několik desetiletí - od vydání prvního čtyřdílného kompletu věnovaného Čechám nás dělí více než tři desetiletí, v 90. letech přibyla dosud nedokončená řada pojed...

Z archivu...


Literatura

Jak Králičí válečníci prohrávají s Divokými kočkami

KV 1Knihu o divokých králíčcích napsala ve svých jedenácti letech Kristýna Pokorná a loni za ni získala Zlatý oříšek, cenu, která je udělována deseti nejnadanějším dětem z České republiky. Je jistě obdivuhodné, když dívka v tak mladé...

Divadlo

Záhada Jablůňkov witch

altČarodějnici, která stojí za ztrácením dětí, nemají jen v Blair. Jedna jí podobná řádí i ve vesnici Jablůňkov. Tu z Blair “jen” mapovali studenti s kamerou v ruce, proti čarodějnici od Jablůňkova byl nasazen detektiv Lupa. Její záhadu rozpl...

Film

Zvony nad Tbilisi zvoní umíráček

Zvony 200Dokumentární film Pavla Kolaji Zvony nad Tbilisi (2012) přibližuje stav kinematografie v současné Gruzii - a vyznívá jako nostalgické ohlédnutí na časy, kdy sice s obtížemi, ale přece jen vznikaly výsostně umělecké f...