Kapela STO ZVÍŘAT vydává nové album NOČNÍ PTÁCI

Kapela STO ZVÍŘAT vydává nové album NOČNÍ PTÁCI

Tisk

sto zvirat200Křty i turné připomenou zesnulého zpěváka Honzu Kalinu. Smrti navzdory pokřtíme desku, protože se na to chystal, protože by to chtěl. To je nelehké, ale jednoznačné rozhodnutí kapely STO ZVÍŘAT. Její zpěvák a zakládající člen Honza Kalina (58) zemřel čtyři týdny před vydáním nového alba NOČNÍ PTÁCI, které vyšlo v pátek 15. září 2023. Zpěvačka Jana Jelínková a textař Tomáš Belko, kteří s Honzou stáli u zrodu kapely před 33 lety, svorně potvrzují – tři původně plánované křty se odehrají a chybějící mužský hlas na koncertech zastoupí hosté.

 

“Po Honzově odchodu jsme slíbili sobě i jemu, že nové album NOČNÍ PTÁCI pokřtíme. Je to jeho poslední velký počin a moc mu záleželo na tom, aby deska byla vynikající. Myslím, že se to povedlo,” říká Jana Jelínková, která je už 33 let zpěvačkou kapely STO ZVÍŘAT, a také celou dobu učí na stále stejné základní škole v Praze 7. Nová deska skupiny se zaměřením na ska, reggae, rocksteady, swing a blues obsahuje celkem 11 songů, které již tradičně otextoval Tomáš Belko. O hudební stránku se podělil Honza Kalina s dalším Zvířetem Jakubem Červinkou.

Dvorní textař kapely Tomáš Belko vysvětluje, že nikdo z členů nevěděl, jak moc je jejich zpěvák a tahoun Honza Kalina nemocný (zemřel náhle v pátek 18. srpna 2023). “Až po jeho smrti jsem zjistil, že dobře věděl, že je to zřejmě jeho poslední album. Nechával si to ale pro sebe. Když jsme spolu seděli a poslouchali ho – bylo to také naposled, kdy jsme se viděli – tak si několikrát pochvaloval, že je naše nejlepší. Tehdy jsem si těch poznámek ještě moc nevšímal,” podotýká.

Už černobílý obal desky NOČNÍ PTÁCI naznačuje silně zastoupené téma noci. “Když Honza začal pracovat na novém albu, zjistili jsme už u třetí, čtvrté písně, že se v textech stále opakuje téma noci. Tak vznikl hezký plán, že cédéčko bude tématicky laděno tímto směrem,” říká zpívající učitelka Jana Jelínková svým temným sametovým hlasem: “Píseň Noční ptáci může být i trochu o nás samých, protože jsme jezdili po nocích a rozdávali lidem radost.”

NOČNÍ PTÁCI
Jakub Červinka / Tomáš Belko

poslední kávu bych asi snes
z rádia hrajou rezavej jazz
za pultem dlouhým jak tahle noc dobrý kvádro jinak nic moc vypadaj tak ňák všelijak
a z noci už se drolí lak

ona je hezká, má červený rty šaty a vlasy, je na movitý
tak neví, jestli si nezadává jen dvě vody, dvakrát káva ty drobný klidně nechte tak jsem jen další noční pták

noční ptáci bez peří hledají koho uloví
koho si daj k večeři
o lásce vědí kulový
noční ptáci bez peří
noci jsou chladně kovový sotva tomu uvěříš

lidi se měněj na sovy

kdyby nás někdo namaloval
my tři a barman, jen bych se bál že z toho plátna akorát
potáhne jen smutnej chlad
a uprostřed tý pustiny
pořežu se o stíny

recitativ:
pane, máte tu něco na klopě nějaký peříčko, nebo co

sto zvirat

U začátku vzniku alba stál singl, který kapela nahrála a vydala před Vánocemi 2021 se svými tehdy novými členy. Byly na něm dva songy – Vánoční píseň a právě Noční ptáci. Postupně jich na nové album NOČNÍ PTÁCI přibylo dalších devět. “Je velmi bilanční, aniž bych předem tušil, co se stane. Album hodně reflektuje léta, která jsme spolu všichni strávili. Až mě mrazí, když si uvědomím, o čem písně na albu jsou. Jedno blues se věnuje tomu, kam se nám ztrácejí kamarádi. Další text – Provazochodci týhle noci – zase pojednává o životě krásném, pestrém a barevném, ale i temném a také neuvěřitelně vratkém. Je jako provazochodec,” zmiňuje Tomáš Belko.

