Petra Janů vydává Hity a rarity

Petra Janů vydává Hity a rarity

Tisk

petra janu 200Petra Janů začala zpívat před neuvěřitelnými padesáti lety, během nichž si s úspěchem vyzkoušela téměř všechny styly a žánry, které v populární hudbě existují. Vedle písní zahraničního a tuzemského středního proudu nazpívala filmové a muzikálové melodie, šansony, kompozice ve stylu disco, soulu a rocku. Vždycky se prezentovala jako energická, moderní žena, která se nebojí svého věku a důstojně stárne se svým publikem. Vytvořila si svůj vlastní, nenapodobitelný styl a zůstala sama sebou. Vyplatilo se.

 

Rok 2022 je rokem, kdy Petra Janů slaví dvě kulatá životní jubilea. Padesát let na scéně naší populární hudby a 19. 11. sedmdesáté narozeniny. Ty oslaví už ale 19.10. Narozeninovým koncertem v pražské Lucerně se svou kapelou Amsterdam a s hosty Petrem Jandou a s mladým opavským zpěvákem Petrem Cieplým. Ten pro Petru a pro sebe napsal mezigenerační duet Odlišný generace. „Slavím 2x35 let, a tak každá moje půlka bude vděčná všem, kteří se mnou má jubilea přijdou do Lucerny oslavit“, říká zpěvačka a směje se svým charakteristickým smíchem.

2CD Hity a rarity je průřezem pěvecké kariéry zpěvačky s hlasem, který u nás neměl a nemá obdoby. Vedle duetu Odlišný generace přináší i další horkou novinku – píseň Pár slov, kterou si Petra našla v repertoáru americké herečky a zpěvačky Cher.

Aktuální dvojalbum Petry Janů přináší šestačtyřicet písní, z nichž pětatřicet vychází na CD úplně poprvé. Pocházejí z archívů Českého rozhlasu, České televize, Supraphonu, Warner Music a dalších. Diskofilové na tomto 2CD najdou pochopitelně největší hity trojnásobné Zlaté slavice jako Jedeme dál, Moje malá premiéra, Říkej mi, Už nejsem volná, Planeta lásky, A pak že je to hřích, Léta bláznivá a Má pouť. Mnohdy však ve verzích, které neměli ještě nikdy možnost slyšet.

V roce 1972 Petra Janů získala na pěvecké soutěži talentů Mladá píseň v Jihlavě Stříbrný řetěz tohoto festivalu a zaujala i představitele pražského divadla Semafor. Do tohoto divadla nastoupila v sezóně 1972–73 a účinkovala v něm takřka do samého konce 70. let. Nikdy neměli posluchači dosud možnost slyšet Petřiny nahrávky z her v Semaforu. Najdou je až na tomto projektu. Konkrétně písně z her Zuzana v lázni, Má hlava je včelín a Kytice, která je nejhranější hrou v dějinách Semaforu. Dočkala se šesti set repríz a Petra Janů v ní roli Bludičky alternovala s Hanou Zagorovou.

Petra Janu1

Ve druhé polovině 70. let se z Petry Janů stala rocková zpěvačka par excellence a sama zpěvačka má tohle období své kariéry asi nejraději a vrátila se k němu v minulém desetiletí na koncertech se svou skupinou Amsterdam. Proto ji velmi překvapily díky tomuto 2 CD tři objevené nahrávky s rockovou skupinou Blue Effect – Nečekaná premiéra, Jdu zutá a Náhle blázen. Posledně jmenovaná je Petřinou verzí slavné písně Vladimíra Mišíka Sluneční hrob. Petra ji nazpívala s českým textem Michala Horáčka Náhle blázen.

V roce 1985 vydal Petře Supraphon album12 Famous And Awarded Movie Songs, na které nazpívala písně oceněné cenou Americké filmové akademie, Oscarem, a zpěvačce přineslo za 200.000 prodaných LP desek doma i v zahraničí Zlatou desku Supraphonu. Původně se chystalo i vydání tohoto alba v české verzi. Nikdy k tomu ale nedošlo, byť některé z těchto celosvětově proslavených písní Petra česky nazpívala. Na tomto 2CD najdete dvě z nich. Konkrétně píseň Evergreen, kterou si do hudebního filmu Zrodila se hvězda napsala Barbra Streisand a Petra ji nazpívala s českým textem Eduarda Krečmara Pláč. A když už jsme u filmových melodií, musíme zmínit na tomto projektu poprvé vycházející Petřiny nahrávky písní z filmů Cikáni jdou do nebe, Moulin Rouge a Bony a klid.

Velkým hitem se v roce 1987 stala píseň Karla Svobody a Karla Šípa Hou hej hou, všichni tancujou, kterou Petra natočila s tehdy slavnými diskžokeji Jiřím Počtou, Milošem Skalku, Jakubem Jakoubkem, Jožkou Zemanem, Petrem Salavou, Jaromírem Tůmou a Oskarem Gottliebem. Na Petřině albu Lovin´ určeném na export, našli její pilné včeličky, jak říká Janu Adamovi a Janu Fialovi, kteří pro ni a s ní tuto kompilaci připravili, skutečnou raritu. Anglickou verzi této písně, ve které je Petřiným partnerem Miroslav Žbirka. „Kdo taky jiný než Miro, ji mohl u nás anglicky na sklonku 80. let nazpívat, že?“, říká Petra a je dodnes hrdá na to, že nazpívala právě tuto píseň, ve které byl jako v jedné z prvních u nás použit rap.

