Zlínská Zelenáčova šopa je pro naši kapelu GAIA kultovní místo, říká Vladan Vavruša

Zlínská Zelenáčova šopa je pro naši kapelu GAIA kultovní místo, říká Vladan Vavruša

Tisk

vladan vavrusaI když zlínsko-otrokovickou kapelu GAIA čeká v sobotu 23. března další koncert ve zlínské Zelenáčově šopě, následující rozhovor s kapelníkem Vladanem Vavrušou je hlavně o novinkách a plánech. Třeba o nových písničkách a nahrávkách nebo o luxusu mít dvě zpěvačky a jednoho zpěváka v jedné skupině. Současně se rozvyprávěl i o jeho nedávném přátelském setkání s liškou…

 

Je pravda, že jako kapela točíte nové nahrávky? A jak se dostanou k posluchačům?

Ano, skutečně máme rozpracované nové písně, což mě mimo jiné donutilo zabývat se v teoretické rovině songwritingemž a produkcí, ve kterých jsem absolvoval několik seminářů. Posílen o nové znalosti a utvrzen v některých již dříve nabytých právě finalizujeme novinku v napajedelském studiu Nahrávarna. Výsledek by mohl být jasný do konce měsíce března, k posluchačům potom zamíří přes náš FCB profil a samozřejmě streamovací platformy, jako je Spotify a další. V plánu je také videoklip, který pomalu získává konkrétní kontury, ale tam si žádný termín netroufnu vyslovit.

Máš spočítáno, kolik písní jsi pro kapelu napsal?

Od začátku své hudební „kariéry“ jsem napsal odhadem asi 50 písní, což není asi nijak ohromující počet, ale vzhledem k tomu, že mám hudbu jen jako koníček a nejsem pod tlakem tvořit další, abych splnil ediční plán, mi to přijde tak akorát. Většina vzniká tak, že když nápad přijde, tak si ho obvykle zaznamenám nějakým „nahrávadlem,“ v současnosti většinou na mobil, za čas se k němu vrátím a obvykle ho vyhodím. Když ne, je to první etapa nové písničky.

Jak často zkoušíte a kapelou?

Obvyklá frekvence zkoušek je jedna za týden, ale já se na zkušebně vyskytuji podstatně častěji. Jednak učím zájemce všech věkových kategorií hrát na kytaru a taky jsem jakýmsi mentorem jedné mladé, úplně začínající rockové kapely, o které zatím víc neprozradím.

vladan vavrusa foto 1

V některých momentech mám pocit, že máme něco společného. I ty máš rád skupinu Precedens nebo zpěváka Michala Prokopa…

Určitě bychom těch podobností našli ještě mnohem víc. Asi nás podobně formovala doba, kdy se hudba skutečně poslouchala, na nové album jsme se těšili, a když vyšlo, tak jsme si ho pustili a nedělali nic jiného, než ho poslouchali. Tento přístup je dnes už poměrně vzácný, řekl bych, jsme přehlceni novou muzikou, novými klipy, zbytečnými informacemi ze sociálních sítí a to podstatné nám pak občas uniká.

Které kapely sleduješ teď, navíc vím, že si dopřeješ i to, že jedeš na slavnou kapelu i do zahraničí…

Z našich kapel je to určitě obrozený Precedens, to je vyloženě moje krevní skupina, pak třeba Pražský výběr, Něžnou noc, Michala Prokopa nebo Living Free, ze zahraničních mám rad kytaristu Satrianiho, Stinga, Bruce Dickinsona ve všech jeho projektech a spoustu dalších. No a pokud nekoncertují přímo u nás, tak se holt vydám i za hranice, abych se utvrdil v tom, že hudba umí spojovat lidi bez ohledu na státní příslušnost.

Ke které zahraniční kapele je GAIA stylově blízká? 

Protože znáš náš repertoár, tak sis jistě všiml, že nemáme jeden úzce vyhraněný styl. Proto ti ani nedokážu najít právě jednu zahraniční kapelu, ke které bych mohl GAIU přirovnat. Určitě je to spíše mix vlivů všeho, co poslouchám (a to jsem v předešlém výběru úplně vynechal oblast folkovou, kterou mám taky ve velké oblibě, jako třeba Karla Plíhala nebo Jananas pro jejich textové perly), a proto to pak je v tom našem kapelním výsledku velmi pestré, což někdo vnímá jako plus a někdo jako žánrovou neukotvenost. Asi se to do budoucna už těžko změní (smích).

vladan vavrusa - gaia foto 3

V kapele jsi také šéf, podle kterého to „jede“. Znamená to, že musíš být tvrdý?

