Ženy sobě

Ženy sobě

Tisk

hudba kraloven200Unikátní album nahrálo ženské komorní trio Musica dolce vita. Pod názvem Hudba královen se ukrývá patnáct skladeb, které byly zkomponovány výhradně skladatelkami. Vítejte v pozoruhodné dámské společnosti!

 

 

Pokud jste až dosud žili v domnění, že vážnou hudbu komponovali (a pořád komponují) vlastně jen geniální muži, máte nyní možnost přehodnotit své znalosti o hudebních dějinách. Musica dolce vita v sestavě Daniela Demuthová (mezzosoprán), Žofie Vokálková (flétna) a Zbyňka Šolcová (harfa) vás zve na cestu do pravěku. Interpretace děl, která vznikala od 12. do 21. století, je výsledkem snahy seznámit posluchače a širší veřejnost s tvorbou mimořádných žen. Většina skladeb nalezených v archivech amerických knihoven a univerzit se díky tomuto projektu dočkala české premiéry.

Nahrávka, která vznikala v příjemném duchovním prostoru, konkrétně v kostele sv. Jakuba Staršího v Praze–Petrovicích, obsahuje celkem patnáct skladeb. Nutno předeslat, že album není stoprocentně „retro“. Ve dvou případech je zde totiž zastoupena i tvorba ze současnosti. Od úspěšné české skladatelky Sylvie Bodorové (*1954) pochází skladba Léthé, zatímco Lásku v dešti dodala Zbyňka Šolcová (*1967), členka tria Musica dolce vita. 

hudba kraloven1

 

Nejstarší interpretované dílo má na svědomí německá mystička a přírodovědkyně Svatá Hildegarda von Bingen (1098-1179). Za unikát lze považovat i ukázku z tvorby královny Marie Antoinetty (1755-1793), manželky Ludvíka XVI. nebo havajské královny Liliuokalani (1838-1916). Leckoho možná překvapí skladby z dílen partnerek slavných mužů (Clara Schumann, Alma Mahler, Fanny Mendelssohn-Hensel…).

Album Hudba královen je určeno nejen pro publikum, které vyhledává zajímavé interpretace zapomenutých děl vážné hudby. Zmíněné skladby mohou posloužit i jako výukový materiál pro kreativní učitele hudební výchovy a jejich vnímavé žáky či studenty. A nemusí zůstat jen u poslechu cédéčka. Trio Musica dolce vita, které vzniklo v roce 2005, pilně koncertuje. Pro nejbližší období má naplánovaná vystoupení nejen v Praze, ale i ve Veselí nad Lužnicí, Borovanech a v dalších českých a moravských městech.

Rozhovor s harfenistkou Zbyňkou Šolcovou (nejen o vzniku alba Hudba královen) si můžete přečíst ZDE.

hudba kraloven2

Název: Hudba královen
Interpret: Musica dolce vita
Žánr: Vážná hudba
Skladby: 1/ O virtus sapientie (St. Hildegarde von Bingen), 2/ Per la piú vaga e bella (Francesca Caccini), 3/ Sicilliano (Maria Theresia von Paradise), 4/ Allegro E dur (Marianne von Martinez), 5/ Spesso per entro al petto (Barbara Strozzi), 6/ Petite piéce (Queen Marie Antoinette), 7/ Suleika (Fanny Mendelssohn Hensel), 8/ Andante (Madame Brillon), 9/ Mein Stern (Clara Schuman), 10/ Aloha Oe (Queen Liliuokalani), 11/ Bei dir ist es traut (Alma Mahler), 12/ Léthé (Sylvie Bodorová), 13/ Láska v dešti (Zbyňka Šolcová), 14/ Concertino (Cécile Chaminade), 15/ La barque de l´amour (Pauline Viardot).
Stopáž: 52:53
Produkce: Thomas Music Publishing Prague, 2012
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto /obálka: www.musicadolcevita.eu
Autor zveřejněné fotografie: Stanislava Brůhová


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petra Vydru překvapilo, jak dlouho trvalo, než se Michal Hrůza stal tím, čím je dnes

vydra200Petr Vydra (*1972) vystudoval dramaturgii na pražské DAMU. Jako stand-up komik vystupuje v internetových a klubových pořadech Na stojáka a v televizním Comedy clubu. Jeho divadelní hry a adaptace uvádělo Městské divadlo Kladno a Švandovo divadlo. V Dejvick...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Je Dívka poslední neandrtálskou ženou?

Posledni neandrtalska zena, perex

Mám ráda příběhy z historie. Ukazují mi, čím naši předci procházeli, jak se jejich život vyvíjel a co ho ovlivňovalo. Z historických románů si vždy odnáším nějaké...

Divadlo

Hadry, kosti kůže. Miroslav Hanuš exceluje v roli Wericha

hadry perexVila na Kampě – U Sovových mlýnů 501/7. Dříve Dobrovského, dnes Werichova vila. Od roku 1945 až do své smrti roce 1980 zde žil „národní klaun a národní rabín“ Jan Werich. V roce 1948, půl roku po odchodu Jiřího Voskovce, se sem do přízemí nastěho...

Film

Rok konopí hrozí novou vlnou nespokojenosti s naší legislativou
ImageRok konopí je vyčerpávající český dokumentární film, který se snaží dobrat odpovědi, zda je marihuana skutečně tak zázračným lékem, jak mnozí tvrdí, a proč je tak těžké její využití legalizovat. Tvůrci filmu sbírali víc n...