Když se v písních stmívá

Když se v písních stmívá

Hejnak Chmyri perexAlbum Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

 

Než jsem se pustila do poslechu alba, vůbec jsem netušila, co od tohoto interpreta mohu očekávat. Hned první tóny pro mě byly překvapením – jak po hudební, tak po hlasové stránce. Místo abych poslouchala dál, věnovala jsem tedy asi půl hodiny vyhledávání informací o Martinovi a jeho tvorbě. Přitom jsem objevila i recenzi na jeho album Ve víru (2014), zveřejněnou na webu Kultura21. Teprve potom jsem se ponořila do podivuhodného světa melancholických textů a disharmonických melodií.

Postupně se mi podařilo naladit se na barvu zpěvákova hlasu, na jeho dikci a celkovou intepretaci. Ale až napodruhé jsem byla schopná poskládat své dojmy tak, aby alespoň trochu dávaly smysl. Přesto si dovolím ponechat je poněkud neuspořádané. Přesně totiž zrcadlí proces zrání celkového hodnocení alba Chmýří.

Hejnak

Martin Hejnák

Věčná proměna v tříšti dnů

Tóny a melodie melancholické, mollové, disharmonické, apokalyptické, tíživé i lehké, depresivní s křehkými závany optimismu. Zajímavé texty s poselstvím. Minimalistické příběhy z daleké budoucnosti i hluboké minulosti, pohádkové i reálné, sci-fi s prvky hororu, které píše a vypráví citlivá, zranitelná duše bizarního písničkáře, jenž nám tak představuje své vlastní, fantazijní světy.

Stmívá se v písních, je to snad trest? Černý déšť…(Havraní čas)

Žánrové přechody od folku přes punk, jazz či šanson až k filmové a scénické hudbě. Neškolený, věkově nezařaditelný hlas chvílemi připomínající Petra Nováka. Iritující frázování a dikce. Celkově náročné na poslech. Neklidná, burcující, chvílemi psychedelická, hororová a temná atmosféra (spící radost v černých bednách nebo bídný čas v dálce hledá mohyly zkalených nadějí), s níž posluchač postupně upadá do rozpoložení „chmýří, schouleného pod závažím budoucnosti“. Od úplného pádu do hlubin deprese jej naštěstí zachrání jiné texty a hudba, jimiž probleskují paprsky naděje. Sem patří například instrumentální skladba Pohádka a závěrečné Jasmíny, které jako když odvalí balvan z hrudi a uvolní pramen života. Na veselejší a hravější notu je píseň Adéla, která trochu připomíná tvorbu bratří Ebenů.

Alternativa pro ty, co se nechtějí nechat nést jen na vlnách středního proudu.

Seznam písní:
Fontány • Chmýří • Uprostřed kvetoucí zahrádky • Zelená lampa • Pohádka • Vypadnu ze všech oken • Struny • Plášť do bídy • Ona • Věčná proměna • Adéla • Havraní čas • Karolína • Jasmíny

Martin Hejnák - bizarní písničkář z Kladna. Hraje styl zhruba na pomezí underground - punk - folk - psychedelie. Píseń Fontány 1x zvítězila ve Folkových stupních Country radia, dále získala 1x 2.místo a 1x se umístila na 3. příčce.

Hejnak Chmyri

CHMÝŘÍ
Žánr: Folk
Rok vydání: 2021, Martin Hejnák vlastním nákladem
Celková stopáž: 30:44
Počet skladeb: 14

Hodnocení: 78 %

https://bandzone.cz/martinhejnak (zdroj foto)
https://www.supraphonline.cz/album/643111-chmyri

Další alba:
Pohled k lucernám (2017)
Ve víru (2014)
Příznivé vyhlídky (2009)
Více chrámových vln (2007)

( 0 hlasů )


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Dominik Vodička: „Vítězství je vždy krásná věc, ale tady šlo hlavně o půl rok strávený se super lidmi.“

vodicka 200Dominika Vodičky jste si mohli všimnout v pořadu Stardance, kde společně s Veronikou Khek Kubařovou vyhráli. Na co bude nejvíce vzpomínat, co mu to přineslo a jak se nyní má?

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Simpsonovi vyrážejí na cestu, tak pojeďte s nimi!

simpsonovi200Komiksové nakladatelství Crew nám každý měsíc přináší pravidelnou dávku žlutého šílenství v podobě komiksového magazínu Bart Simpson. Nicméně v listopadu přibyla do knihovničky příběhů o Simpsonovic rodince sebrané příběhy pod názvem Simpsonov...

Divadlo

Hurvínek v neděli 2.5. 2021 oslaví neuvěřitelné 95. narozeniny

hurvinek 20095 je úctyhodný věk. Takového věku se obvykle dožívají pouze senioři! A Hurvínek je malý kluk. O to jsou narozeniny cennější. Mánička, která letos oslavila jednadevadesát tvrdí, že to nejsou kulatiny a že se to slavit nemusí, ale kdo by řeči ta...

Film

Louis de Funes servíruje Zelňačku

zelnacka louis de funesZelňačka (1981) je jedním z těch velmi povedených filmů, ve kterých hraje stařičký Louis de Funes. Ve své knižní předloze je příběh hlavně o kontrastu zarezlých starousedlíků a nového, svěžího mládí. Fil...