Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Tisk

WINTERBERG 200Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

 

"Literaturu vnímám velmi hudebně," říká spisovatel, dramatik a hudebník Jaroslav Rudiš. "Winterbergova poslední cesta je psaná v rytmu železnice. Všechny ty zvuky, která vlaky vydávají, v knize jsou. Pracuju ale i s refrény, s větami, které skoro stoletý Winterberg zas a znova opakuje jako mantry," dodává.

Jednou z manter je i Winterbergova myšlenka o střední Evropě. Tu vnímá jako "the beautiful landscape of battlefields, cemeteries and ruins", tedy jako nádhernou krajinu bojišt, hřbitovů a ruin. Cituje zde další postavu knihy jménem Angličan, který se podobně jako Winterberg "uměl dívat skrze historii" a vnímat dějinné souvislosti. Z této mantry se zrodil i text písně The Beautiful Landscape.

"Když se díváte z vlaku, všechno je tak krásné a půvabné. Ale pak musíte myslet na to, co se kolem nás všechno odehrálo. Všechny ty bitvy a tragédie. A krása se rychle mísí se smutkem a nekonečnou samotou. Tohle se promítlo jak do knihy, tak do atmosféry naší skladby," říká Rudiš, který v písni jako zpěvák střídá angličtinu s němčinou.

Video k singlu vytvořil Jaromír Vondrák / Clad. Pracuje v něm se starou železniční mapou Rakousko-uherské monarchie z roku 1913. A také s Baedekerem ze stejného roku, s průvodcem pro Rakousko-Uhersko, se kterým Winterberg v románu cestuje a propojuje minulost se současností.

Všechny nástroje nahrál Zdeněk Jurčík. Tomáš Neuwerth se připojil s basou. V jeho studiu ANIMAN v Kopřivnici a pod jeho dohledem se taky natáčelo. Trojice Winterberg plánuje do budoucna natočit album a koncertovat.

WINTERBERG 1

Winterbergova poslední cesta je první román, který Rudiš napsal německy. Byl za něj nominovaný na prestižní Cenu Lipského knižního veletrhu a získal hned několik dalších cen, včetně Ceny Karla Čapka. Česky román vydalo Nakladatelství Labyrint. Existuje i jako audiokniha. Trojdílnou rozhlasovou adaptaci uvedl Český rozhlas Vltava. Podle románu nyní vzniká německo-česká televizní seriál. Scénář Rudiš píše společně s německým scénáristou Martinem Behnkem.

Rudiš se propojování literatury a hudby věnuje dlouhodobě. S Petrem Kružíkem, kytaristou Priessnitz, natočili v roce 2010 jako kapela U-Bahn tři písničky vycházející z Rudišova debutu Nebe pod Berlínem, které jako EP vyšly u Supraphonu. I dnes spolu nepravidelně vystupují. Hned tři alba Rudiš natočil s kapelou Kafka Band inspirovanou tvorbou Franze Kafky. Občas vystupuje také s Jiřím Hradilem, s nímž spolupracuje jako textař i na divadelní hudbě k svým hrám. Autorsky a interpretačně se podílel i na jedné skladbě Hrubé Hudby. Jako textař napsal několik textů pro skupiny Ille, Umakart, Lety Mimo či pro písničkáře Tomáše Pastrňáka.

WINTERBERG cover

Winterberg: The Beautiful Landscape
Lyrics: Jaroslav Rudiš
Music: Zdeněk Jurčík
Recorded by Tomáš Neuwerth at studio ANIMAN
Mix: Tomáš Neuwerth at studio ANIMAN
Mastering: Dan Václavek at studio Portáš
Video: Jaromír Vondrák / Clad
(c) Indies Scope 2024

Více informací:

Multilink: https://orcd.co/winterberg1
Video: https://youtu.be/_CB4KT-zLpI
FB: https://www.facebook.com/
IG: https://www.instagram.com/winterberg_band/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Chceme, aby bylo jasné, že náš Žár stále trvá, říká Karel Šůcha

laura a tygri200Je to pár týdnů, co kapela Laura a její tygři pokřtila v Lucerna Baru Music album Zoo Zoo!, které natočila s dětským sborem Ústecké Bambini. Současně byl při této příležitosti odprezentován videoklip Návrat divokých koní, po němž násle...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Právě vypukl Měsíc autorského čtení v Brně, Košicích, Ostravě a Wrocławi

mesic autorskeho cteni 200V pondělí 1. července 2013 byl v Brně zahájen již 14. ročník tradičního literárního festivalu Měsíc autorského čtení. Jednotlivá autorská čtení českých i zahraničních autorů budou probíhat denně v ...

Divadlo

Komiksovou komedii se špetkou černého humoru uvede Divadlo na Vinohradech

vinohrady200Daniel Majling je autorem hry Láska! Prsty! Salman Rushdie!, kterou uvede v premiéře v sobotu 4. června ve Studiové scéně Divadlo na Vinohradech. Představení, které se hraje v překladu a dramaturgii Vladimíra Čepka, režíruje Barbora Mašková a vin...

Film

V kině se dějí zázraky nejen na velkém plátně. Valentýna tu totiž slaví nejen šťastně zadaní, ale i ti, kteří svou polovičku hledají. Nevěříte?

Rande jako z filmu 200Ať jste single nebo zadaní máme pro vás tip, jak skvěle strávit valentýnský večer a nesedět jen doma na gauči. Cinema City si totiž i letos pro své návštěvníky připravilo oblíbenou valentýnskou soutěž s názvem Rande jako z filmu...