Festival United Islands of Prague zaplnil pražské ostrovy a odstartoval festivalovou sezónu

Festival United Islands of Prague zaplnil pražské ostrovy a odstartoval festivalovou sezónu

Tisk

united islands 200Více než 45 000 návštěvníků zaplnilo od středy do soboty pražský Střelecký ostrov, Slovanský ostrov, Náměstí Václava Havla, Janáčkovo nábřeží a desítku klubů po celé Praze. Během čtyř festivalových dní zahrálo na 23 scénách víc než sto umělců z celé Evropy. Hlavní scéna byla letos postavena přímo na Vltavě v cípu Střeleckého ostrova, vidět tak byla třeba z Karlova mostu.

 

První festivalový den se nesl v duchu evropských hodnot. Na festivalu za přítomnosti prezidenta Petra Pavla, místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové, zástupců vlády, evropských institucí a velvyslanců evropské sedmadvacítky k důstojné oslavě 20 let Česka v Evropské unii. Ve čtvrtek, tedy druhý festivalový den, vyslali umělci i fanoušci během koncertu Symphony for Humanity jasnou zprávu, že Praha je místem, kde xenofobie a stereotypní odsuzování druhých není tolerováno.

united islands1

Mezi největší jména letošního ročníku United Islands of Prague patřili britský písničkář AJ Wonder, maďarští Freakin' Disco, rakouská ženská partička Dives, slovinská pop-rocková kapela LPS, německá skupina Lonely Spring, polský zpěvák a producent Baasch, shitpunkoví Joe & The Shitboys z Faérských ostrovů a také čerstvý vítěz Andělů MC Gey a český rapper Rohony. Z dalších českých interpretů se na podiu objevili také třeba Good Times Only, Glad For Today, Severa, Jay Delver a Cringe Prince. Svůj prostor dostaly na velkých pódiích také začínající kapely z Prahy 1 a v rámci nehudebního programu se představily i desítky neziskovek. Své knihy četli třeba architekt Adam Gebrian a Štěpán Hon a v živých podcastech a debatách vystoupili například novinář Ondřej Kundra, herec David Prachař, cestovatel Ladislav Zibura, David Miřejovský nebo Darja Stomatová z České televize a mnozí další.

 united islands2

“Podařilo se nám proměnit dramaturgickou linku festivalu. Propojili jsme se s mladou partou z Klubovny a dali jsme šanci vyniknout mladým talentům z celé Evropy. Překvapila mě show slovinská kapely LPS, skvělý byl i Mc Gey a úžasnou atmosféru měla i show Bena Cristovao a Sofiana Medjmedje během koncertu Symphony for Humanity, kdy zahráli s Unique Orchestra,” říká producent festivalu Martin Voňka.

“Po dvaceti letech od vstupu Česka do Evropské unie cítíme důležitost každoročního připomínání tohoto výrazného milníku v naší historii. Moc děkujeme všem, kteří se zapojili i do důležitého koncertu Symphony for Humanity. Jsem přesvědčen, že festival United Islands of Prague jasně ukázal, že patří mezi zásadní pražské kulturní události,” doplňuje druhý producent festivalu David Gaydečka.

22. ročník festivalu United Islands of Prague se uskuteční 1. až 3. května 2025. Termín festivalu zůstane na začátku května, protože cílem je přeměnit svátek práce v každoroční oslavu Evropy.

united islands3

Více informací:

www.unitedislands.cz
www.facebook.com/unitedislandsofprague
www.instagram.com/united_islands


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Březnice

zamek breznice 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Barva krve - příběh o lásce, zradě, zločinu a odpuštění

altNakladatelství Mladá fronta představuje českým čtenářům historický román Barva krve u nás dosud málo známé spisovatelky Mary Hoffmanové, která patří ve Velké Británii  mezi nejprodávanější autorky románů pro m...

Divadlo

Úniková hra Faust vás vtáhne do mystické historie

faust200Únikovou hru Faust si můžete užít v prostoru Enigma Prague (Svornosti 18, Praha 5-Smíchov). Koncipována je tak, aby si hráči nejenom „zahráli“, ale dozvěděli se i něco z jednoho z nejstarších českých a pražských mytologických příběhů.

...

Film

Jak spolu prchali princezna a budoucí písař

princ 200Z trojice nových pohádek, které přichystala Česká televize, spatříme jako první Princeznu a písaře, a to ve stědrovečerním čase. O den později následuje Kdyby byly ryby a na druhý svátek vánoční se můžeme těšit na slovenský příspěvek Láska na vlásk...