Prolog v Mikulově ohlásil ostrý start Klášterek

Prolog v Mikulově ohlásil ostrý start Klášterek

Tisk

klasterky 200Koncert rezidenční umělkyně Klášterních hudebních slavností, klarinetistky Anny Paulové, byl 14. května v Mikulově první v řadě 17. ročníku festivalu. Prolog se tak letos poprvé přesunul do partnerského města města Šumperk.

 

 

Laureátka mezinárodní soutěže Pražské jaro Anna Paulová v mikulovské Dietrichsteinské hrobce uvedla díla J. S. Bacha, G. Donizettiho, O. Messiaena, B. Kovácse, J. Pauera, J. Hlaváče a také Petera Grahama, který byl na koncertu osobně přítomen a vyslechl svou skladbu „Jiná geometrie“.

„Jsem velice rád, že jsme přišli na tuto zajímavou myšlenku propojování měst a regionů, obzvláště když jsou obě města partnerská. Prostředí Dietrichsteinské hrobky je krásné a inspirativní, koncerty jsou zde velkým duchovním zážitkem. Letošní rok nám ukázal, že spolupráce může být začátkem krásné tradice. Rádi pozveme horaly z podhůří Jeseníků na jižní Moravu, a naopak vinaře do hor, “ komentoval počin ředitel festivalu Roman Janků.

Klasterky1

Dalších 17 koncertů se již přesune do tradičních destinací Klášterek v podhůří i samém srdci Jeseníků. Slavnostního zahájení se 10. června v Šumperku zhostí český operní pěvec Adam Plachetka. Koncertem s Czech Ensemble Baroque Orchestra vzdá hold šumperskému rodákovi a ve své době slavnému tenoristovi Leo Slezakovi. Jeho osobnost v dramaturgii festivalu připomíná rovněž výstava, přednáška ve Vlastivědném muzeu Šumperk a několik dalších pěveckých koncertů – „Andělské hlasy“ v Bílé Vodě, „Rozjímání Czech Ensemble Baroque Quintet v Klášteru na Hedeči či „Il CastratoVojtěcha Pelky v Maršíkově. Koncert „Pocta Hortensii von Zierotin“ v Bludově, kde vystoupí sopranistka Olga Jelínková, připomene další pěveckou osobnost spjatou s regionem.

klasterky plakat

Festivalem se prolíná také téma „Inspirace Vídní“, neboť domovskému městu festivalu Šumperku, se od 19. století přezdívá „Malá Vídeň“. Na architektonickou podobnost obou měst poukáže v programu festivalu přednáška, série komentovaných prohlídek „Po stopách Malé Vídně“ a cíleně zakomponované koncerty. Především hudební večer Terezy Mátlové a Doležalova kvarteta v lázeňském Jeseníku „Když Vídeň tančila valčík“, dále „Obrázky z výstavy“ PhilHarmonia Octet Prague ve Šternberku, „Soaré s kytarovým duem“ Siempre Nuevo v Bruntále, akordeonové Duo Absoluto v Tančírně, recitál Lubomíra Brabce v Lázních Karlova Studánka či rozverné Cello Republic v programu „Mezi proudy“. Celý festival pak tematicky uzavře závěrečný koncert Anny Paulové a Pražského komorního orchestru v Šumperku „Vídeň, Praha, Šumperk“.

V duchu názvu a tradice pořádají Klášterní hudební slavnosti řadu koncertů ve vzácných sakrálních stavbách. Kromě již uvedených to budou například „Božské housle“ Pavla Šporcla v Šumperku, v Rapotíně Ensemble Fiorello a program „Barokní trojhvězdí“, ve Šternberku „Nechte trubky znít“ a soubor PBtet či v Bruntále „Hudba z kůru“ mezzosopranistky Evy Garajové a varhanice Michaely Káčerkové.

Od 14. května do 30. září mají Klášterky opravdu co nabídnout. Kouzlo vídeňské noblesy a kavárenské pohody, genia loci unikátních míst koncertů i špičkové interprety, kteří do kraje v srdci Jeseníků rádi přijíždějí.

Festival Klášterní hudební slavnosti se od roku 2007 koná na mnoha pozoruhodných místech Jeseníků. Často jsou to církevní stavby nebo stavby s církví majetkově provázané v Olomouckém a částech Moravskoslezského a Pardubického kraje. Je největší a jediný svého druhu, který se v dané lokalitě v období letních měsíců koná.
Výrazem uznání a podpory projektu je záštita ministra kultury a také dlouhodobá záštita hejtmana Olomouckého kraje.

Zdroj foto: Pavel Hotárek

Více informací: www.klasterky.cz


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Premiéry nepatří mezi mé oblíbené dny, říká herečka Jaroslava Tihelková

jarka tihelkova 200Komediální i charakterní herečka, která má navíc muzikální talent, což dokázala třeba v titulní roli dnes už legendárního muzikálu Hello, Dolly! - Tak nějak lze jen velice stručně charakterizovat Jaroslavu Tihelkovou, dlouholeto...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Jedinečný komiksový román

altS Jasonem Lutesem v románu Berlín – Město kamene navštívíme Německo roku 1928. Období, kdy Výmarská republika se zmítá v problémech, její ekonomika pokulhává, vláda porušuje podmínky příměří (vyzbrojování = peníze), nacistická st...

Divadlo

Milostný příběh prokletých básníků v podání Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka

foto La fabrika perexPoutavou výukou dějepisu je divadelní hra Úplné zatmění, kterou má na programu pražská La fabrika. Divoký život dvou přátel a milenců je totiž příběhem prokletých básníků Paula Marie Verlaine (30. března 1844 Mety – 8. ledn...

Film

Přežít léto - litevská road movie

leto 200Další litevské drama na programu Severského filmového podzimu. Jubilejní ročník filmového festivalu určený fanouškům severské kinematografie letos představuje i litevské filmy. V předchozím článku jsme diváky seznámili s dějem dramatu Byl tady Saša ...