Kupecké karavany míří na Lughnasad do Nasavrk

Kupecké karavany míří na Lughnasad do Nasavrk

karavana perexI letos se v Nasavrkách bude slavit Lughnasad, keltský svátek zrna, úrody a žní. Hlavní oslavy, které již po osmé pořádá spolek Boii, se uskuteční od 1. do 3. srpna 2014 na nasavrckém zámku a jeho blízkém okolí. Letošní mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad nese podtitul Na obchodní stezce.


Největší novinkou letošního ročníku je putování dvou keltských kupeckých karavan, které se vydaly do Nasavrk z České Třebové a od Kunětické hory a vezou vzácné zboží – jantary, sůl, exotické ovoce či kamenné mlýnky. První karavana – dálkového obchodu – vyrazila v neděli 27. července z České Třebové. Druhá karavana – regionálního obchodu vyráží na cestu ve čtvrtek 31. července od Kunětické hory přes Pardubice, Chrudim a Slatiňany. Trasy a místa zastavení obou karavan můžete sledovat on-line na webových stránkách festivalu.

karavana im

Obě karavany pak přijedou do Nasavrk v pátek 1. srpna, kde je v 17:00 hodin přivítá zdejší náčelník a třídenní oslavy Lughnasadu tak vypuknou v plném veselí. Páteční program vyvrcholí večerním koncertem, hlavním dnem oslav bude sobota 2. srpna, v neděli programpokračuje do odpoledních hodin.

„Pro návštěvníky jsme i letos připravili pestrý program, tentokráte zaměřený na téma obchodu v mladší době železné,“ říká Anna Frantalová ze spolku Boii. „K vidění bude kupecké ležení v zámecké zahradě, kde se mohou příchozí těšit na svět keltských kupců, obchodníků a řemeslníků, dále jsme připravili keltské hry a soutěže pro děti, zajímavý bude též druidský program u kamenného kruhu a mnoho dalšího,“ dodává Anna Frantalová. Po celý víkend budou probíhat také ukázky a výuka irských tanců, archeologické přednášky či povídání o Keltech pro nejmenší.

karavana

Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad v Nasavrkách je oslavou keltského svátku zrna a úrody. Jedná se o největší akcí tohoto typu v České republice, a to jak do návštěvnosti, tak do počtu účinkujících. Akci každoročně navštěvuje okolo 5 000 návštěvníků z celérepubliky, zejména pak rodiny s dětmi. Festival je výjimečný také velkou účastí zahraničních hostů. V letošním roce navštíví Nasavrky keltské kmeny a jejich náčelníci z pěti zemí - ze Slovenska, Německa, Rakouska, ale také z Itálie a Francie.

Lughnasad je nezisková akce, kterou již osmým rokem pořádá spolek Boii. Na organizaci se podílí kolem 70 mladých dobrovolníků z celé republiky, kteří zde získávají cenné zkušenosti.Díky festivalu se učí týmové práci, vedení týmů, komunikaci, samostatnosti a mnoha dalším dovednostem. I v tom je další unikum celé akce.

karavana plakat

Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad
Datum a místo: 1.- 3.8. 2014 Nasavrky 

Pořadatel: Boii, z.s. ( www.boii.cz)
Zdroj foto: www.lughnasad.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Velký rozhovor s nadějným umělcem Markem Hubáčkem nejen o Chicagu

hub 200S Markem Hubáčkem jsem se sešla v útulné zlínské kavárničce, abychom si popovídali o jejich velkém projektu s názvem From Czech to Chicago, který má na svědomí on s jeho kamarádem Martinem Vítkem. Rozhovor je o kampani, ale především o umě...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Kalendárium 29. dubna – 5. května 2013: Kam za krásným porcelánem a keramikou?

kalendarium porcelanove slavnosti 200Počasí konečně alespoň trochu přeje venkovním akcím a my se proto podíváme, co zajímavého se bude tento týden v našich luzích a hájích konat. Termín přelomu dubna a května určuje, co se bude dít:...


Literatura

Jak se vypořádat se šikanou? S pomocí králíků!

Kralik perexKatka přestoupila na novou školu. Spolužáci se zdáli být milí i navzdory tomu, že si s nimi neměla co říct. Láska, kapely, filmy – to byly jejich oblíbená témata. Katka byla zamilovaná do bývalého spolužáka a měla i oblíbenou kapelu, ale mluvit...

Divadlo

Muzikál Bat out of Hell

bat out of hell2Když jsme se rozhodli pro rodinný poznávací pobyt v Londýně, bylo nám hned jasné, že bychom měli navštívit taky nějaký muzikál. Výběr představení na londýnském West Endu je opravdu velký, a tak rozhodování nebylo...

Film

Negativní postavy mám raději, říká čerstvý padesátník, herec Roman Luknár

roman luknar perexZnámou tváří je Roman Luknár už od svých dětských let, kdy začal hrát ve slovenském filmu a televizi, zatímco české publikum se s ním seznámilo až poměrně nedávno. To už byl vystudovaným hercem, ale do Česka si zpravidla jen tak...