K textu titulní písně Noční ptáci ho inspiroval obraz Nighthawks z roku 1942 od Edwarda Hoppera: “Je to můj oblíbenec. Na obrazu svítí do tmy prosklený rohový bar, sedí v něm dáma v červených šatech, barman, další dva muži… Prostě to jsou noční ptáci. S Honzou jsme se shodli, že noc je důležité téma pro kapelu, ale vlastně i pro mě osobně. Noc mě inspiruje.”

Janě Jelínkové udělalo radost, že právě díky tématu noci se dostala na novou desku letitá píseň s názvem Na střeše. “Hráli jsme ji – panebože! – už v našich začátcích před třiceti lety. A byla jednou z prvních, které jsem v kapele zpívala. Nikdy jsme ji ale nenahráli na žádné album, ať teď. Dostala nový kabátek a zní báječně,” zmiňuje a upřesňuje, že nahrávání alba o jedenácti písních probíhalo od loňského podzimu do letošního jara.

Tomáš Belko si v tomto ohledu pochvaluje luxus nahrávání v delším časovém úseku: “Nemuseli jsme nadrtit všechno najednou, což je skvělé kvůli odstupu a nadhledu. Chodili jsme do studia postupně, a je to na výsledku znát. Velký hudební přínos albu dodal také náš šikovný člen Kuba Červinka, který Honzovi hóóódně pomáhal při zamýšlení se nad aranžemi, zároveň je sám autorem hudby skoro k polovině nových písní.”

Tři nejbližší naplánované koncerty STO ZVÍŘAT s na sebe navazujícími křty alba NOČNÍ PTÁCI se odehrají od října do listopadu v Olomouci, Brně a Praze. O další budoucnosti kapely rozhodnou její příznivci při následné koncertní šňůře s názvem 99 ZVÍŘAT NA TURNÉ k 34 letům její existence. Členové STO ZVÍŘAT tím potvrzují, že mají zájem hrát dál. “Rozhodnou ale nohy posluchačů. Záleží, jestli lidé přijdou na naše koncerty,” krčí rameny Tomáš Belko.

Ten také téměř jedním dechem přiznává, že v kapele nejprve řešili, jestli vůbec turné půjde uspořádat. “Je to smutné… Vedli jsme řeči, jak dál…, jestli dál, jestli to má smysl,” snaží se najít slova. “Kluci z kapely si přece nemůžou rozdělit Honzovy zpěvy a dělat, jako by se nic nestalo. To nejde, taková varianta ani nebyla. Tak uvidíme, jestli najdeme někoho, kdo by uměl písně zajímavě interpretovat. Možná se to nějak vymyslí, jsem optimista. I když je pravda, že se může stát úplně cokoliv,” podotýká.

Kapela STO ZVÍŘAT byla dosud pověstná tím, že se svou hudbou vozila na koncerty i radost, což svým originálním a živelným projevem silně podporoval právě Honza Kalina. “Kapela je pro nás jako druhá rodina, kterou bychom neradi opouštěli, protože jsme si tu vzájemně milí. V rozdávání radosti tak můžeme pokračovat, protože už jsme velcí, zažili jsme leccos, a odešli nám už i někteří kamarádi. Letos třeba jeden z někdejších basáků. Samozřejmě je to stále radost smíšená s bolestí, protože hudba je sice veselá, ale texty bývají – údajně – smutné,” podotýká Tomáš Belko.

