Kuželovské zpěvulky spojuje víc než jen zpěv

Kuželovské zpěvulky spojuje víc než jen zpěv

kuzelovske zpevulky 200Dívčí pěvecký sbor Kuželovské zpěvulky představuje své druhé album. Nová nahrávka horňáckých lidových písní V Kuželově sú děvčata ... jak tá malina je příběh kamarádek, které toho spolu už zažily víc než dost. Prožily spolu dětství, první lásky, bolístky, ale i radosti. Devítičlenný sbor natočil nejen táhlé, sedlácké, balady nebo verbuňk z Horňácka, ale třeba také i jednu sadu ze Strání. Tematika všech písní je milostná a sbor doprovází HCM Romana Sokola a HCM Marka Potěšila.

 

Kuželovské zpěvulky jako dívčí pěvecký sbor začaly zpívat v roce 2011, kdy poprvé vystoupily u příležitosti Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou. Od té doby ušly dlouhou cestu a po eponymním debutu připravili ke svému desátému výročí album druhé. „Skladby jsme vybíraly společně tak, aby tématika byla milostná,“ sděluje členka sboru Klára Halíčková. „Nedá se říci, kdo to celé vymyslel, bylo to jak ze strany nás zpěvaček, tak ze strany muziky, která nám hodně pomohla. Využily jsme toho, že nám hrají šikovní chlapci, kteří navíc krásně zpívají. A to mluvím jako HCM Romana Sokola tak o HCM Marka Potěšila. A tak jsme s nimi nazpívali tyto milostné sady. Řekla bych, že na Horňácku tyto odpovídací milostné písně nejsou tak obvyklé a neuslyšíte je často. A tohle jediné bych brala jako úpravy, jinak se nesnažíme nic modernizovat a zpíváme tak, jak je na Horňácku zvykem.“

Na albu, vedle již zmíněných horňáckých cimbálových muzik hostují také sólisté Richard Hála či Martin Prachař, ale hlavně Mužský sbor z Kuželova se svými sólisty. „Tento sbor nám pomohl s našim založením. Pamatuji si, jak nám tehdy strýček Ševečka komentoval náš výběr písničky, ve které se zpívalo: děłaj semnů co chceš, obracaj ňa jak chceš, trebár hore nohama - to se pro teprve 14 leté děvčata moc nehodilo, tak jsme to nakonec musely změnit”. Nejbližší vystoupení se bude konat na Kužełovských hodech v pátek 12.11. 2021 v Kuželově. Na tento speciální koncert si Kuželovské zpěvulky pozvali mimořádného hosta. “Kmotrem alba bude Martin Kománek, který nám do paměti a srdcí vryl to, jak se na Horňácku zpívá. Do teď zpíváme na vystoupení jeho sady, které pro nás vymyslel.”

kuzelovske zpevulky1

BIO Kuželovské zpěvulky

Jako dívčí pěvecký sbor spolu začaly zpívat v roce 2011, kdy poprvé vystoupily u příležitosti Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou. První vystoupení se odehrálo v pátečním pořadu, který byl věnovaný panu Františku Okénkovi. Následovalo nedělní vystoupení u kuželovského větrného mlýna a malá hvězdička nad nimi začala pomalu svítit. Jedno vystoupení střídalo druhé, a tak si řekly, že by se měly scházet častěji a pracovat pod zkušenou rukou.

Dnešní Kužełovské zpěvulky tvoří 9 děvčat – Klára Halíčková, Erika Kolaciová, Klára Kostelanská, Miroslava Macková, Magdalena Mičková, Veronika Mičková, Marie Pomykalová, Adéla Sedlářová a Markéta Sedlářová, z nichž některé spolu začaly zpívat již v roce 2005 v Kuželovské schole pod vedením Alžběty Matulové. V průběhu následujících šesti let se obsazení sborečku měnilo až do roku 2011. V tomto roce navázaly spolupráci s Martinem Kománkem, který se stává uměleckým vedoucím sborečku, a pod jehož taktovkou zpívaly do prosince 2016. Koncem roku 2016 jejich spolupráce končí a vydávají se na samostatnou cestu, kdy doprovodu jejich sborečku, a taky role jakéhosi poradce, se ujímá primáš Roman Sokol se svou muzikou.

kuzelovske zpevulky obalka

Album: V Kuželově sú děvčata ... jak tá malina
Umělec: Kuželovské zpěvulky
Seznam stop:
1 Súsedovo dívča
2 Dybych já věděła
3 Zamiłovał sem si dívča
4 Snáď sas, milenko
5 Kosí Jano
6 Ej, hory, hory
7 Kužełovský stárek
8 Kebych była jahodú
9 Vandrovali hudci
10 Verbovali na vojnu
11 Nechoď ty k nám
12 Čí je to dívčátko
Label: Indies Scope
Datum vydání 5.11.2021
Hudební režie: Martin Vavřík
Obal: Jiří Miškeřík

Více informací:https://www.indies.eu/support/tunevoyage/kuzelky


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Petra Janů: „Ze začátku jsem byla trdlo ze Sekyrkových Louček.“

petra janu ma pout supraphonOslava s publikem na koncertě je podle Petry Janů jediný způsob, jak ve zdraví přežít vlastní kulatiny. A tak si schválně naordinovala koncert v Lucerně a křest 3CD Má pouť přesně na po...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...


Literatura

Působivá novela z periferie – Dům číslo 6

2001Kdysi to byla chlouba prosperujícího podniku i české architektury, dneska je to dům pro opuštěné lidi na okraji společnosti. Je za plotem a není za plotem, nikdo se o ty, kdo v něm žijí, nezajímá, nikdo se nezajímá ani o něj. Jen chátrá. Pak přijde nadšený mlad...

Divadlo

Z malého brouka v hlavě velké divadlo

brouk v hlave 200Městské divadlo Zlín se derniérou rozloučilo s hrou Brouk v hlavě, ve které v dvojroli exceluje Pavel Vacek, a nejen on.

...

Film

3Kino ve virtuálním prostoru září jako Supernova

3kINO-FEST perexLeckteré přehlídky, když se nemohly konat v kinech, buď byly zrušeny (např. karlovarský festival) nebo naopak byly přesunuty do virtuálního prostoru. To se týká rovněž festivalu 3KINO, pořádaného letos již po sedmé. Stejně jako v m...