Petra Janu 2

Petra Janů zažila díky roli Madame Thenardiér v jednom z nejslavnějších světových muzikálů všech dob Bídníci počátek muzikálového boomu u nás. Stala se poté vyhledávanou muzikálovou hvězdou a tento dvojdisk připomíná její působení v muzikálech písní Žárlím, kterou Petra zpívala jako královna víl Titánie v muzikálu Sny svatojánských nocí. Příznivci Petry Janů určitě ocení, že toto dvojalbum obsahuje i Petřiny duety s Petrem Kolářem, Karlem Gottem a s Petrem Jandou z muzikálů Kdyby tisíc klarinetů, Fantom opery a Ať žije rokenrol!. A taky zpěvaččiny verze hitů z repertoárů Karla Gotta, Elvise Presleyho, Franka Sinatry, Lizy Minelli, Jennifer Rush, Celine Dion, Toma Jonese a skupiny Queen.

Text Eduarda Krečmara k písni Karla Svobody S láskou má svět naději byl aktuální už v době svého vzniku, kdy s ní Petra Janů v roce 1986 vyhrála Zlatou Bratislavskou lyru. A dnes je dokonce aktuálnější mnohem víc. Nejen s láskou má svět naději – naději má i s Petrou Janů, která nám svými písničkami už padesát let prozařuje naše životy a udělaly ho radostnějším a snesitelnějším.

Vstupenky na koncert Petry Janů 19. října 2022 v Lucerně jsou k dostání na www.ticketportal.cz/Event/Petra_Janu_Amsterdam

petra janu obalka

Petra Janů: HITY A RARITY 1975-2022
Partneři v duetech: Karel Gott, Miroslav Žbirka, Eva Pilarová, Petr Janda, Marcela Holanová, Petr Kolář, Josef Laufer a Petr Cieplý
CD 1
1 Můžem se rádi mít
2 Mám svou píseň
3 Pár slov
4 Dech se mi ouží
5 Zůstáváš
6 Mých tisíc bratří
7 Jen pár mých snů
8 Krajinou snů LIVE
9 Kde jsi byl a co se stalo LIVE
10 Nečekaná premiéra
11 Cesta větrem
12 Už mi nevolej
13 Jdu zutá LIVE
14 Náhle blázen LIVE
15 Sek jsi sebou sám
16 Kaleidoskop LIVE
17 Dej si říct
18 Jedno slunce
19 Vzpomínka
20 Pláč
21 Říkej mi LIVE
22 Jedeme dál
23 Už nejsem volná LIVE

Celkový čas 76:43

CD 2
1 Pánové, klapka, jedem!!!
2 Tentokrát valčíkový
3 Čím víc mě máš rád
4 Hraj
5 Oliver Twist
6 Zvlášní případ
7 Léta bláznivá
8 Hi Hey Ho, Disco That’s The Show
9 A pak že je to hřích
10 Screenin’ On
11 Bludička
12 Planeta lásky
13 Můj Strauss
14 Žárlím LIVE
15 Párkrát mlčet LIVE
16 Má poušť
17 Toužíš
18 Čas růží
19 Dotýkat se hvězd
20 Vzkříšená láska
21 Píseň o poutnících
22 Odlišný generace
23 S láskou má svět naději LIVE

Celkový čas 2 hodiny 35 minut

Zdroj foto: Lenka Hatasová

Více informací: www.radioteka.cz


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Beata Hlavenková: „Člověk píše, zkouší, skládá, a pak stejně nakonec musí přijít ono políbení múzy, aby to zafungovalo“

BeataHlavenkova 200Beata Hlavenková je velice výraznou osobností nejen české, ale i světové hudební scény. Působí jako skladatelka, zpěvačka, pianistka a producentka. Její tvorba je vždy odvážná, oscilující mezi žánry a vycházející z hluboké znalosti...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...


Literatura

Jana nebo Jane?

altKdyž jsem si na obálce knížky April Lindnerové přečetla, že jde o moderní příběh Jany Eyrové, neodolala jsem a knížku jsem otevřela.

 

...

Divadlo

Představení Smrt v hotelu Alexandria provonělo celé divadlo

alexandria 200Teprve před několika dny měla ve zlínském Městském divadle premiéru lázeňská divadelní komedie Smrt v hotelu Alexandria. Autor hry trochu zavání Cimrmanem, ale hra je to opravdu skvělá a navíc zlínskému publiku velmi blízká.

...

Film

3KINO 2022 se vynořilo na obzoru

3KINO perexLetošní festival středoevropského filmu nazvaný 3KINO je letos bezmála o polovinu kratší, než tomu bývalo v uplynulých letech. Začíná ve středu 9. listopadu a slavnostní zakončení, provázené projekcí vítězného filmu, nastává již v neděli 13. listopa...