Radek Banga, ponořen do svého osobního příběhu, vydává nové album Věci jinak a knihu (Ne)pošli to dál

Radek Banga, ponořen do svého osobního příběhu, vydává nové album Věci jinak a knihu (Ne)pošli to dál

RadekBanga 200Radek Banga jako frontman skupiny Gipsy.cz působí na české hudební scéně už od třinácti let. Od té doby vydal mnoho úspěšných nahrávek, získal řadu ocenění a vystupoval po celém světě včetně slavného festivalu v britském Glastonbury. Ponořený do svého osobního příběhu nyní mění hudební styl a vydává sólové album i memoáry. Album i kniha jsou osobní zpovědí a tematicky spolu souvisí. Jako první vznikala hudební tvorba, ale na sepsání knihy Banga pomýšlel již mnoho let. Nakonec se to potkalo ve stejnou dobu. Knihu (Ne)pošli to dál vydává ve čtvrtek 15. dubna 2021 nakladatelství XYZ (Albatros Media) a album Věci jinak vychází u vydavatelství Supraphon na CD i v digitálních formátech v pátek 16. dubna.

Album Věci jinak vznikalo bez zavedené kapely Gipsy.cz a ve vlastní produkci, kde navíc Radek Banga po vzoru jedné ze svých hudebních ikon – Prince –natočil vše zcela sám. „Pro mě to byla výzva, protože jsem chtěl už dávno dělat pop. Lidi si myslí, že je to jednoduchá hudba, ale to je velký omyl. Je to neskutečná magie. Nejde tam o to, jaké akordy zrovna hrajete, ale především jde o emoce. Abyste je v posluchači vyvolali, potřebujete upřímnost, cit pro melodii, jednoduchost i složitost zároveň. Kapela Gipsy.cz funguje samozřejmě dál, nemá ale s mou novou tvorbou – kromě mé osoby – nic společného. World music mě baví, ale pop mě teď baví víc. Bylo načase udělat něco jako Radek Banga bez Gipsy.cz,” upřesňuje Radek Banga.

Radek Banga uvádí, že i když je velkým obdivovatelem amerického soulu, rhytm´n´blues a funky 60.–70. let, měl vždycky blízko i k melodičnosti popových legend, jakými byli kromě například Bee Gees, Earth, Wind & Fire třeba i Michael Jackson, George Michael či již zmíněný Prince. „Nechávám se ovlivňovat opravdu vším napříč žánry, klidně i Beethovenem,“ dodává s nadhledem. Od roku 2000 je navíc aktivním producentem a stál za desítkami alb od hip-hopu po tradiční popové projekty. Napsal řadu hitů dalším interpretům, včetně Karla Gotta. Vybudoval si svoje vlastní studio Bangatone. Posledních několik let se díky sociálním sítím spojil s několika zahraničními producenty, především z USA, a naučil se na jejich seminářích zcela jinak pracovat se zvukem. A to vše mu otevřelo cestu k realizaci vlastního sólového alba. 

RadekBanga 1

Mezi patnácti písničkami na albu Věci jinak je i song, jenž nese stejné jméno jako kniha. Skladba Nepošli to dál vznikla právě z inspirace chystané knihy a vyjadřuje, jak důležité je uvědomit si rodinnou zátěž a nepokračovat v ní, aby další generace nemusely bojovat se stejnými démony. Písně, které tvoří novinkové album, vyjadřují vše, co právě jejich autor prožívá – lásku, radost, ale i bolest a smutek. „Jsem to já v takovém kompletním balíčku,“ říká s úsměvem a těší se na dobu, až mu ochranná opatření proti koronaviru umožní i koncertně představit album, kde ke každé písni cítí velmi osobní vztah, protože odráží všechny dosavadní proměny jeho života. „Pro mě má hudba stejnou váhu jako kyslík – jede mi v hlavě 24 hodin, promítá se mi do snů, prostě do všeho. Nevím, jak to mají jiní lidé, ale já přežil ty nejhorší věci především díky hudbě, ať už jsem byl na ulici a neměl kde spát, nebo jako dítě prožíval domácí násilí, stačilo si dát sluchátka a pustit hudbu. Měl jsem najednou pocit, že zvládnu cokoliv,“ uzavírá své úvahy Radek Banga s nadějí, že album Věci jinak stejně jako kniha Nepošli to dál jeho příznivce v této složité době potěší a nabijou optimismem v očekávání nadějných vyhlídek.

Album i kniha jsou osobní zpovědí a tematicky s tím souvisí i nový klip Nepošli to dál, který vznikl v režii Radka Bangy. O kameru se postaral Pavel Konopík ve spolupráci s Radkem Tupým. Vedle hlavního protagonisty si zahrál i Jan Nunvář a o kaskadérské kousky se postaral jeden z nejznámějších a nejsledovanějších českých youtuberů Tary, vlastním jménem Taras Povoroznyk, jenž se již mnoho let úspěšně zabývá parkourem.

RadekBanga3

Zdroj foto: Karolína Ryvolová

https://lnk.to/RadekBangaVeciJinakID


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Kultura je červená sametová opona a otevřené piano

Tana krockovaVymyslela jsem si fiktivního redaktora, který mi položil pár otázek, jejichž cílem je prozradit o mně pár informací. Jmenuje se Alfréd Lebeda a je to děsný pohodář. Během našeho rozhovoru kouří doutník, popíjí fair...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Diagnóza: úplná slepota. Za deset let…

ted200Edice Inteligentních románů pro inteligentní ženy, kterou od roku 2012 vydává nakladatelství Domino, se rozrostla o další titul. Tentokrát majitelka nakladatelství, paní Karin Lednická, vsadila na Nicole C. Kear a její autobiografický román Teď už tě vid...

Divadlo

Životní příběh Jiřího Plannera, který začínal kdysi v Semaforu, je hlavně o něčem

planner perexKniha Planner Story přibližuje osobnost Jiřího Plannera, který sice už dávno není hvězdou, ale má neskutečný tah. Už jako provozní šéf známého pražského divadla prošel neskutečnou spoustu dobrodružství, zážitků a ...

Film

Někdy smrt není tím nejhorším, co nás může potkat

hrbitov 200Román Řbitov zviřátek (název je skutečně gramaticky špatně, protože je odvozen z nápisu na hřbitově, který napsaly malé děti, které ještě neumí pravopis) patří k tomu nejlepšímu a zároveň nejděsivějšímu, co kdy nap...