Martha a Tena Elefteriadu se připomínají Zlatou kolekcí plnou hitů a nadčasových písní

Martha a Tena Elefteriadu se připomínají Zlatou kolekcí plnou hitů a nadčasových písní

Elefteriadu perexJak barevné souznění hlasů Marthy a Teny Elefteriadu, tak jejich široký žánrový záběr mapuje nedávno vydané supraphonské 3CD Zlaté kolekce. Celkem 73 písní na ploše tří disků ukazuje široké hudební rozpětí sester od roku 1969 do současnosti. Retrospektivní trojalbum navíc přináší i řadu skvělých písní, které na deskách nikdy nevyšly. Zatímco dva disky nabízejí reprezentativní a stylově rozmanitý výběr z jejich "popíkovského" repertoáru, třetí disk evokuje "řecké prázdniny" a vůbec písně z jejich domoviny.

 


Když se koncem šedesátých let na brněnské hudební scéně objevily Martha a Tena Elefteriadu, bylo to zjevení. Zaujaly přírodně silnými temperamentními hlasy se zajímavou barevností i expresivitou individuálního projevu. Zatímco starší Martha vládla vyšším polohám s velkou emocionální rozpoutaností, mladší Tena měla svůj hlas níže posazený a vzájemně se velmi dobře doplňovaly.

Jejich kariéra šla strmě vzhůru po získání stříbrné trofeje za píseň slovenských autorů To všetko bolo včera (interpretovanou slovensky) na tehdejším prestižním festivalu Bratislavská lyra (1970), hned poté jim vychází u Pantonu první album Dál, než slunce vstává (1971).

Elefteriadu 1

"Vstup. Pro nás to byla Lyra 1970. Umožnil nám sestavit svou skupinu, programu, exkluzivní smlouvu s Pantonem, intenzívnější natáčení. Spoustu nabídek, z nichž se ale všechny nedaly brát. Je to někdy dost těžké ubránit se té záplavě unavených slov průměrných textů. Spadne-li na člověka zničehonic ten profesionální kolotoč, je jeho mravní povinností uhájit si svou úroveň, přes oblibu a módu," řekla Martha Elefteriadu v rozhovoru pro hudební časopis Melodie v roce 1977, kdy byla se svou sestrou na vrcholu.

To už měly obě sestry za sebou řadu natočených písní a několik hitů. I tyto začátky podle zachycuje vpravdě reprezentativní 3CD Zlatá kolekce: „Jsou tu písně od našich prvních krůčků se skupinou Vulkán, přes první ocenění na Bratislavské lyře v roce 1970, kdy jsme se představily nejširší veřejnosti a jejíž zájem nás, trochu nerozkoukané, vystřelil do profesionálního života, až po řeckou hudbu, kterou jsme se zabývaly v posledních letech,“ tvrdí sesterské duo o nové reprezentativní kompilaci.

Zlatá kolekce přináší hity jako Sulejmon, Půlnoc je pro mne ránem, Náměstí, Je to on, Od zítřka máme dovolenou, Počítáme do sta, Noční cesta velkoměsta, Táto, pojď si hrát, Tohle boogie - woogie, A desky dál stárnou nebo Dva plus jeden, což je písničky, kterou Martha a Tena natočily s Banjo bandem Ivana Mládka.

Elefteriadu 3

"Žánrový rozsah Marthy a Teny Elefteriadu byl vskutku široký. V jejich repertoáru se objevoval nejen bigbít, ale také swing, soul, boogie i lehký dotek country, kantiléna, stejně tak řecké lidové písně, zpívané v jejich mateřštině. Jejich interpretační úroveň byla naprosto originální. A když občas sáhly do zahraničního repertoáru (třeba Aretha Franklin, Tina Turner, Carole King nebo Neil Daimond) i tehdy si jejich cover verze zachovávaly obrovskou míru nezávislosti a osobitosti," píše v bookletu trojalba Petr Gratias a má pravdu.

