Exaltatio – vychází nové vánoční album Dagmar Peckové se souborem Musica Bohemica Jaroslava Krčka
Kultura21.cz

Exaltatio – vychází nové vánoční album Dagmar Peckové se souborem Musica Bohemica Jaroslava Krčka

peckova 200Po velmi úspěšném vánočním albu s názvem Nativitas přichází Dagmar Pecková s Jaroslavem Krčkem a jeho souborem Musica Bohemica s další sváteční nahrávkou, kterou opět nazvali latinsky – Exaltatio. Slovo, které v běžné latině znamená vzrušení, povznesenou náladu, má v křesťanské teologii hlubší význam: „vyvýšení“.

 

Po albu Nativitas, oceněném Zlatou deskou Supraphonu, se mezzosopranistka Dagmar Pecková rozhodla natočit další vánoční album, na kterém se důvěrně blízký tón českých Vánoc potkává s koledami a písněmi evropských národů. „Jaroslav Krček provází českou hudební scénu téměř šedesát let. To je neuvěřitelné číslo. A speciálně oba jeho projekty, Chorea Bohemica i Musica Bohemica, jsou velmi úzce spjaty s Vánocemi. A to byl vždy můj sen! Když se pojem Vánoce vysloví, když si představím zvuk Vánoc je to právě Jaroslav Krček a jeho Musica Bohemica. A proto jsem chtěla, aby moje vánoční alba měla tuto podobu. Tu jedinečnou charakteristiku typického ,vánočního‘ zvuku,“ popisuje Dagmar Pecková svoji radost z možnosti spolupracovat s legendárním hudebníkem, skladatelem a dirigentem Jaroslavem Krčkem a jeho proslulým souborem Musica Bohemica.

 peckova krcek

Pecková s Krčkem znovu sáhli i do barokních kancionálů, ve kterých se lidová zbožnost potkává se vznešenou slavnostní náladou. A nechybí ani mnohem rozvernější a poetický tón lidových koled. Jaroslav Krček je opět podepsaný pod stylovými úpravami, jejichž nezaměnitelný rukopis máme všichni spojený se souborem Musica Bohemica. Je však také autorem několika barokem inspirovaných skladeb; tvorba, oslavující nádherný čas Vánoc, rozhodně nekončí 18. stoletím. Dagmar Pecková obsah alba upřesňuje: „Na Exaltatiu se objevují kromě dalších krásných vánočních zpěvů, ať už evropských nebo českých a moravských, i původní skladby principála souboru Musica Bohemica, hudebního génia Jaroslava Krčka. Nádherné Mariánské zpěvy složené v lidovém nebo v barokním duchu. Ráda bych také vyzdvihla předmluvu pana profesora Tomáše Halíka v bookletu, kde osvětluje záměr a téma pojmu Exaltatio. A v neposlední řadě se zde objevuje i nový slibný sólista, který stojí na samém začátku kariéry. Tenorista Vincenc Ignác Novotný. Svým jasným hlasem a projevem dodává do barevné škály naší nahrávky paprsek svého mladého neotřelého projevu.“

Právě ve vánočním čase k sobě mají lidé blíž než jindy, a bylo tomu tak po staletí. Charakteristická nálada na albu Exaltatio spojuje písně francouzské, německé, anglické i polské. „Hudba vždy napomáhala lidem zachovávat si pozitivní duši. Profesor Tomáš Halík v předmluvě alba kromě jiného píše: „Boží syn přijal lidský úděl, navždy spojil božství s lidstvím – s lidstvím každého z nás. To je ,exaltatio‘ našeho lidství, jeho dovršení. To je nejhlubší smysl vánočního mystéria: Bůh se vyjadřuje skrze lidství,” dodává Dagmar Pecková.

peckova obal

Zdroj foto: Martin Kubica

Více informací:
www.dagmarpeckova.com
https://lnk.to/DagmarPeckovaExaltatio


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Zbyňka Šolcová: „Mám ráda pestrost a změny.“

zbynka solcova200Lidé si myslí, že harfenistky jsou romantičky ze starých časů. U Zbyňky Šolcové to neplatí. Nevyhýbá se uměleckým experimentům a fúzím s jinými žánry. Také se věnuje poezii a fotografování. Před nedávnem nahrála se so...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...


Literatura

Psí park. Příběh Ukrajinky Olenky, kterou potřeba změnit svět zavede na scestí

Psi park perexByznys s dárcovstvím vajíček je velké téma, kterému se věnuje román finské spisovatelky Sofi Oksanen Psí park. Téma je ale jen prostředníkem, je to především příběh o vykořisťování žen, ženské síle, touze po lepším světě v kombinaci ...

Divadlo

Peníze vás otráví i napnou

Penize Dan a jeho matka perexDěj se rozbíhá: Jojco a Mirec  - dva vulgární výrostci se ženou dodávkou vyloupit banku. Jsou nezkušení, ustrašení, nervózní a nejistí.

 

Film

Twilight sága: Rozbřesk – 2. část: Dívejme se do očí zpříma

twilight saga rozbreskVe čtvrtek 15. listopadu 2012 byl uveden do 11 českých multikin nový americký film Twilight sága: Rozbřesk (2. část). V této (druhé) závěrečné části světoznámé upírské ságy (prý) už naposl...