Královny a slavíci v estrádním balení

Královny a slavíci v estrádním balení

slavi 200Na první pohled bombasticky pojaté, ve skutečnosti  estrády jak vyšije a jako by z éry baviče Petra Novotného. Řeč je jednak o zkráceném televizním záznamu galakoncertu Královny popu - Pocta legendám, který  uvedl první program České televize v sobotu 22. listopadu,  jednak o přímém přenosu ceremoniálu Český slavík Mattoni 2014, který odvysílala Nova o týden později. 

Ne, že bych si dělal iluze, ale sledování zkráceného záznam show Královny popu - Pocta legendám mě pobavilo  jen chvílemi  - to když na scénu Hudebního divadla Karlín nastoupily dámy jako Monika Absolonová nebo Helena Vondráčková a - ať už sólově nebo ve společném duetu Toužíš - předvedly své kvality naplno. Prostě paní zpěvačky.

Vzpomínám si na první ročník tohoto specifického podniku z roku 2000, který byl  výborný. Pokud ho mám ale srovnat s letošním ročníkem, tak se to ani nedá. Ten letošní  hodně zaostával. Ani ne tak v lesku zúčastněných hvězd  jako spíš ve skladbě repertoáru, s nímž si mohla dramaturgie dát přece jenom lepší práci. Nechat zpívat třeba Moniku Absolonovou stařičký hit Karla Gotta  Dám dělovou ránu se mi nejeví jako dobrá volba. 

Navíc mám pocit, že tady začíná smrdět stereotyp, který se projevuje omíláním dvaceti starých českých hitů. Anebo se sáhne po osvědčené převzaté písni Proč mě nikdo nemá rád, kterou tu kdysi proslavila už vzpomenutá  Vondráčková - a tím to končí. Podle mne se moc nepovedla ani předělávka kultovního hitu Petra Muka Ráchel v nové interpretaci Báry Basikové, ale ani písně Ivety Bartošové v podání  jiných zpěvaček. Citelně chyběl i moderátor, který by měl dostatek šarmu, jiskry a vtipu.

slavi 1

A Český slavík? Nic proti němu, ale už pár let mi tahle televizní show připomíná  podívanou, kam lze strčit opravdu všechno. Tedy nejen kvalitní zpěváky (Ondřej Brzobohatý, Aneta Langerová, Karel Gott),ale leccos, co spíš patří do laciné estrády. I letos zazněly vtipy, kterým se smějeme ze zdvořilosti, či úsměvy, které jsou spíš grimasami, to vše na kolotočářské scéně, která se do prostředí Státní opery Praha dle mého názoru moc nehodí.

Když k tomu připočtu absolutně nezajímavý projev mladých zpěvaček (Markéta  Konvičková,  Debbie a Elis), které připomněly staré hity Evy Pilarové, anebo účast (proboha proč?) nováckých tváří jako je Láďa Hruška, Michal Hrdlička či Pavel Novotný (případně lidí, kteří nemají s pop music absolutně nic společného), připadalo mi to celé - a to i navzdory účasti několika osobností  - všechno, jen ne slavičí ceremoniál. Ale jako cirkus dobrý, chybělo snad jen Šlapeto...

Na snímku: Český slavík Karel Gott, foto Robert Rohál


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Není to jen “romantická rytírna", říká o jihlavském Merlinovi Barbora Jandová

barbora jandova  PEREXV sobotu 31. ledna uvede v premiéře Horácké divadlo v Jihlavě hru Tankreda Dorsta Merlin aneb Pustá zem. Zatímco režisérem inscenace je Peter Gábor, dramaturgyní je v tomto případě Barbora ...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Literatura

Inspirativních žen je spousta

pribehy-pro-holky-ktere-se-neboji-byt-vyjimecne 200Presco Group vydalo pod značkou Ella a Max další knihu, tentokrát Příběhy pro holky, které se nebojí být výjimečné.

...

Divadlo

Na podzim do divadla: Listopad

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme hru s příznačným názvem Listopad v podání Šaldova divadla.

...

Film

Chuckyho nevěsta stírá rozdíl mezi roztomilou naivitou a škodolibostí

chuckyho nevestaVolné pokračování filmu Dětská hra s názvem Chuckyho nevěsta (1998) je snad tím nejlepším a zároveň nejsarkastičtějším, co může moderní horor nabídnout. Šikovně se zde stírá rozdíl mezi roztomilou...