Bohatý žánrový záběr potvrzují i obě protagonistky: „Vždycky jsme měly rády volnost v žánrovém zaměření. S lehkostí jsme surfovaly mezi nejrůznějšími styly. Zbláznily jsme se do swingu a vložily do něho svou radost, do pop rocku svou hudební energii a do soulu, který v nás dřímal, svůj citový náboj. I pár šansonů jste v našem repertoáru mohli slyšet. A co teprve řecká muzika s jejími nepřebernými poklady ostrovních písní…“

A přece jim v průběhu let jeden projekt, o kterém snily, nevyšel. Řekly to kdysi v rozhovoru pro časopis Melodie: "Chtěly jsme před časem udělat LP desku starých swingovek. Většinou vybraných z repertoáru vícehlasů typu Andrews Sisters, a vůbec těch sestřiček, jichž se tehdy vyskytovala spousta, dokonce i tady. Textovat to měl Jiří Suchý, který má tuto muziku rád..." - album se mělo točit ve spolupráci s Orchestrem Gustava Broma, avšak k realizaci alba nikdy nedošlo.

Zato natočily řadu nadčasových písní, za což mohou nejen pěvecké dispozice, hudební předloha a vůbec dobrý vkus (určitě za to může i skladatel a kapelník Aleš Sigmund, který jejich repertoár v prvních letech jejich hvězdné kariéry formoval), ale rovněž kvalitní texty. Vůbec mi připadá, když ty písně poslouchám, že je vlastně dobře, že tehdy existovaly různé schvalovací komise. Textaři se tehdy asi více snažili, šli po tématech a práce mnohých byla brilantní, neměla daleko k poezii. Samozřejmě, že v té době vznikalo i množství rádoby angažovaných písniček, které se snažily přiblížit "životu socialistického člověka", ale to nikdy nebyl případ Marthy a Teny Elefteriadu. Dokládá to právě jejich trojalbum Zlatá kolekce.

Elefteriadu

Ve výběru písní, které dobře zná zejména české "pamětnické" publikum, respektive skalní fanoušci sesterského dua, samozřejmě nechybí ani písnička Dál než slunce vstává, hitovka s Bobem Frídlem (Zpívej tu píseň kouzelnou) či swingový trojzpěv s Jiřím Suchým (Tento týden v pátek).

K bonbónkům trojalba patří rozhodně několik cover verzí slavných písní jako Bílej dům (El condor pasa), Hrajte swing (This Will Be - písničku tehdy nazpívala i Marie Rottrová jako Má se stát), Modravé svítání (No More Tears), Tahleta píseň (I´ve Got The Musci In Me) nebo Kde se hvězdy očím ztrácejí (Without You). Avšak k pozoruhodným nahrávkám se řadí i ta s názvem Jada wozy kolorowe, kterou sestry natočily se skupinou Aleše Sigmunda v polštině - patrně jde o písničku, kterou se tehdy mohly prezentovat v polských médiích i na koncertech.

Trojalbum Martha & Tena Zlatá kolekce obsahuje celkem 73 písní, z toho dvě desítky jsou poprvé na CD. Komplet plní mnohá přání fanoušků a zároveň odhaluje pro později narozené posluchače neznámou hudební tvář legendární sourozenecké dvojice.

Elefteriadu 2

Robert Rohál
Foto Supraphon


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Radek Šubrt: „Důležité je, že jíst se bude vždycky!“

radek subrtS šéfkuchařem luxusních restaurací Radkem Šubrtem se v těchto dnech můžete potkávat na televizních obrazovkách, kde vystupuje jako jeden z porotců kulinářské show Masterchef. Co si o ní myslí? Jaké je jeho oblíbe...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Literatura

Disney k filmu přináší i knihu s medvídkem Pú

krystufek pu a balonek200V těchto dnech můžete s dětmi zajít do kina na film nazvaný Kryštůfek Robin. To samo napovídá o tom, že nebude chybět ani medvídek Pú a zbytek jeho party. Na vlně tohoto filmu se veze i kniha od Brittany Rubiano nazvaná...

Divadlo

Repríza Dvořákovy opery Rusalka ve Státní opeře v Banské Bystrici bude událostí sezóny

opera banska bystrica perexHvězdného obsazení se dočká ve Státní opeře v Banské Bystrici repríza Dvořákovy opery Rusalky, která proběhne 4. června. V hlavních rolích tohoto mimořádného představení vystou...

Film

La Película aneb průvodce španělských filmem
ImageLetošní festival španělských filmů už klepe na dveře. V Praze se stane útočištěm španělštiny kino Světozor od 14. do 19. února a poté se festival přestěhuje do brněnského kina Art od 20...