Edita Randová. Zpívá v jedenácti jazycích včetně čínštiny
Banner

Edita Randová. Zpívá v jedenácti jazycích včetně čínštiny

Tisk

archiv Edita RandováPZpívá široký repertoár po celém světě, a to v jedenácti jazycích. A hudba a zpěv jsou pro ni vším. Přes dvacet let je uměleckou ředitelkou mezinárodního hudebního festivalu Tóny nad městy. A za svoji dlouholetou propagaci české hudby v zahraničí obdržela operní pěvkyně Edita Randová v roce 2009 Cenu Gustava Mahlera.

Již v dětství jste věděla, že chcete zpívat, ale že to bude opera, jste se rozhodla v období puberty. Co vás ještě bavilo a jak vzpomínáte na svá dětská léta?

Na dětství vzpomínám moc ráda. Měla jsem milující rodiče a jako jedináček jsem byla rozmazlovaná, sobec se ale ze mě nestal. Vždy jsem se ráda o vše podělila s kamarádkami. Dodnes mám schované některé hračky z dětství, připomínají mi ty krásné okamžiky.

Než se z vás stala operní pěvkyně, nejdříve jste vystudovala Střední ekonomickou školu, po škole rok pracovala jako referentka letového provozu a při zaměstnáni navštěvovala soukromě hodiny hry na klavír a zpěvu u Milady Musilové a Marty Boháčové, které vás naučily pěveckou techniku. Později jste absolvovala mezinárodní mistrovské pěvecké kurzy pod vedením Evy Randové. Zpěv vás baví stále. A věnujete se intepretaci děl jak starých tak současných. Máte oblíbeného skladatele, k němuž se na svých koncertech a recitálech ráda vracíte?

Mým nejoblíbenějším skladatelem je Antonín Dvořák. Jelikož mám široký repertoár, nemám už dále nějakého favoritního skladatele. Každý skladatel má něco do sebe, jen musíte vědět, jak ho interpretovat.

archiv Edita Randová

V roce 1991 jste se stala členkou HD Karlín, pak jste byla ve Státní opeře. Poté jste hodně působila v zahraničí. Vystupovala jste také ve slavné newyorkské Carnegie Hall. Zpívala po celém světě, a každá země vás obohatila o nové zážitky. Jak na ten plodný čas vzpomínáte?

Ten čas ještě neskončil, v příštím roce mě čekají koncerty v Itálii, Španělsku a Francii. Jinak samozřejmě vrcholem byla pro mě Carnegie Hall. Nemohu ani opomenout hostování v opeře v Mexiku, kde jsem zpívala roli Maddaleny v Rigolettu. Zpívala jsem téměř ve všech evropských zemích, ale i USA, Austrálii, atd.… Pojí se s tím i úsměvné historky, i když uváznutí o půlnoci na letišti v Mexico City, zase pro mě až tak k smíchu nebylo.

A právě za svoji dlouholetou propagaci české hudby v zahraničí jste v roce 2009 obdržela Cenu Gustava Mahlera. Co to pro vás znamená? Někde jste řekla, že je to pro vás jako Nobelova cena.

Tato cena pro mě znamená opravdu hodně, jsem na ní pyšná.

Díky svým zahraničním pobytům mluvíte anglicky, španělsky a italsky. Kde se cítíte doma? Co pro vás znamená domov?

Samozřejmě, že doma se cítím v Praze, kde bydlím. Domov pro mě znamená hrozně moc. Hlavně útočiště před venkovním světem. Moje rodina je mi oporou po celá ta léta, co zpívám, a jsou pro mě to nejdůležitější v životě. Studium jazyků je pro mě takové hobby. Zpívám v 11 jazycích včetně čínštiny.

Co vás vedlo k založení mezinárodního hudebního festivalu Tóny nad městy, který vznikl v roce 2001?

To nebyl pouze můj nápad. Bez skvělého týmu lidí bych se neobešla. Já jsem pouze umělecká ředitelka. Já doporučuji hlavně umělce pro koncerty. Jsou to většinou umělci, které jsem potkávala na svých cestách, a tím jsem měla možnost ověřit si jejich kvalitu při koncertech.

archiv Edita Randová 3

Po letech jste se vrátila ke studiu a na VŠMVV ukončila magisterské studium mezinárodních vztahů, a tím, jak jste se v jednom rozhovoru zmínila, plníte přání rodičů, kteří si přáli, abyste vystudovala vysokou školu. Co vás k tomu vedlo jít opět studovat?

Chtěla jsem se zdokonalit ještě v jiném oboru. Chtěla bych se ještě uplatnit v diplomatických službách. Jsem tedy šťastná, že jsem mohla dokončit mezinárodní a diplomatická studia.

Čím je hudba pro vás dnes? Co ráda posloucháte v soukromí?

Hudba a zpěv jsou pro mě vším. Život bez hudby by pro mě nebyl tím pravým, co mě pohání vpřed. Jelikož pořád vystupuji a zpívám po celém světě, takže na poslech už nezbývá čas. Pokud něco poslouchám, tak jedině jako studijní materiál.

Co vám říká slůvko relax? Jak ráda trávíte chvíle volna?

Na relax moc času nezbývá, nicméně pokud mi to čas dovolí, jezdím na chalupu, kterou mám u lesa. Chodím běhat do lesa. Též moc ráda vyrážím na výlety, nechybí ale ani návštěva fitka. Při zpěvu nejde jen o samotný výkon, ale též i o dobrou kondici.

archiv Edita Randová 2

Edita Randová:

  • Narodila se 28. 12. 1965 v Praze.
  • Vystudovala Střední ekonomickou školu a po letech také VŠMVV.
  • Zpívala v HD Karlín, Státní opeře a pak zejména v zahraničí.
  • Za svoji tvorbu obdržela řadu ocenění např. Cena Gustava Mahlera (2009), Cena La Reconnaissance Culturelle, Médaille d'Or Internationale (2010).
  • Má dospělého syna a je tváří italské kosmetiky Global Force.

 

Přihlášení



Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Dokumentarista Petr Horký: Příběh je to nejcennější, co můžete zachytit

horky perexPokud chcete svou prací odvyprávět příběhy i z těch nejtěžších cest, je zapotřebí špičkové vybavení. Své o tom ví dokumentarista Petr Horký, který projel svět křížem krážem. Nejen o tom, co hraje největší roli během pořizování těch nejlepších zábě...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Mám svůj skromný život i svou skromnou tvorbu rád, říká publicista a fotograf Robert Rohál

rob rohal200Jeho ženy respektive ženy, které Robert Rohál fotí, vypadají vždy žensky, půvabně a přirozeně. I když jde vesměs o známé tváře, tak je nefotí v ateliéru. Jde o průzračně křehké fotky, které vznikly na ulici, v kavárně, v zákulisí nebo na jevi...


Divadlo

Švandovo divadlo uvede Cyrana z Bergeracu v beatboxovém rytmu

cyrano 200Mimořádná divadelní lahůdka čeká hned v úvodu sezóny diváky pražského Švandova divadla: 18. září bude mít ve Velkém sále premiéru Cyrano z Bergeracu. Slavný milostný příběh o nosatém šermíři, který se nešťastně zamiluje do své sestřenky, se českému ...

Film

Dny evropského filmu přece jen začnou

def logoCovidová epidemie zavinila úplné zrušení některých kulturních akcí (např. karlovarského festivalu), jiné byly odloženy na příhodnější dobu. To se mimo jiné týká rovněž DNŮ EVROPSKÉHO FILMU. Uskuteční se v náhradním termínu (pokud nákaza znovu nenabude...