Sedmadvacátá přehlídka světového varhanního umění míří do své druhé poloviny

Sedmadvacátá přehlídka světového varhanního umění míří do své druhé poloviny

Tisk

varhanni festival 200Koncertem k poctě Petra Ebena, který se koná ve čtvrtek 1. září se 27. Mezinárodní varhanní festival přehoupne do své druhé poloviny. Sólistkou večera bude svatojakubská varhanice Irena Chřibková, uslyšíme i skvělý pražský Kühnův smíšený sbor a excelentního trombonistu Tomáše Trnku.„Uvedením Ebenových skladeb vzpomeneme patnácté výročí jeho odchodu na věčnost. Program však neopomene ani letošní velké výročí Césara Francka,” uvedla Chřibková, která stojí v čele festivalového dění od jeho začátků.

Festival pokračuje ještě dalšími třemi koncerty, vždy ve čtvrtek od 19 hodin. 8. září vystoupí italský varhaník Eugenio Maria Fagiani. Jeho program se ponese v italském duchu se závěrečnou improvizací na dané téma z publika. 15. září bude patřit Janu Kalfusovi. Ten nám představí skladby německých a rakouských mistrů s vyvrcholením uvedení díla Jiřího Ropka, dlouholetého varhaníka baziliky sv. Jakuba, od jehož narození uplynulo letos 100 let. Závěrečný koncert 22. září bude zcela v rukou nám již dobře známého vynikajícího Francouze Davida Cassana, který tentokráte přijíždí s pařížským ohňostrojem barev a virtuozity.

„Náš festival v centru Prahy láká jak skvělými interprety, tak samotným geniem loci baziliky, bude jistě zajímavým a nevšedním setkáním, na které srdečně zveme,“ vybídla závěrem Irena Chřibková.

Během každého koncertu probíhá videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře.

varhanni festival plakat

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události roku pravidelně pořádá také Velikonoční koncerty, Vánoční koncerty a Svatojakubský podzim. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum pro shromáždění finančních prostředků nutných k úhradě modernizace hracího stolu svatojakubských varhan a poté i jako finanční rezerva pro případné větší opravy.

Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými 4 manuály 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze i v celé České republice.

Stále je možné zakoupit jedinečné DVD s dvanácti výkony umělců, kteří na festivalu vystoupili v posledních pěti letech. DVD je k dostání přímo u pokladny před koncertem nebo na www.gimel.cz. Zakoupením DVD se svatojakubské varhany ocitnou přímo u vás doma!

Předprodej vstupenek zajišťuje Ticketportal a www.pragueticketoffice.cz

Bližší informace o programu festivalu na www.auditeorganum.cz a www.facebook.com/aomvf


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Nejen na první porevoluční koncert Karla Kryla v Kroměříži vzpomíná Jana Knapková

jana2Není proč se divit, že průvodkyní Expozice Karla Kryla v Kroměříži je právě žena, která organizovala první Karlův koncert v Kroměříži v květnu 1990. Ing. Jana Knapková je nejen sympatická, a navíc muzikální dáma, zná písničkářovu tvorbu, ale t...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...


Literatura

Dobrá krize vás nezbaví starostí

dobra krizePokud od této knihy čekáte, že vás NAVŽDY vyvede z životních krizí na výsluní plné bezstarostných událostí, tak se hluboce mýlíte. Autor tu sice opravdu velmi důrazně a pravdivě pojednává o principu krizových situací a jejich vlivu na lidsk...

Divadlo

Splašené nůžky – tak trochu jiná hra

200divSplašené nůžky Paula Pörtnera lákají větou „detektivní komedie, ve které, o tom, kdo je vrah, rozhodujete Vy“! Právě tento styl, jenž zapojuje do příběhu diváky, dělá z této hry druhý nejdéle uváděný titul na světě. Ostatně, není divu. Ve Slušovicích je v N...

Film

Na co jít na Mezipatrech - osobní tipy ředitele

mezipatraUmělecký ředitel Mezipater Aleš Rumpel dává osobní tipy na filmy, které budou promítány v rámci 13. ročníku filmového festivalu Mezipatra, který začíná ve čtvrtek 8. listopadu v Praze.

...