Horkýže Slíže mají před velkým koncertem v Praze

Horkýže Slíže mají před velkým koncertem v Praze

horkyze slize200Populární slovenská skupina Horkýže Slíže je poslední dobou v jednom kole. Není divu, je totiž na velkolepém turné. Už za týden, 27. března, je čeká velký koncert v Praze, ale ani to je neodhradilo odpovědět nám pár slov týkajících se především alba St. Mary Huana Ganja.

 

 

Turné se nese v rámci oslav 20 let na hudební scéněproto setlist koncertu nabídne přes 25 písní ze všech etap historie skupiny. Jedinečnou složkou koncertu je také originální nápaditá scéna, využívající kreativně řadu nejnovějších technických zařízení a možností. V největší halové verzi bude použit rozsáhlý světelný park čítající na 150 různých reflektorů, efektů a dalších prvků i dvě pohyblivá projekční plátna. Scéna fanoušky zavede mimo jiné i do katedrály, ale hlavním motivem budou zvětšené prvky z kouzelného VW karavanu, který se objevil na přebalu posledního desky St. Mary Huana Ganja a symbolizuje hippies a 60. Léta.

Spoluautor koncepce Petr Fořt k tomu dodává: „Snažili jsme se, aby si návštěvník koncertu připadal jako kdyby cestoval v tomto úžasném autě, vrátil se se Slíži tak o 40-50 let nazpět a cestoval například na Woodstock. I proto se na scéně objeví během koncertu spousty dekoračních prvků připomínajících tuto jízdu. Namátkou třeba starý retro „kazeťák“ namísto praktikáblu pod bicí soupravu, zpětná zrcátka, která poslouží jako projekce, stejně tak jako obří zadní projekce ve tvaru předního skla a jiné vychytávky. Čím větší prostor budeme mít k dispozici, tím více dekorací se použije a tím lépe vše vyzní dle našich představ. I proto doporučujeme nenechat si ujít zejména halové nebo open air koncerty“.

horkyze sluze

Na turné kapelu doprovodí slovenská kapela Dilemma a se Slíži spřátelená česká zpěvačka GyGy se svým rockovým projektem. Zatímco Dilemma (www.dilemma.sk) košického zpěváka, skladatele, textaře, kytaristy a violoncellisty, ale také organizátora Jána Spišáka je na Slovensku již prověřenou hodnotou, mladá česká zpěvačka GyGy je teprve na startu slibné kariéry (www.gygy.cz). Oba interpreti nejen podpoří Horýže Slíže svými samostatnými bloky, ale s headlinerem večera se na pódiu setkají a zahrají i společně.

Jedním z vrcholů české části turné bude 27. března koncert v pražské Incheba Aréně, šňůra však bude pokračovat až do června.

horkyze slize praha

Rozhovor s kytaristou Jurajem

Jak se vám daří?

No, povedal by som že dobre. Začalo nám turné ,ľudia chodia v hojnom počte, takže je všetko tak ako má byť.

Mně se vaše nové album St. Mary Huana Ganja moc líbí, ale jak ho hodnotíte vy?

Sme radi keď sa album vydarí a ľudom sa páči,tak a teraz sa páči aj Vám aj Nám a to je asi to podstatné.

Budete s ním mít spojený nějaký vtipný zážitek?

Tak zážitkov je veľa, a niektoré sú situačné tak by som to nerád opisoval, aby to nevyznelo trápne ale stačí sa pozrieť sem a hneď je všetko jasné :-)

Co je pro vás jednoznačným hitem alba?

Tažko povedať , tých vecí je viac ktoré sa mi páčia, každý z nás má svojho favorita ,to by bolo na dlhú debatu.

Která písnička vás nejvíce baví hrát a zpívat?

Neviem teraz či z nového albumu alebo celkovo? Celkovo mám rád Malú Žužu,pri nej nám na koncertech chodia pomáhať dievčatá z hladiska a veľmi dobre sa na to pozerá.:-)

Jaká byla spolupráce s Bolkem Polívkou (píseň Povalači)? Sedí vám jeho styl humoru?

