SONDA: FESTIVAL ZKOUMAJÍCÍ TĚŽCE PŘÍSTUPNÉ AUDIOVIZUÁLNÍ HLUBINY

SONDA: FESTIVAL ZKOUMAJÍCÍ TĚŽCE PŘÍSTUPNÉ AUDIOVIZUÁLNÍ HLUBINY

Tisk

sonda 200Dne 12. listopadu 2022 se v prostorách Hvězdárny a planetária Brno uskuteční první ročník jednodenního hudebního festivalu SONDA. Program události nabídne vystoupení předních českých i zahraničních tvůrců elektroakustické hudby a audiovizuální performance. Představí se japonská experimentální hudebnice pracující s vodou Tomoko Sauvage, zástupce stockholmské drone scény David Granström, slovinský interdisciplinární umělec a kreativní kodér Tadej Droljc, ale i brněnští tvůrci Jiří Y. Suchánek či Tomáš Vtípil. Prostor dostane také kolaborativní projekt Trychtýř, který vytváří umělecké intervence přímo na míru festivalu.


Audiovizuální ponor

Brněnský festival SONDA prezentuje skladatele a multimediální umělce, kteří ve své tvorbě neortodoxním způsobem kombinují médium zvuku, světla a pohyblivého obrazu. Řada vystoupení vzniká přímo na míru události a využívá akustická i vizuální specifika prostoru kopule planetária. Dramaturgy akce jsou Jan Lichý, překladatel do japonštiny, expert na elektroakustickou hudbu, drone-music a nezávislou elektronickou mezi-žánrovou hudbu a Jiří Y. Suchánek, tvůrce zvukových instalací, elektroakustické hudby, interaktivních a sonifikačních systémů a odborný asistent v Kabinetu audiovizuálních technologií na Fakultě výtvarných umění v Brně. Ti k výběru interpretů a celkové koncepci festivalu dodávají: „Dramaturgie festivalu se zaměřuje na maximální uměleckou kvalitu a vytříbenost pozvaných umělců, zároveň však dává prostor i kolaborativnímu, dobrodružnému experimentu, který vytváří nový obsah přímo pro festival.” Událost volně navazuje na poslechové večery SONIX, pořádané od roku 2018 v Divadle na Orlí Jiřím Suchánkem ve spolupráci s několika mezinárodně etablovanými institucemi. SONDA však více akcentuje živou performance i vizuální rozměr pódiové prezentace.

sonda plakat

Prostor pro české tvůrce

Jiří Y. Suchánek stojí také v čele spolku SVITAVA – transmedia art lab, který festival SONDA produkčně zajišťuje. Spolek SVITAVA funguje od roku 2020 jako tvůrčí a vzdělávací centrum sdružující umělce a teoretiky, kteří ve své tvorbě používají médium zvuku a reflektují nové technologie. Jiří Suchánek je zároveň i jedním z vystupujících umělců festivalu. Ve své tvorbě se dlouhodobě věnuje trvalým audiovizuálním instalacím, které často umisťuje do netradičních prostor jako je astronomická observatoř, duny, lávka či jeskyně, a zkoumá tak mimo jiné trvanlivost elektronických médií v těžších klimatických podmínkách. Kombinuje při tom zvuk, světlo, objekty, mechaniku, elektroniku a kód s pečlivě vybranými prostory.  

Zabývá se sonifikací dat a kompozicí elektroakustické hudby, za niž obdržel řadu mezinárodních ocenění. Pro festival SONDA připravuje prototyp světelného stroje, prostřednictvím kterého bude ve spojení s vlastní hudbou vytvářet stimuly, jež budou synchronizovaně působit na více lidských smyslů zároveň.

