V rámci letošního turné Helena Vondráčková oslaví narozeniny v GoJa Music Hall

V rámci letošního turné Helena Vondráčková oslaví narozeniny v GoJa Music Hall

Tisk

helena200Ve víru turné Helena Show 2023 oslaví v tyto dny narozeniny česká zpěvačka Helena Vondráčková. Jako každoročně připravila i letos „narozeninový“ koncert, který proběhne 16. června v GoJa Music Hall. Doprovodí ji skupina Charlie Band, přičemž v průběhu večera zazní nejenom osvědčené hity, které se mezi fanoušky stále těší velké oblibě, ale písně ze 70. a 80. let v nových aranžích, či novinky z posledního studiového alba Tvrdohlavá. Jako exkluzivní host se představí Tomáš Slavíček - tanečník, choreograf a především několikanásobný mistr světa ve stepu.

 

Helena Vondráčková (*24. 6. 1947) patří mezi naše nejúspěšnější interprety, o čemž svědčí její vyprodané koncerty a neutuchající zájem fanoušků o její písně i desky. Během své kariéry nazpívala zpěvačka přibližně 1700 písniček, přičemž jejích desek se prodalo dvacet milionů. Také její letošní česko-slovenské turné Helena Show 2023 je úspěšné a vyprodané.

Začínala v polovině 60. let, kdy po vítězství v talentové soutěži Hledáme nové zpěváky, které probíhala v pražské Lucerně, nastoupila do angažmá v pražském divadle Rokoko. Jejím prvním hitem byla písnička Červená řeka. Po třech letech z divadla odešla, aby byla součástí i v zahraničí slavného tria Golden Kids. To už měla na kontě plejádu hitů stejně jako Zlatého slavíka, první Zlatou desku Supraphonu, angažmá v pařížské Olympii či účast na festivalu Zlatý kohout v Riu de Janeiru, kde se s písní Vzdálený hlas dostala až do finále, a navíc obdržela cenu nejkrásnější dívky festivalu.

helena foto1

Od roku 1971 se datuje její sólová dráha, která představuje stovky koncertů nejen doma a prakticky v celé Evropě, ale také v Jižní Americe, Japonsku, Kanadě nebo Austrálii. Dvakrát (2000, 2005) zpívala v proslulé koncertní síni Carnegie Hall v New Yorku. Úspěšná byla rovněž na mnoha písňových festivalech – nejen v tuzemsku, ale i v Tokiu, kde soutěžila dvakrát (1970, 1979), v Paříži, Athénách nebo v polských Sopotech, kde v roce 1977 získala s písní Malovaný džbánku hlavní cenu, a to Grand Prix. Od té doby v Polsku často vystupuje na koncertech i v televizi, řadu písniček natočila v polštině.

Helena Vondráčková je naší nejuniverzálnější pop zpěvačkou, o čemž svědčí její repertoár je skutečně žánrově obdivuhodný. Snad jen s výjimkou dechovky a country má spoustu písní v intencích šansonu, ale také swingu, jazzu nebo funky. Prvotřídní jsou i její nahrávky se slavnými muzikálovými a filmovými melodiemi. Své písně točila v cizojazyčných verzích, ponejvíce v němčině a angličtině, ale také ve francouzštině a polštině. Několik písniček pro ni zkomponoval známý britský hitmaker Les Reed. Ostatně už v prvních letech své závratné kariéry začala točit exportní alba případně pro světové gramofonové firmy jako Nippon Columbia, Teldec nebo Polydor.

helena foto2

Z domácích autorů pro ni komponovali nejčastěji Bohuslav Ondráček, Karel Svoboda nebo Vítězslav Hádl nebo zpěvaččin bratr Jiří Vondráček, z textařů to byli Zdeněk Rytíř, Zdeněk Borovec, Vladimír Poštulka, Pavel Vrba, Eduard Krečmar nebo Jiřina Fikejzová. A které písničky k nejpopulárnějším? Jsou jich desítky, určitě k nim patří tituly Lásko má, já stůňu, Dlouhá noc, Sladké mámení, Kam zmizel ten starej song, Já půjdu dál, A ty se ptáš, co já nebo Dvě malá křídla tu nejsou, dodnes je zpívá na koncertech.