S Bolkom sa poznáme už dlhšiu dobu, vystupovali sme u neho v Manéži už viackrát ,a veľmi radi zajdeme na farmu aj keď nehráme a Bolkov humor je jedinečný a naozaj svetový.

Bolek byl i kmotrem CD. Proč? Jak křest probíhal?

No ako som už spomínal,poznáme sa už dlhšiu dobu,cez nášho společného kamaráta, a to on mal tak trošku prsty v tom krste, ale Bolek je Král a u neho na farme sa vždy cítime veľmi dobře.

Jak vás napadlo Intro? Nosí i váš osobní pán „kríž a hodinky za 30 litrov“?

„Organ“ je pekný hudobný nástroj.:-)

Je těžší zapamatovat si „normální“ text nebo ten „písmenkový“ – SN, TO, MI, LM, BA, ...?

Tak na toto by mal odpovedať skôr náš spevák,ale on je šikovný ešte má dobrú pamäť .

 horkyze slize2

Co ta Temná mysl alá Manowar či Metallica? Chtěli jste udělat radost metalistům?

Veľmi sa nám páčia epické songy ktoré majú minimálne 15-28 min a chceli sme taký aj my.

Co vám udělal Tomáš Klus? :-) Figuruje v písni Playmate a zmíněn je i v NAZDAR!!!

Nič, Tomáš je kamoš a strašne chcel učinkovať na našom albume len mu to časovo nevyšlo tak sme mu povedali, „Tomáši tak mi Ťa tam napíšeme“

Jak si představujete ideální oslavu 20. narozenin?

Neviem či tento rozhovor vychádza po 22:00 hodine ak nie tak sa tu naozaj nemôžem obšírnejšie vyjadrovať.

Co je podle vás na turné speciálního?

Turné už prebieha, je v znamení našej grafiky z cd obalu,takže na pódiu sú kulisy z auta, na začiatku nášho koncertu sú hostia v kostýmoch a Náš kocúr Fero Tancuje s nami po pódiu (ale na čo slová treba sa prísť pozrieť).

Co budete dělat po turné?

No po turné začnú pomaly letné festivaly (celé leto) a potom na jeseň dalšie Turné a potom budú Vianoce. :-)

Na závěr poprosím o vzkaz pro naše čtenáře.

Na takéto odkazy je dobrý náš gitarista Mário, tak chvilku počkajte a možno zo seba zase dostane takú múdru vec ktorej nikto nerozumie a väčšinou ani on sám :-)

…a kebyže ho náhodou nič nenapadlo tak zachviľku je tu Veľká noc „Babám veľa vody aby boli pekné a Chalani s alkoholom striedmo“ :-)

Zdroj foto: archiv Horkýže Slíže


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Snažíme se pomáhat a udělat svět trochu lepším místem pro život

givt200Před nedávnem jsem se úplně náhodou seznámila se společností GIVT.cz. Ostatně, s přibývajícím věkem se mi potvrzuje, že nic se nestane náhodou a že různé skutečnosti mi zkříží cestu právě v tom okamžiku, kdy je jich zapotřebí.

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Kakébo: Japonské umění šetřit peníze. Zakuste japonský minimalismus v zacházení s penězi.

KakéboPokud chcete mít jasno ve svých financích, pořiďte si knihu od Fumiko Chiba. Moc si v ní nepočtete, ale poslouží vám jako deník příjmů a výdajů. Na prvních několika stranách je vysvětlen původ slova Kakébo, který vám neprozradím...

Divadlo

Medicus: Dechberoucí příběh o touze umět pomáhat

Medicus200Historické období mezi 8. a 13. stoletím se v islámu označuje jako zlatý věk. Zatímco Evropa procházela temným středověkem, bojovala proti různým nájezdům a teprve se v ní ustalovaly budoucí národy, na Dálném východě probíhal obrovský vědecký, ekonomi...

Film

Jak vypadá láska mezi regály?


laska medzi regalmi perexChristian je rváč a muž s pochybnou minulostí. Tuhle životní etapu už má ale za sebou a jako svůj nový začátek si zvolil práci doplňovače zboží v supermarket. Nečeká ho tam žádná zářivá kariéra, jeho nejlepší pers...