Je to monumentální stavba, říká o holešovském zámku Renée Rudolfová

Je to monumentální stavba, říká o holešovském zámku Renée Rudolfová

Tisk

renee200O činnosti a nejbližších akcí Městského muzea a galerii a potažmo o holešovském zámku vypráví v následujícím rozhovor Mgr. Renée Rudolfová. Působí na pozici správce zmíněného muzea i kurátora sbírkových předmětů. Potkal jsem ji na právě probíhající výstavě nazvané Kouzlo starých časů, která připomíná historii rodu Bruntálských z Wrbna. Jak říká mladá kurátorka, Wrbnům se věnuje od studia na vysoké škole a nepřestávají ji překvapovat.

Na co všechno se můžou těšit návštěvníci, kteří přijdou či přijedou do holešovského zámku? Jaké expozice zámek v tomto období nabízí?

Na holešovském zámku máme pouze jednu expozici, jedná se o zámecký prohlídkový okruh. Návštěvníky čekají již tradičně krátkodobé výstavy. Městské muzeum a galerie Holešov si letos pro návštěvníky připravilo výstavu věnovanou poslednímu šlechtickému rodu na holešovském zámku. Jedná se o rod hrabat Bruntálských z Wrbna. Další výstavy na zámku jsou SEVA, ČESKÝ FENOMÉN o legendární stavebnici a patří k ní i herna. Dále probíhá výstava o českém králi Rudolfovi II a jeho sbírkách. V létě připravujeme interaktivní výstavu Na stopě zločinu z dílny iQLANDIA Liberec.

Novinkou je i nová expozice Wrbnové – Konec starých časů. Co se tam návštěvníci dozví?

Nejedná se o expozici, ale o výstavu, která potrvá ve dvou sálech první patra, a to od 10. května do 3. listopadu 2024. Návštěvníci se dozvědí zajímavé informace o nejen o historii rodu Bruntálských z Wrbna, ale především se dozví zajímavosti o životě na zámku za časů zmíněného rodu. Návštěvníci taktéž spatří velmi zajímavé, mnohdy i unikátní předměty vztahující se k jednotlivým členům rodu. Zřejmě nejatraktivnějším exponátem jsou troje dámské šaty z počátku 20. století, které jsou ze soukromé sbírky pana Jiřího Sauka. Jsou to skutečně originály a my jsme vděčni za jejich vypůjčení. Pro kompletní zážitek doporučuji tuto výstavu zkombinovat se zámeckým prohlídkovým okruhem.

renne foto 1

V čem jsou Wrbnové zajímaví pro vás?

Wrbnům se věnuji již od studia na vysoké škole a nepřestávají mě překvapovat. Zprvu by se zdálo, že je to méně významný rod, ale když se podíváme do minulosti, bývali vždy v úzkém kruhu spolupracovníků císaře. Jejich sňatky byly uzavírány s nejmocnějšími šlechtickými rody své doby.

K vašemu muzeu patří i kovárna stejně jako židovská synagoga…

Malé muzeum kovářství je expozicí etnografie a především kovářství. Můžeme říci, že malebné prostředí oblasti Holajky (zde se kovárna nachází) vytváří náš malý holešovský skanzen. Synagoga je majetkem Židovské obce Brno a Městské kulturní středisko ji má pouze ve své správě. Jedná se o opravdu hojně navštěvovanou památku. Návštěvníci zde jezdí z celého světa, a to nejen ortodoxní židé. Holešovská synagoga se řadí mezi nejstarší synagogy v Česku a její atmosféra je až mystická. Vřele doporučuji navštívit jakýkoliv koncert, který se zde koná v průběhu Festivalu židovské kultury.

renee foto 3

V čem tví kouzlo holešovského zámku pro vás?

Je to monumentální stavba. Když vstupujeme po hlavním schodišti do zámku, ihned si povšimnete šíře chodeb. Zámecké chodby jsou opravdu široké a ve stejné šířce jsou i místnosti. Je to unikátní. Kouzlo je ale především skryto v nástropní výzdobě. Každá místnost v prvním patře zámku má štukovou výzdobu a nástropní malby. Je to jedinečné. Štukovou výzdobu s nástropními malbami má i v přízemí sala terrena. Pro návštěvníky jsou připraveny i speciální večerní prohlídky s karimatkami, při kterých putujeme potemnělým zámkem a v pohodlné pozici vleže si návštěvníci vyslechnou odborný výklad k nástropním malbám i samotný příběh který znázorňují.

Zdroj foto: Robert Rohál


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Rád píšu povídky,“ svěřil se nám Martin Benek, finalista naší literární soutěže

martin benek novy zivotNa jaře letošního roku jsme vyhlásili literární soutěž. Soutěžící měli napsat erotickou povídku. Je pravdou, že hned na počátku si porotci museli vyjasnit i to, co je ještě erotika a co už je za hranou… V září jsme odta...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

„Já moc ráda vzpomínám,“ prozrazuje spisovatelka Renáta Šťastná

renata stastna 200Advent – čas rozjímání. Pojďme chvíli rozjímat, vzpomínat a připomínat časy dřívější i budoucí se spisovatelkou Renátou Šťastnou. Protože se s Renátou nějaký čas známe, v rozhovoru si tykáme – snad nám to čtenáři odpustí.

...

Literatura

Rozložíš paměť Marka Torčíka je smutným obrazem české společnosti nultých let

Rozložíš paměťRozložíš paměť je autobiografický román stylizovaný do autofikce. Marek Torčík zde popisuje, jaké je to dospívat v průmyslovém Přerově, v sociálně slabé rodině. Vyrůstá s matkou samoživitelkou, která splácí dluhy svého manžela. Celý román...

Divadlo

Santiniho jazyk, hlubší smysl k hledání a nalezení textového univerza?

santiniMěstské divadlo v Brně uvedlo jako svou třetí inscenaci sezóny a padesátousedmou inscenaci vůbec zajímavou a ojedinělou hru, která je inspirovaná literární předlohou Miloše Urbana, Santiniho jazyk. Autory jevištního převyprávění jsou režisér a herec, Stanisl...

Film

Pacifik Rim 2 ve znamení akce

Pacific1Vezměte Godzillu, Jurský park a Transformers. Zamíchejte v čínském kotlíku a prodáváte Pacifik Rim 2.

...