Během let zpívala s mnoha orchestry, vedle Golden Kids to byly kapely jako Strýci, Bacily, Allegro nebo Orchestr Gustava Broma. Zajímavé je i to, že v Německu vystupovala s německou kapelou ETC, která ale nemá nic společného s českou kapelou stejného názvu, která u nás doprovázela Vladimíra Mišíka... Řadu alb natočila se studiovými kapelami, které řídili zpravidla Vítězslav Hádl nebo Helmut Sickel.

 helena foto3

K ikonickým momentům Heleniny kariéry patří i duety, kterých natočila desítky. Neuvěřitelnou jízdu v hudebním světě zaznamenala hlavně její pěvecko-taneční partnerství s Jiřím Kornem, ale nezapomenutelné jsou i starší i novější duety s Waldemarem Matuškou, Václavem Neckářem, Martu Kubišovou, Karlem Gottem, Jitkou Zelenkovou, Karlem Černochem, Martinem Maxou, Josefem Vojtkem, Leonou Machálkovou, Davidem Deylem nebo Bárou Basikovou. Originální hitem byla i písnička Bulhaři, kterou zpěvačka nazpívala (a ve video klipu i zahrála) se skupinou J. A. R.

Vedle několika televizních i filmových rolích (Šíleně smutná princezna, Zpívající film, Jen ho nechte, ať se bojí, Romance za korunu, Příliš krásná dívka, Letní romance...) na sebe výrazně upozornila v divadelních muzikálech, například v Bídnících měla postavu Fantine, v Kočkách se proměnila v Grizabellu, v Hello, Dolly! hrála, zpívala a tančila titulní postavu, zatímco v "hitmuzikálu" Mamma Mia! měla hlavní roli Donny.

Dnes je Helena Vondráčková považována za naši mezinárodně nejúspěšnější zpěvačku, která ve světě uspěla díky svému talentu, oslnivému zjevu i jazykovým schopnostem, a protože je stále IN. Je to profesionálka z obrovským rejstříkem, má neuvěřitelné charisma a silnou energii. Navíc je také zdatnou moderátorkou v televizi i na rozhlasových vlnách A další silné „zbraně“ nestárnoucí zpěvačky? Patří mezi ně prvotřídní pěvecký výkon, taneční projev, step, umění hrát na několik hudebních nástrojů, jazykové schopnosti a v neposlední řadě také její mladistvý šarm a originální kostýmy.

helena foto4

Zdroj foto: archiv


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Moji nejbližší jsou pro mě na každé premiéře velmi důležití, říká herečka Veronika Bajerová

veronika200V poslední době se s ní setkává především publikum Městského divadla Mladá Boleslav, jehož je Veronika Bajerová členkou. Její herecký talent obsáhne psychologicky propracované temperamentní a rázné ženské typy i postavy komediálního či muzikálového...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...


Literatura

Dagmar Sedlická napsala knihu erotických esejů
ImageCopak to mají v kalhotách? Takový název nese kniha esejů o erotice autorky Dagmar Sedlické. Kniha je dílem zralé ženy, která má k tématu co říci.
...

Divadlo

Pravda po francouzsku

Pravda 200Když se podíváte do slovníku na význam slova pravda, najdete definici, která říká, že pravda je tvrzení považované za skutečnost. To nám v podstatě dává velký prostor k tomu, co přijímat jako pravdu a dva manželské páry ve francouzské inscenaci toh...

Film

Producent a režisér Petr Jákl dotočil velkofilm Jan Žižka!

Zizka perex
První prosincový víkend padla v Nymburku poslední klapka historického velkofilmu Jan Žižka, jehož název pro zahraničí bude Medieval. Po třech měsících režisér Petr Jákl vymění téměř každodenní starost o třistačlenný štáb na place za náro...