Známe ediční plán Indies Scope 2023

Známe ediční plán Indies Scope 2023

Tisk

Indies scope200Indies Scope odhalují první jména a informace z jejich edičního plánu pro rok 2023. Kromě uvedených alb se můžete těšit i na řadu singlů, do studia zamíří třeba i Ghost of You, Mirek Kemel či Zimnice Kateřiny Göttlichové. Seznam tedy rozhodně není konečný a bude se rozrůstat. Samozřejmě připravujeme i nějaká další překvapení.

 

 

Jana Vébrová (únor/březen)
Od jejího prvního a zároveň posledního alba Kykyrý uplynulo opravdu hodně vody. V prosinci 2022 Jana skladbou Padá listí oznámila svoji novou autorskou nahrávku. Ta předznamenává její ne tolik slýchanou, éterickou polohu, nicméně na novém albu Kameny ze dna se objeví i ve své syrovosti, jak jsme byli zvyklí u jejího debutu. Na začátku února vyjde druhý singl Námořník.

 indies 1 Jana Vébrová

Nylon Jail (únor/březen)

Venku už je i druhý singl z připravované desky Kings of the Weaklings a nese název Disconnection (https://orcd.co/njdisco). Nylon Jail odstartovali jízdu k novému albu už na podzim 2022 vydáním singlu a videa s titulem Man Like You. Temné vize Romana a Jiřina přetavené v magické indie rockové věštění vyjdou na konci února.

HCM Petra Galečky & Ondrej Molota (březen)

Společné album k 30. výročí rozdělení Československa připravila moravská a slovenská muzika. Najdete na něm nové společné nahrávky obou muzik, jejich sborů a také starší nahrávky z archívů.

indies 2 HCM Petra Galečky

Jan Fic (duben/květen)
Na své třetí sólové desce se Jan Fic rozhodl vrátit k syrovém soundu. Zatím co poslední dosud vydané album Potom produkoval Martin Kyšperský a obohatil ho o kapelní sound, tentokrát to bude trochu jinak. “Bude to pomalá, intimní, snad až katargická deska o prozření, že ne vždycky se to, za čím se ženeme, shoduje s tím, po čem skutečně toužíme,” odhaluje novou podobu alba Jan Fic.

indies 3 Jan Fic

Krajina Ró (duben)
Nové album Krajiny Ró má pracovní název Mlhoviny a už mu to asi tak i zůstane. Celkový zvuk písniček i přirozená poetika textů naváže na debutové album Hotel Blázen jen bude trochu novější, možná i malebnější. V kostce se připravovaná deska dá charakterizovat asi takto: kytary a syntezátory čarují, baskytara šlape, bicí buší, hlasy zpívají a stěrače stírají.

indies 4 Krajina RO

Radosta (květen/červen)
Pětičlenná kapela z Plzně Radosta je tributem k legendární komedii Kulový blesk z pera Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Ty nejlepší úryvky z filmu snoubí ve svébytném rockovém podání zkušených muzikantů. Třešničkou pak je skvělý saxofon Kláry Heřmanové, zvané Brazilská Klára aneb má někdo z přítomných chuť na dobrou brazilskou Kláru?

Bombarďák (květen/červen)
Byl zelený Čtvrtek, byl černý Pátek a teď bude bílý Luděk. Luděk šestý je oslavou už deseti let kapely Bombarďák, která trhá bránice dětem i rodičům. Zatím poslední album Pátek doplnil v prosinci animovaný vydeoklip na skladbu Logopedická.

Tereza Hrabini (srpen/září)
Křehká inspirativní ambientem protkaná elektronika a charakteristický hlas, to jsou hlavní devizy talentované Terezy Hrabini. Její debut je inspirován životními proměnami, nostalgií a zároveň postupným nacházení sama sebe. Oproti předešlému EP Ether Eal se nyní posouvá k jemnější elektronice. Nová deska Přerod vznikla přes zimu v pokojíčku brněnského bytu a kromě svých textů na ní Tereza zhudebnila básně spřízněné duše Evy Černé.

