Sólista původního ansámblu Orchestru Gustava Broma Mojda Bártek oslaví 80 let koncertem

Sólista původního ansámblu Orchestru Gustava Broma Mojda Bártek oslaví 80 let koncertem

Tisk

Mojda200Trombonista, skladatel a jeden ze zásadních členů původní formace Orchestru Gustava Broma Mojda Bártek slaví osmdesát let. Na narozeninovém koncertu 27. dubna v brněnském Sono Centru vystoupí s jubilantem hudební kolegové Jitka Zelenková, Laďa Kerndl, Hana a Petr Ulrychovi, Helena Blehárová či Tibor Lenský. Hosty doprovodí právě Rozhlasový Big Band Gustava Broma pod vedením Vlada Valoviče. Představí se také Bártkovy projekty Trombone Summit a The Young Pekáč.

 

Mojda Bártek patří ke stále aktivním muzikantům, v současné době řídí kromě výše uvedených souborů také Vyškovský Big Band. Svou kariéru v Orchestru Gustava Broma započal roku 1967. Jen v archivech Českého rozhlasu Brno figuruje na dvou stech záznamech jako sólový hráč, téměř sedmi desítek skladeb je autorem.

„Jak je možné hrát hudbu bezmála sedmdesát let? Odpověď je jednoduchá. Musí vás to opravdu bavit. Já měl to štěstí, že už během studií na konzervatoři jsem dostal příležitost jamovat s předními brněnskými muzikanty. Brzy také přišlo angažmá v orchestru Mirko Foreta a pak už to šlo velmi rychle. Zavolal pan Brom a nabídl mi angažmá, což předurčilo můj další hudební osud. Hra na trombon je pro mě celoživotní potřeba i potěšení. V současné době mě také naplňuje a baví spolupráce s mladými hudebníky. Přináší mi to velkou inspiraci a energii do dalšího (nejen) hudebního života. Prostě se u hraní hudby musíte cítit přešvarně,” říká Bártek o své celoživotní lásce k hudbě.

mojda00

Historie Orchestru Gustava Broma sahá až do roku 1940, prestižní hudební americký časopis DownBeat zařadil orchestr mezi desítku nejlepších big bandů planety. Těleso má na kontě více než šest set nahrávek.

„Mojdu a celý Orchestr Gustava Broma jsem odjakživa obdivoval. Když jsem před deseti lety produkoval jubilejní koncert k osmdesátinám jeho kolegy z ansámblu Jaromíru Hniličkovi, padla na to řeč. Nedávno za mnou Mojda přišel se slovy: Strýcu, strýcu, už jsi to slyšel? Budu mít osmdesát. No, to bude strááášný průser. Prosím tě, mohl bych tě do toho namočit? To je nabídka, kterou nemůžete a ani nechcete odmítnout. Seznam hostů sestavil Mojda z přátel a kolegů s nimiž v minulosti spolupracoval,” ohlíží se za začátky spolupráce producent koncertu, ředitel festivalu Groove Brno a bandleader B-Side Bandu Josef Buchta.

Návštěvníky čeká také velkolepé hudební uvítání před budovou sálu v podobě Big Bandu Konzervatoře Brno. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji přes portál GoOut nebo v Informačním centru TO JE Brno.

mojda44

Zdroj foto: Tino Kratochvil

Více informací:

Facebooková událost: facebook.com/events/390996659105958/

Předprodej GoOut odkaz: goout.net/cs/listky/mojda-bartek-80/wmsm/


 
Rozhovor s Tublatankou na Československém plese 2026

Přihlášení



Vražda na jarmarku. Neodolatelně návyková detektivka

Laskavá detektivka z britského venkova Vražda na jarmarku od autorského dua Katie Gayle představuje další ze série záhad Julie Birdové. Malebné uličky, vůně domácích koláčů, ruch u stánků na vesnické slavnosti – a k tomu jedna záhada, která rozhodně nebude tak nevinná, jak se zpočátku zdá.

Sliby a lži: psychologický thriller, v němž se svatba mění v past

Ellery přijíždí sama do luxusního resortu. Původně sem měla jet se svým mužem oslavit výročí. Manžel ji však po dvaceti letech opustil, a tak se Ellery snaží začít znovu. A zdá se, že by si pobyt zde mohla doopravdy užít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Načítám nejnovější video z playlistu...

Rozhovor

O výstavách v Asii i exotickém jídle s Tomášem Řízkem

rizek deti perexVýtvarník Tomáš Řízek se vloni na podzim téměř odstěhoval do Asie. Vystavoval tam své obrazy a ilustrace, podnikl několik výtvarných dílen a přenášek. Tak jsme se ho zeptali, jak jeho asijské putování dopadlo. 

MANMAT na cestě 2: příběh pohybu, svobody a vztahu se psem

Jsou značky, které nevznikly v kanceláři, ale venku v pohybu, v přírodě, na cestách. MANMAT je jednou z nich. Druhý díl dokumentu MANMAT na cestě 2, který měl před nedávnem premiéru, přináší nejen pokračování příběhu úspěšné české značky, ale především lidský a inspirativní pohled na to, jak může sport, příroda a vztah se psem tvořit harmonický životní styl.


Výtvarné umění

Rekordních 101 umělců vystaví v online galerii Nadace E-MOC-E

Zuzana FreyjaNadace E-MOC-E, která podporuje umělce v jejich tvorbě, pomáhá jim s prezentací díla a propojuje profesionální a amatérské umělce, spouští již po patnácté novou virtuální uměleckou galerii. Přihlásilo se do ní rekordních 101 umělců v kategoriíc...

Divadlo

Švandovo divadlo představuje dramaturgický plán pro sezónu 2022/2023. V premiéře uvede Kabaret Winton, 1984 podle Orwella i aktuální inscenaci tvůrce z Ukrajiny

svandovo divadlo 200Premiéru původní české hry Srpnové světlo Martina Františáka, uvedení dlouho očekávaného titulu Kabaret Winton, na jehož scénáři spolupracovala spisovatelka Kateřina Tučková, drama 1984 podle slavného románu George Orwella v režii...

Film

Vybíjená jako ze školy

vybijenaperexFilm Vybíjená (2015) je jakýmsi pokusem o realistickou komedii. Všechno je v ní znázorněné dost natvrdo, ale zároveň se nic z toho příliš neřeší.

C...