“Když uvidíme, že si lidé chtějí STO ZVÍŘAT užívat dál, dá nám to energii. Honza by byl nejradši, kdyby to celé pokračovalo. Občas to totiž zmiňoval, jen jsme nevěděli, že už to na tomto světě balí. Možná proto opakoval, že kapela musí jet dál. My jsme si ale mysleli, že jsou to jenom kecy. Tak uvidíme, je to složité a pořád bolestivé,” dodává textař Tomáš Belko. A nevylučuje, že by zase někdy na pódiu mohl zahrát na saxofon, když ho k tomu vyzvou členové kapely. Alespoň jednou se pousměje: “Musel bych z něj ale nejprve vymést pavučiny.”

sto zvirat2

STO ZVÍŘAT v číslech

Kapela vznikla v roce 1990 ze studentského rock'n'roll bandu Matěj Čech a představila se pražskému publiku podzimním dvojkoncertem v Malostranské besedě v Praze. Dosud vydala 12 alb, zatím poslední 30 let testováno na lidech vyšlo v roce 2020. Kapela odehrála na dva a půl tisíce koncertů u nás, v USA, v Německu, ve Francii, Švýcarsku, Belgii a Lucembursku. Nejsledovanějším klipem na Youtube je píseň Nikdy nic nebylo, která má nejméně přes 8 milionů shlédnutí. Mezi zakládající členy patřil spolu se zpěvačkou Janou Jelínkovou a textařem Tomášem Belkem i zpěvák Honza Kalina, který zemřel na následky nemoci nečekaně 18. srpna 2023.


NOČNÍ PTÁCI – vyšli 15. 9. 2023 na labelu 100PROmotion, tradičně na CD, elektronicky na všech on-line servicech, ale také na LP.

Tracklist

1. Noc je ještě mladá
2. Co ti je?
3. Holka, drž se při zdi!
4. Bylo to jedovatý
5. Duchaři
6. Noční ptáci
7. Provazochodci týhle noci
8. Na střeše
9. Kámoši
10. Jsme jedné krve
11. Vánoční písnička


Křest alba se odehraje podle původního plánu hned třikrát. První bude 7. října2023 v Olomouci v S-Klubu 7, následující 13. října 2023 v Brně v Sono Centru a další do třetice 9. listopadu 2023 v Praze v Paláci Akropolis. Mezi hosty budou hudebník, skladatel a bývalý člen kapely Petr Ostrouchov, zpěvák a bývalý člen Arnošt Hanf, Márdi z kapely Vypsaná Fixa, Milan Cimfe z nahrávacího studia Sono a další.

Na křty naváže turné s názvem 99 zvířat na turné k 34 letům existence kapely, kde se představí nové album a připomene zesnulý Honza Kalina. Chybějící zvířecí hlas zatím doplní pozvaní hosté.

Více informací: http://www.stozvirat.cz/ 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Spevák zo novomestskej skupiny Genuine Jacks Juraj Ondrejka

GenJ perex„Najlepšie sa nám hra doma. Máme tam svojich skalných poslucháčov, ktorí chodia na naše koncerty úplne od začiatku. Nemôžeme sa sťažovať ani na Bratislavu. Ľudia sú tu tiež úplne super,“ aj to sú slová

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.


Literatura

Rudý zákon: Jak jsem se stal Putinovým nepřítelem č. 1

Rudy zakon 200Knižní autobiografii s názvem Rudý zákon napsal americký investor Bill Browder. Rozhodl se vyjít na světlo s politickými intrikami, které při svém pobytu v Rusku, kde začal investovat do akcií ruských firem, zažil. Ačkoliv riskoval svůj vlas...

Divadlo

Dům jako živá bytost?
ImageCo je to “domov”? Nelehká otázka, viďte? Pro každého z nás tento pojem může představovat něco naprosto odlišného, ale vždy velice osobního. Je to hnízdo, ze kterého jsme, sotva plnoletí, vyletěli vstříc nástrahám života? Nebo možná malá garsonka, ve k...

Film

Divoká stvoření jižních krajin: dokonalý film s dojemným a naivním poselstvím

divoka stvoreni jiznich krajinV porovnání s blockbustery letošního léta trhajícími rekordy v multikinech působí Divoká stvoření jižních krajin jako blesk z čistého nebe. Celovečerní debut Benha Zeitlina...