 indies Tereza Hrabini

Povodí Ohře (září)
Roots rock, gotické country, heavy blues a kovbojka po česku – to všechno je Povodí Ohře. Nálada jak v baru z horšího kouta města. Celkem na pohodu, ale taky by mohlo padnout pár facek. Třetí dlouhohrající deska této západočeské formace ponese název Místo odpočinku, kde na vás budou čekat příběhy, od řeky kapele nejbližší. Víc kytar, víc hitů, víc Ohře.

indies Povodi Ohre

Kafka Band (září)
Kapela složená z muzikantů zvučných jmen zpracovala do audiovizuální podoby již dvě knihy Franze Kafky a nyní se chystá uzavřít trilogii novým albem. Po úspěšném Zámku přišla na řadu elektroničtější Amerika. Kapela ve složení spisovatel Jaroslav Rudiš, výtvarník a zpěvák Jaromír Švejdík, muzikanti Dušan Neuwerth, Tomáš Neuwerth, Lukáš Morávek, Zdeněk Jurčík, Petr Weiser v září vydá své třetí řadové album s názvem Proces.

indies KafkaBand

Budoár staré dámy (říjen)
Kapela vydává soundtrack k autorskému dokumentárnímu debutu Jiříkovo vidění – globální home esej frontmanky kapely Marty Kovářové. Je to letos 25 let, co táta Martě koupil elektrickou kytaru, a založila kapelu Budoár staré dámy. Je to letos 15 let, co se její otec fyzik přišel s nápadem, jak zachránit planetu. Jeho hlas, však nebylo slyšet. Marta vzala kameru a rozhodla se, že mu pomůže. Film spojuje vědecké a umělecké myšlení a dokumentuje donkichotské vizionářské putování otce dcery od kuchyňského stolu až na světová klimatická fóra. Písničky ve filmu nepostrádají potřebný nadhled a humor, Marta se v textech baví svou neobratnou angličtinou a posluchači se mohou těšit i na jiná osobní a angažovaná témata, které od Budoáru ještě neslyšeli.

indies Budoar stare damy

RukyNaDudy (listopad)
Kapela RukyNaDudy z Frenštátu pod Radhoštěm se od roku 2004 zabývá hrou na tradiční nástroje a archaické styly hry moravskoslezských Beskyd se zaměřením na frenštátskou část. Má za sebou vydání alb Písně Hukvaldských Beskyd (2014), Píseň ZEMĚ (2019), Ruky na dudách (2021), pro tento rok připravuje album vánoční. Na CD budou známější i téměř zapomenuté písně předvánočního a vánočního času ze zmíněné části Beskyd prováděné za doprovodu starobylých nástrojů a archaických sestav. Produkci má jako obvykle na bedrech Marian Friedl.

indies RukyNaDudy

Více informací: www.indies.eu


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

„Děti si tancem osvojí koordinaci těla, získají fyzickou kondici, učí se pracovat ve skupině, a hlavně nesedí doma u počítače nebo televize.“

mezinarodni centrum tance 200Přečtěte si rozhovor s Kristýnou Kronovetrovou, jednatelkou a vedoucí produkce Mezinárodního centra tance a Tanečního centra Praha. Zjistíte v něm, jak se dostala do tanečního světa, v čem tkví výhody tance a n...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Literatura

Poslání knižních detektivů

zlodeji-knih200Kniha, kterou dneska představujeme, je tak trochu kombinace Zlodějky knih a filmu Památkáři (The monuments men) s Georgem Clooneym. Se Zlodějkou knih nejde jen o téměř stejný název, ale o lásku ke knihám, s Památkáři zase paralela v zachra...

Divadlo

„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“

masaryk stefanik 200Městské divadlo Zlín chtělo oslavit letošní významné výročí 100 let vzniku Československa originálně a velkolepě a také tak, aby se nejednalo o jednorázovou akci. Pustili se tedy do spolupráce s Divadlem Aréna Bratislava a za...

Film

Diagnózy času nabídnou projížďku dějinami českého filmu

diagnoza casu obalka 200Dějiny národních kinematografií mají zpracovány snad v celé Evropě, jen v České republice na ně čekáme marně. Přitom Československý filmový ústav (předchůdce dnešního Národního filmového archivu) práce na nich započal př...