Prolog v Mikulově ohlásil ostrý start Klášterek

Prolog v Mikulově ohlásil ostrý start Klášterek

Tisk

klasterky 200Koncert rezidenční umělkyně Klášterních hudebních slavností, klarinetistky Anny Paulové, byl 14. května v Mikulově první v řadě 17. ročníku festivalu. Prolog se tak letos poprvé přesunul do partnerského města města Šumperk.

 

 

Laureátka mezinárodní soutěže Pražské jaro Anna Paulová v mikulovské Dietrichsteinské hrobce uvedla díla J. S. Bacha, G. Donizettiho, O. Messiaena, B. Kovácse, J. Pauera, J. Hlaváče a také Petera Grahama, který byl na koncertu osobně přítomen a vyslechl svou skladbu „Jiná geometrie“.

„Jsem velice rád, že jsme přišli na tuto zajímavou myšlenku propojování měst a regionů, obzvláště když jsou obě města partnerská. Prostředí Dietrichsteinské hrobky je krásné a inspirativní, koncerty jsou zde velkým duchovním zážitkem. Letošní rok nám ukázal, že spolupráce může být začátkem krásné tradice. Rádi pozveme horaly z podhůří Jeseníků na jižní Moravu, a naopak vinaře do hor, “ komentoval počin ředitel festivalu Roman Janků.

Klasterky1

Dalších 17 koncertů se již přesune do tradičních destinací Klášterek v podhůří i samém srdci Jeseníků. Slavnostního zahájení se 10. června v Šumperku zhostí český operní pěvec Adam Plachetka. Koncertem s Czech Ensemble Baroque Orchestra vzdá hold šumperskému rodákovi a ve své době slavnému tenoristovi Leo Slezakovi. Jeho osobnost v dramaturgii festivalu připomíná rovněž výstava, přednáška ve Vlastivědném muzeu Šumperk a několik dalších pěveckých koncertů – „Andělské hlasy“ v Bílé Vodě, „Rozjímání Czech Ensemble Baroque Quintet v Klášteru na Hedeči či „Il CastratoVojtěcha Pelky v Maršíkově. Koncert „Pocta Hortensii von Zierotin“ v Bludově, kde vystoupí sopranistka Olga Jelínková, připomene další pěveckou osobnost spjatou s regionem.

klasterky plakat

Festivalem se prolíná také téma „Inspirace Vídní“, neboť domovskému městu festivalu Šumperku, se od 19. století přezdívá „Malá Vídeň“. Na architektonickou podobnost obou měst poukáže v programu festivalu přednáška, série komentovaných prohlídek „Po stopách Malé Vídně“ a cíleně zakomponované koncerty. Především hudební večer Terezy Mátlové a Doležalova kvarteta v lázeňském Jeseníku „Když Vídeň tančila valčík“, dále „Obrázky z výstavy“ PhilHarmonia Octet Prague ve Šternberku, „Soaré s kytarovým duem“ Siempre Nuevo v Bruntále, akordeonové Duo Absoluto v Tančírně, recitál Lubomíra Brabce v Lázních Karlova Studánka či rozverné Cello Republic v programu „Mezi proudy“. Celý festival pak tematicky uzavře závěrečný koncert Anny Paulové a Pražského komorního orchestru v Šumperku „Vídeň, Praha, Šumperk“.

V duchu názvu a tradice pořádají Klášterní hudební slavnosti řadu koncertů ve vzácných sakrálních stavbách. Kromě již uvedených to budou například „Božské housle“ Pavla Šporcla v Šumperku, v Rapotíně Ensemble Fiorello a program „Barokní trojhvězdí“, ve Šternberku „Nechte trubky znít“ a soubor PBtet či v Bruntále „Hudba z kůru“ mezzosopranistky Evy Garajové a varhanice Michaely Káčerkové.

Od 14. května do 30. září mají Klášterky opravdu co nabídnout. Kouzlo vídeňské noblesy a kavárenské pohody, genia loci unikátních míst koncertů i špičkové interprety, kteří do kraje v srdci Jeseníků rádi přijíždějí.

Festival Klášterní hudební slavnosti se od roku 2007 koná na mnoha pozoruhodných místech Jeseníků. Často jsou to církevní stavby nebo stavby s církví majetkově provázané v Olomouckém a částech Moravskoslezského a Pardubického kraje. Je největší a jediný svého druhu, který se v dané lokalitě v období letních měsíců koná.
Výrazem uznání a podpory projektu je záštita ministra kultury a také dlouhodobá záštita hejtmana Olomouckého kraje.

Zdroj foto: Pavel Hotárek

Více informací: www.klasterky.cz


 

Přihlášení



Antarktida. Nejlepší povídky z pera Claire Keeganové

Oceňovaná autorka a královna povídek Claire Keeganová si drží i u našich čtenářů čestné místo a velký zájem, bývá velmi čtená a oblíbená. Její povídky v různých souborech vydává nakladatelství Prostor. Tentokrát nabízí obsáhlejší publikaci nazvanou Antarktida, v níž najdete hned patnáct povídek Claire Keeganové a já si myslím, že by tato knížka rozhodně neměla chybět ve vaší knihovně.

Doba kamenná neskončila kvůli nedostatku kamenů. Ale co doba ropná?

Už více než 150 let používá lidstvo ropu. Už více než 150 let určuje ropa hodnotu půdy a definuje mezinárodní vztahy. A stejnou dobu trvá život May (Marie Anna Myšičková). May je žena, která žije na chudé farmě v Anglii. S rodinou svého manžela moc nevychází a touží po jiném, lepším životě nejen pro sebe, ale i pro dítě, které čeká.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Markéta Meduna Kočková: Prostřednictvím obrazů chci lidem pomoci přijmout změnu a inspirovat je

meduna 200Markéta Meduna Kočková si v životě prošla spletitou cestou. A právě ta dala podobu její současné tvorbě. I když původně pracovala jako servírka, rozhodla se následovat dětský sen a stát se umělkyní. Za pomocí včelího vosku přenáší na plátna niterní ...

Je mi skvěle

Chceš vědět, jak se cítit skvěle? Tahle knížka plná zábavy, básniček, otázek k zamyšlení, pokusů, her, vychytávek a vtipných obrázků ti ukáže, co dělat, když ti není úplně hej. Odpoví na otázky, jak vést zdravé vztahy, mít silné tělo, kterému budeš rozumět, a dobré návyky, jak pěstovat silnou vůli, odolnost, cílevědomost. Pomůže ti hledat smysl života. Zjisti, co všechno se v tobě odehrává.


Divadlo

Švandovo divadlo představuje dramaturgický plán na sezónu 2020/2021

Svandovo divadlo 200Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou a zrežírovanou Martinem Františákem, adaptaci slavného románu 1984 George Orwella, světově úspěšné drama Ať vejde ten p...

Film

Mise: mistrovství Norska v patchworku

nazapadZ letošní Severské filmové zimy jsme vám představili film Heavy trip o víceméně úspěšné finské kapele, která nakonec putuje za svým snem. Jako druhý vybíráme norské drama, ve kterém otec a syn podnikají misi - dopravit se společně na norské mistrovství v ...