Když se v písních stmívá

Když se v písních stmívá

Tisk

Hejnak Chmyri perexAlbum Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

 

Než jsem se pustila do poslechu alba, vůbec jsem netušila, co od tohoto interpreta mohu očekávat. Hned první tóny pro mě byly překvapením – jak po hudební, tak po hlasové stránce. Místo abych poslouchala dál, věnovala jsem tedy asi půl hodiny vyhledávání informací o Martinovi a jeho tvorbě. Přitom jsem objevila i recenzi na jeho album Ve víru (2014), zveřejněnou na webu Kultura21. Teprve potom jsem se ponořila do podivuhodného světa melancholických textů a disharmonických melodií.

Postupně se mi podařilo naladit se na barvu zpěvákova hlasu, na jeho dikci a celkovou intepretaci. Ale až napodruhé jsem byla schopná poskládat své dojmy tak, aby alespoň trochu dávaly smysl. Přesto si dovolím ponechat je poněkud neuspořádané. Přesně totiž zrcadlí proces zrání celkového hodnocení alba Chmýří.

Hejnak

Martin Hejnák

Věčná proměna v tříšti dnů

Tóny a melodie melancholické, mollové, disharmonické, apokalyptické, tíživé i lehké, depresivní s křehkými závany optimismu. Zajímavé texty s poselstvím. Minimalistické příběhy z daleké budoucnosti i hluboké minulosti, pohádkové i reálné, sci-fi s prvky hororu, které píše a vypráví citlivá, zranitelná duše bizarního písničkáře, jenž nám tak představuje své vlastní, fantazijní světy.

Stmívá se v písních, je to snad trest? Černý déšť…(Havraní čas)

Žánrové přechody od folku přes punk, jazz či šanson až k filmové a scénické hudbě. Neškolený, věkově nezařaditelný hlas chvílemi připomínající Petra Nováka. Iritující frázování a dikce. Celkově náročné na poslech. Neklidná, burcující, chvílemi psychedelická, hororová a temná atmosféra (spící radost v černých bednách nebo bídný čas v dálce hledá mohyly zkalených nadějí), s níž posluchač postupně upadá do rozpoložení „chmýří, schouleného pod závažím budoucnosti“. Od úplného pádu do hlubin deprese jej naštěstí zachrání jiné texty a hudba, jimiž probleskují paprsky naděje. Sem patří například instrumentální skladba Pohádka a závěrečné Jasmíny, které jako když odvalí balvan z hrudi a uvolní pramen života. Na veselejší a hravější notu je píseň Adéla, která trochu připomíná tvorbu bratří Ebenů.

Alternativa pro ty, co se nechtějí nechat nést jen na vlnách středního proudu.

Seznam písní:
Fontány • Chmýří • Uprostřed kvetoucí zahrádky • Zelená lampa • Pohádka • Vypadnu ze všech oken • Struny • Plášť do bídy • Ona • Věčná proměna • Adéla • Havraní čas • Karolína • Jasmíny

Martin Hejnák - bizarní písničkář z Kladna. Hraje styl zhruba na pomezí underground - punk - folk - psychedelie. Píseń Fontány 1x zvítězila ve Folkových stupních Country radia, dále získala 1x 2.místo a 1x se umístila na 3. příčce.

Hejnak Chmyri

CHMÝŘÍ
Žánr: Folk
Rok vydání: 2021, Martin Hejnák vlastním nákladem
Celková stopáž: 30:44
Počet skladeb: 14

Hodnocení: 78 %

https://bandzone.cz/martinhejnak (zdroj foto)
https://www.supraphonline.cz/album/643111-chmyri

Další alba:
Pohled k lucernám (2017)
Ve víru (2014)
Příznivé vyhlídky (2009)
Více chrámových vln (2007)

( 0 hlasů )


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Monika Kopřivová: „Letošní rok patří stolním hrám, a proto věříme v úspěch titulů ‚Kouzla Vánoc‘ a ‚Jak to tenkrát bylo?‘“

monika koprivova 200Monika Kopřivová vytváří podnětné a neokoukané dárky pro celou rodinu. Začalo to právě před devíti lety, když dostala od svého téměř devadesátiletého dědečka sepsané paměti vydané v malonákladu. To jí vnuklo myšlenku, že by j...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál


Literatura

O lásce, hvězdách a snění…

200litNakladatelství Fragment uvede na trh prvotinu mladé české autorky Ireny Petříkové. Titul s názvem Štěstí na dosah je příběhem dívčích snů, lásky a také smutku, nadějí. Snili jste někdy o setkání s idolem, kterého všichni znají jen z plakátu?

...

Divadlo

Ztracený ráj (Zpráva o člověku v Městském divadle v Brně)

ztraceny raj perexRežisér Dodo Gombár (nar. 1973) je v Brně již dávno znám. V MDB režíroval… a výborně... Žitkovské bohyně (2017), nebo v Mahenově divadle také objevná režie činohry Želary (2017), v Huse na provázku Ticho na zemi (2019), a tak bycho...

Film

ČT nachystala nový kanál pro děti a na něm Děsivé dějiny

Desive dejiny CTD 200Česká televize už láká zájemce jak na kanál speciálně sportovní, tak speciálně zpravodajský. Na konci srpna zprovoznila další, určený především dětem: ČT :D (a ponechme stra...