Není každý Jordán stejný

Není každý Jordán stejný

Tisk

Jan Vana 200Debut Jana Váni překvapuje svou vyzrálostí a upřímností. Tradice básníků s kytarou obalená do křehkého smutku a něžné melancholie. Podzim do sluchátek. Jan Váňa vydává debutovou desku s názevem “A na Jordán dopadla tma”. Táborský rodák natočil akustické album, plné poetických i melancholických písní pod producentským dohledem elektronického mága badfocuse. Nahrávka osmi písní je možná kratší rozsahem, ale až po okraj naplněná emocemi a autenticitou.

 

Jan Váňa se nechává volně inspirovat a zároveň navazuje na staré básníky s kytarou. A sám neváhá přiznat, jak moc je to pro něj důležité: “Hrát sám s kytarou a dávat důraz na text je pro mě hrozně přirozený, neumím si to moc jinak představit. A na tradici písničkářství u nás jsem fakt hrdej, tak se k ní rád odkazuju.” Skutečnost, že text je zásadní ingrediencí celé písně, je u Jana Váni jasná od prvních tónů alba. “Ty texty jsou pro mě snad důležitější než hudba, snažím se, aby co možná nejvíc obstály i jako básničky na papíře. Baví mě zkoušet si různý cestičky, jak k těm veršům přistupovat – třeba En passant je celkem básnický, jsou tam metafory a trochu si s tím hraju, naopak Doma prej letos napad sníh je hodně civilní, skoro jako kdybych to někomu vyprávěl u kafe a náhodou to mělo rytmus a rýmy.”

Ve spolupráci s badfocusem natočil už dříve dva singly a v přípravě na debutové album se nashromáždilo i několik skladeb, které měly až kapelní aranže. “Některý z písniček, který byly v úzkým výběru před nahráváním, se na finální soupisku nedostaly,” přiznává Jan Váňa. “A jsem rád, že ne, přijde mi, že takhle je ta deska ucelená a tak nějak víc moje. Prostě mi to víc sedí. To je asi vidět i na mých koncertech – moje ideální publikum sedí na zemi, poslouchá a zpívá.”

Album začalo vznikat už v roce 2022 a velkou zásluhu na výsledné akustické podobě má i producent badfocus (Prokop Korb), se kterým Jan Váňa spolupracoval už při výběru skladeb před nahráváním. “Dali jsme si na to dost času a hodně jsme přemýšleli a mluvili o tom, co, jak a proč má bejt. Ve výsledku je všechno, co na desce slyšíte, nahraný na mikrofon – žádný synťáky, žádný digitální nástroje, všechno trochu postaru. A to se o skvělou produkci postaral Prokop, kterej je na elektronický věci mistr, a o krásnej mix a master Láďa Štěrba. Celej ten proces hledání a tvoření byl krásnej. Prostě to nějak sedlo. Atmosféry a ruchy, který se na desce objevujou, jsme nahrávali na místech, který jsou spojený s těma písničkama, třeba ptáčky v táborský botanický zahradě (do písničky V zahradě) nebo déšť z místa, kde jsem rok před nahráváním napsal Mrholí za úplně stejnýho deště.”
Odkazy na rodný kraj se prolínají nejen celou nahrávkou, ale jeden je hned v názvu alba. Jak potvrzuje Jan Váňa, Jordán zde není nutně onou slavnou řekou, ale odkazuje k jeho rodnému kraji: “Už žiju pár let v Praze, ale myšlenkami jsem pořád často na jihu. No a v Táboře máme vodní nádrž Jordán, ke který jsem na gymplu často chodil psát básničky, to místo má takový zvláštní kouzlo, vždycky na mě hrozně působilo. Celou deskou se prostupuje takový hledání, vykořeněnost a stesk po domově, proto mi tenhle verš připadal hrozně trefnej pro název desky.”

Jan Vana

BIO

Narodil se v Táboře. První vlastní písničky vznikaly v roce 2019, úplně první byla Jako každý jiný den. V roce 2020 vyšlo EP První demáče. Ten rok se přestěhoval do Prahy, kde při studiu Tvorby textu a scénáře na KJJ vydal hned i další EP Místa. Následovalo několik singlů a dvojsingl tajem s Prokopem Korbem (badfocus). V současné době studuje Katedru zvukové tvorby na FAMU. V dubnu 2024 mu vychází u Indies Scope debutové album A na Jordán padla tma.

Jan Vana cover

Umělec: Jan Váňa
Album: A na Jordán dopadla tma
Datum vydání 12.4.2024

Více informací:

Multilink: https://orcd.co/janvana
Indies Scope: https://www.indies.eu/alba/6935/a-na-jordan-dopadla-tma/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Konečně zase hrát živě, to je přání Vladana Vavruši, kapelníka skupiny GAIA

Gaia perexDruhá múza je název aktuálního alba otrokovické skupiny GAIA. Sedm původních písniček a jedna instrumentální skladba představují pop rockovou muziku, která imponuje vlastními hudebními i aranžérskými nápady stejně jako chytrými texty - a samozřejmě...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Úspěšný pokus o jiné čtení dějin české literatury

haman200Během loňského roku vydalo brněnské vydavatelství HOST Český a slovenský literární parnasismus, publikaci navazující na dřívější monografii České literární romantično (HOST 2012).

...

Divadlo

Pražská konzervatoř zve na letošní Absolventské představení

tcp absolventske predstaveni 200Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium ve spolupráci s Mezinárodním centrem tance, z.s. pořádá 3. a 4. června ve Stavovském divadle Absolventské představení 2021. Zatančí zde studenti konzervatoř...

Film

Dánská road-movie „Spi, děťátko, spi“ jde až na dřeň

detatko 200Žánr road-movie máme asi obecně spojený s nějakou americkou bláznivinou, jejíž protagonisté jsou během své cesty zahaleni nejmíň v alkoholovém oparu a mají na svědomí naprosté šílenosti. Dánský příběh, poslední z řady Severské kultovní filmy, které...