Pod záštitou spolku SVITAVA vzniká i kolaborativní multidisciplinární projekt Trychtýř, jehož výstupy budou také prezentovány v rámci festivalu. Na projektu se podílí skupina českých, slovenských, ale i zahraničních umělců, kteří společně formou otevřených uměleckých jam sessions napříč obory hledají nové možnosti tvorby, spolupráce, ale i sebevzdělávání. Výsledná podoba je v tuto chvíli stále v procesu, jisté ale je, že kromě audiovizuálního vystoupení se diváci dočkají také několika drobných intervencí, instalací či performancí.

Dalším zástupcem místní scény je Tomáš Vtípil – výrobce hluku, skladatel filmové a scénické hudby a v neposlední řadě performer. V minulosti spolupracoval s nejrůznějšími hudebními uskupeními napříč žánry – DG307, Monikou Načevou, Urbandem či M. E. Kyšperským. Přímo pro festival připravuje 8kanálovou zvukovou kompozici zachycující výrobu tradičního korejského pokrmu kimči a v něm probíhající biologické procesy.

Zahraniční hosté

Na prvním ročníku festivalu SONDA vystoupí tři zahraniční účinkující. Prvním z nich je Tomoko Sauvage – japonská skladatelka a multimediální umělkyně známá svými dlouholetými experimenty s unikátním hudebním nástrojem kombinujícím vodu, keramické a skleněné mísy, hydrofony (podvodní mikrofony) a elektroniku. Její živá vystoupení, jsou založena na interakci mezi zvukovým médiem (vodou) a prostředím, ve kterém se nachází – jeho architekturou, akustickými vlastnostmi, teplotou nebo vlhkostí vzduchu.

sonda SAUVAGE

Druhým z vystupujících je zástupce stockholmské experimentální drone scény a člen kolektivu sdruženého kolem kultovního stockholmského labelu XKatedral David Granström. Ve své tvorbě Granström pracuje s pomalými transformacemi i cykličností, kytarové nahrávky mísí se syntetizovanými zvuky a klidné okamžiky střídá s drtivou hlasitostí. Na festivalu SONDA představí nahrávky ze svého druhého studiového alba Empty Room (Hallow Ground, 2021) a jeho vystoupení doplní videoprojekce vytvořené speciálně pro tuto příležitost kolektivem tvůrců z projektu Trychtýř.

sonda GRANDSTROM

Posledním účinkujícím je Tadej Droljc – slovinský interdisciplinární umělec a kreativní kodér, jehož tvorba zahrnuje elektronickou hudbu, počítačové audiovizuální kompozice a intermediální instalace. Svoji tvorbu prezentoval na předních festivalech jako např. MUTEK v Montrealu nebo Ars Electronica v Linci.  

Speciálně pro festival SONDA připravuje Tadej full-dome verzi svého audiovizuálního setu, která pokryje celou promítací plochu kopule planetária.

Vstupenky

Vstupenky v hodně 350 Kč jsou k zakoupení na portálu GoOut. K dostání budou také na místě (Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 522/2, 616 00 Brno-střed) v den konání akce (12. 11. 2022).

https://goout.net/cs/sonda-festival-2022/szhoheu/


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner


Literatura

Nebe začíná v tobě

nebe zacina v tobe200K relativně útlé knížce jsem se dostala víceméně omylem. Ale byla to šťastná náhoda. Jako laik toho vím velmi málo o mnišství, jeho důvodech, způsobu přemýšlení těchto lidí, natož žijících v první polovině prvního tisíciletí (p...

Divadlo

Antonius a Kleopatra – premiéra slavného dramatu v Brně

Antonius a Kleopatra perexPandemie a divadelní představení se velmi v lásce nemají. Ale Městské divadlo v Brně již v červnu odehrálo venku, na nádvoří Biskupského dvora, ve své premiéře pohádku O statečném kováři. První skutečnou premiér...

Film

Ceny udělované v kultuře odrážejí ekonomii prestiže

altMédia nám ráda vnucují představu, že udělení nějaké prestižní ceny skutečně odráží hodnoty oceněného díla. Však také jeho atraktivita jako prodejného produktu tím každopádně vzroste. Stačí si připomenout třeštění pravidelně provázející udílení amerických Oscarů...