Snažím se být pokud možno diplomaticko-demokratický a nebýt natvrdlý. Vzhledem k tomu, že v jádru kapely je stále několik zakládajících členů a v posledních letech se kapela spíše rozrůstala, tak si myslím, že se to se mnou asi dá vydržet (smích).

A jak to jde, když teď máš v kapele dvě zpěvačky…

Dvě zpěvačky jsou u nás opravdu novinka posledního roku a můžu říct, že je to zatím nejlepší sestava v jaké kapela GAIA hrála. Jejich rozdílné hlasy i hlasový projev umocnily tu naši již zmiňovanou pestrost, a když se do toho přidá sytý hlas bubeníka Libora, tak je skutečně co poslouchat.

Letos jste měli řadu vyloženě rockových koncertů, ale proběhlo i několik akustických koncertů povětšinou v komorním prostředí. Bude i něco zaznamenáno v nahrávce?

Před nedávnem jsme skutečně finalizovali naše čtyři live – akustické songy, dvě verze jsou zpívané, ve dvou jsme hlas nahradili saxofonem Radka Bednaříka.  Něco málo už jsme prezentovali přes sociální média a v průběhu měsíce dubna by tyto písničky mohly dorazit i na streamovací platformy.

Znám tvoje fotky – hlavně z přírody, ale překvapil jsi mě, v jaké vzdálenosti jsi vyfotografoval lišku. Vypadá to, že je cvičená…

Bylo to zvláštní, až trochu mystické setkání s liškou, která prostě jen seděla uprostřed pole vedle polní cesty a koukala. Myslel jsem nejdřív, že je nějak zraněná nebo otřesená, ale nic takového se zblízka neprokázalo. Tak jsme spolu chvíli poseděli, ona pak pomalu odešla a já se díval, dokud mi nezmizela za obzor a občas cvakl nějakou fotku. Nemám pro to žádné určité vysvětlení a ani ho vlastně nehledám, zanechalo to ale ve mně hluboký zážitek. Já mám přírodu opravdu rád, často si vyjedu na kole někam dobít své baterky (kolo mám zatím bezbateriové), a tak určitě zkusím zase brzy zkontrolovat, jestli někde nedávají lišky v poledne dobrou noc.

vladan vavrusa foto 2

Logická otázka nakonec – kde tě s tvou kapelou můžou v nejbližší době potkat vaši stávající i noví fanoušci?

Nejbližší koncert, na který se moc těšíme, se koná 23. 3. ve Zlíně na kultovním místě v Zelenáčově šopě. Na Den dětí 1. června pak zahrajeme opět ve Zlíně, a to Pod lipami. Další koncerty jsou v jednání a informace nejen o nich, ale o všem kolem kapely lze nalézt na našich webových stránkách www.gaiaotrokovice.cz.

Nejnovější klip kapely GAIA najdete na YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=t5VOh9sGJZY&;t=2s

Prezentace akustické verze

https://www.youtube.com/watch?v=xhZNX7uKTiw

Zdroj foto: GAIA


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hedvika

hed 200Třiašedesátiletá hrdinka Hedvika se pár měsíců po smrti svého manžela Vladimíra dozvídá tajemství, které její muž skrýval celý život nejen před ní, ale i před celou rodinou a přáteli. Po vyřízení dědictví přestává truchlit a její poklidný život se díky rad...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Rozhovor s Jiřím Macháčkem u příležitosti podzimního turné MIG 21 s názvem „Šňůra Tour“

200rozMIG 21 vyráží na tradiční podzimní turné. Rozhovor s Jiřím Macháčkem Vám přinášíme i na našich stránkách.

...

Literatura

Zmrzlinové sedmé nebe: Léto v růžovém obalu, které musíte mít!

ymry 200Britskou redaktorku Abby Clementsovou v Česku až do teď nikdo neznal. A to přitom v roce 2010 napsala knihu Meet me under the Mistletoe, která se v Británii takřka okamžitě stala bestsellerem. Díky nakladatelství Argo se teď sympatická žena žijící v ...

Divadlo

Divadlo PROJEKT 2 jde vlastní cestou a nachystalo hned dvě premiéry

divadloProjekt2 1Divadlo Projekt 2 začalo psát svou historii na začátku roku 2018. Jeho zakladateli jsou David Piskor a Eva Polívková, absolventi hereckých kurzů Divadelní a filmové společnosti Zity Kabátové a následně Starbag Ateliéru, kde pod vedením he...

Film

Přežít léto - litevská road movie

leto 200Další litevské drama na programu Severského filmového podzimu. Jubilejní ročník filmového festivalu určený fanouškům severské kinematografie letos představuje i litevské filmy. V předchozím článku jsme diváky seznámili s dějem dramatu Byl tady Saša ...