Saxofonista Luboš Soukup a pianista Christian Pabst vydávají první společné album

Saxofonista Luboš Soukup a pianista Christian Pabst vydávají první společné album

Levitas 200Saxofonista a skladatel, jeden z klíčových představitelů současné české jazzové scény Luboš Soukup připravil spolu s německým pianistou Christianem Pabstem zbrusu nový repertoár, který vychází jako album Levitas. Po více než 10 letech úzké hudební spolupráce a přátelství zrealizovali svůj dlouholetý sen – nahrát komorní album pouze v duu, založené na plnohodnotném hudebním dialogu a improvizaci. V bohatých rytmických i melodických postupech čerpají inspiraci nejen z jazzu a klasiky, ale i folklórní hudby.

Hudebníci se seznámili v roce 2011 na Rhythmic Music Conservatory v Kodani, kde se Luboš Soukup záhy aktivně zapojil do tamní jazzové scény. Od té doby žije v Kodani a České republice, kam se stále vrací koncertovat už i se svým skandinávským kvartetem. Christian Pabst je jeho neodmyslitelnou součástí a společně podnikli několik turné nejen v Dánsku a Čechách, ale i v Německu, Nizozemí a na Slovensku. Za sebou mají také nahrávání alba Through the Mirror (2013, Animal Music) s bohatou bigbandovou instrumentací a alba Země (2017, Animal Music) v obsazení kvarteta s hostujícím mezinárodně proslulým kytaristou Lionelem Louekem. Christian Pabst je světoběžník s bohatou hudební kariérou a koncerty napříč světadíly. Dlouhodobě žil v Nizozemí, momentálně se nachází v italské Perugii, sídle Umbria jazz festivalu. Je absolventem prestižního evropského jazzového programu EUjam, během kterého každý ze studentů studuje na třech z pěti předních evropských hudebních konzervatoří. Christian vydal řadu alb pod vlastním jménem i jako sideman.

Levitas1

Na novém albu Levitas Soukup s Pabstem společně prozkoumávají možnosti minimální instrumentace a díky svému dokonalému napojení dokazují, že i z tak komorního formátu dokáží vytěžit bohaté hudební textury. Album Levitas přináší posluchačům hudební zážitek plný překvapení, dynamických zvratů i konejšivých melodií a meditativních ploch.

Album bylo nahráno v dubnu 2022 v Sound Studio HAMU ve spolupráci se zvukovým mistrem Ondřejem Urbanem, mix provedli Milan Cimfe a Luboš Soukup v Sono Records Doupě a mastering tamtéž provedli Adam a Pavel Karlíkovi.

Autorem grafického designu obalu je Tuan Vuong ze Studia Najbrt, autorem fotografií je Dušan Tománek. Album vyšlo 2. září 2022 na CD a ve formě digitálního downloadu i streamu na běžných streamovacích platformách. Album je distribuováno společností Supraphon a v prodeji je také ve vlastním e-shopu Animal Music na www.animalmusic.cz.

Album vychází s podporou Ministerstva kultury, Nadace OSA, SoundCzech a grantu hlavního města Prahy v rámci „Edice Animal Music 2022“.

Levitas obalka
Zdroj foto: Obal © Tuan Vuong (Studio Najbrt), 2022 / Foto © Dušan Tománek, 2022

Více informací:

www.animalmusic.cz
www.lubossoukup.com
www.christianpabst.com


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Jak se zrodily dárkové knihy od Milju

Milju perexStudentka psychologie Žaneta Krčilová založila značku Milju.Věří, že základem šťastného života jsou kvalitní vztahy a přeje si, aby lidé věnovali více času a péče právě jim. Je autorkou dárkových knih, které lze kreativně dotvářet. Její posled...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Unesené děti se jí vrátily. Ale už to nejsou její děti

zlaticka perexLauren Tranterová porodila vytoužená dvojčata, Morgana a Rileyho. Krátce po porodu se v jejím nemocničním pokoji zjevila podivná žena, která chtěla vyměnit její děti za své příšerné tvory. Nepodařilo se jí to. Lauren své děti ubránila...

Divadlo

Je tanec vaše vášeň? Pak vás zveme na TANCESSE 2012

altV květnu 11.-13. května Brno opět ožije tancem a pohybem.  Již počtvrté se sem sjedou soubory z nejrůznějších končin republiky.  Zahraniční hostem festivalu bude soubor z Polska Akro Dance Theatre Torun. Festival pořádá

Film

Scooby-Doo v celovečerním animáku


Scoob perexScooby-Doo a jeho přátelé se dočkali prvního celovečerního animovaného dobrodružství, které na český trh přináší společnost Magic Box. Členové Záhad s.r.o. by se rádi posunuli dál a zača...