TONY DUCHÁČEK: „Hrajeme pro lidi, kteří nás maj´ rádi.“
Banner

TONY DUCHÁČEK: „Hrajeme pro lidi, kteří nás maj´ rádi.“

ImageJen stěží byste dnes našli českou rock’n’rollovou hudební skupinu, která má v našich končinách tak hluboké kořeny, jako Garage. Její frontman, zpěvák a textař Tony Ducháček, nám poskytl následující krátký rozhovor. Kde bere inspiraci pro své texty, kde můžeme kapelu v nejbližší době zastihnout a co chystají do budoucna? To vše a mnohem více se můžete dozvědět v následujícím článku.


Dobrý den, začneme trochu obligátní otázkou - jak se Vám a skupině Garage právě teď daří?

Dobrý den, zimní měsíce většinou nejsou nic moc, co se týká hraní a tak jsme spíš v očekávání jara.

Skupina Garage patří ke generaci veteránů české rockové scény a má dlouhou historii – dovedl byste určit nejvýznamnější zlom v její existenci?

Těch bodů bylo víc – třeba Mejla Hlavsa v Garáži, odchod Iva Pospíšila. Ale ten NEJ je listopad 1989.

Kapela Garage je často označována jako rocková skupina – je to skutečně tak? Inspirovaly vás také i jiné hudební proudy?

Každýho něco inspiruje, ale Garage je rock´n´rollová skupina. V některých skladbách máme i prostor pro free hraní, což naznačuje i zájem o jazz.

Písně skupiny Garage jsou charakteristické mimo jiné i díky vašim unikátním textům – kde berete inspiraci?

No, inspirace je všude kolem nás, bohužel i ta špatná. Potom je to asi způsob myšlení a vymýšlení, až po čistou fikci.

Image

Velice často koncertujete, o styk s fanoušky není proto nejspíš nouze. Dokázal byste zhodnotit, zda a případně jak se změnili v průběhu let vaši posluchači?


Asi celkem běžně jako u jiných kapel. Někteří fanoušci jsou starší a nikam už nejdou. Ty nahradili mladší.

Na vaše zatím poslední album BLACK! (2009) jsme čekali osm let, což není krátká doba. Byly práce na této vaší desce náročné?

Celkem ano, ale v tom smyslu, že vše bylo najednou narychlo a pod tlakem. Pro nás možná o to líp.

Existuje nějaká kapela, kterou považujete za vzor?

Mám rád dost kapel a vzory jsem míval spíš v mládí, jako inspiraci, zvuk, blbnutí atd. Teď bych si spíš z každý tý kapely někoho vybral zvlášť.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Hrát pro lidi, kteří nás maj´ rádi. Nová zkušebna, což naznačuje i snad i nějaké nové album.

Image

Kam si vás v nejbližší době můžeme přijít poslechnout?

Těch míst je víc, teď v lednu máme 21. Kacanovy u Turnova pro občanské sdružení, pak ve čtvrtek 26. Mersey klub v Brně. V Praze 20. února Vagon v rámci festivalu Méně Tekel na podporu čínských disidentů. 24. února se chystáme do Plzně, do Šeříkovky, společně s Krausberry no a 3. března proběhne už 11. ročník Vzpomínky na Mejlu v Brně na Flédě.
A podrobnějš na webu, kterej čeká rekonstrukce www.garageband.cz 

Chtěl byste našim čtenářům závěrem něco vzkázat?


Čtenářům bych popřál hodně zdraví a pohody. Aby se taky věnovali ve volným čase hudbě, čtení, filmu, na výstavy zašli… Prostě aby si žili sami hezký život, protože jinak nic moc, nic moc.

Zdroj foto: archiv Tonyho Ducháčka


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Celé znova „Chceme si Pošembeří tour užít, a pobavit lidi a vlastně i sebe!“

Cele znova 200Regionu Pošembeří v dubnu až květnu bude žít akcí s názvem Pošembeří tour, jejíž tváří se stala skupina Celé znova. My jsme toho využili a pořádně jsme vyzpovídali Stanislava Potměšila. Ten nám prozradil více o životě na vesnici (pohoda na v...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Robert Vlach: Na volné noze

Na-volné-nozePráce na volné noze není jen o výhodách. Před nějakým tím rokem jsem se zúčastnila výzkumu, který autor mezi volnonožci dělal. Výhod jsem spatřovala mnoho, ale také jsem si se spoustou věcí neuměla poradit. S odstupem několika let držím v ru...

Divadlo

Tajem staré lišky Báry Hrzánové: Báječný životopis svérázné herečky

hrzanova 200Životopisné knihy jsou mojí vášní. Ne, že bych je vyhledávala, ale když se mi dostanou do ruky, nepohrdnu a patřičně si je vychutnávám: pokaždé totiž mají jinou chuť. Záleží na osobnosti, o které je tu psáno. Jinak si čtu o Nigelle Lawson, jinak o Frediem Mercurym.

...

Film

Kdo bude první vrahem pokřivených vztahů? Hodný syn?

altZanedlouho vstoupí do českých kin dramatický snímek z chladného severu s pohledem na pokřivený vztah matky a syna. Kritiky i veřejností ceněné dílo nabízí sondu do křehké pavučiny citů, rodinných vazeb a emocí. Je skutečně prvotina režisérky Zaidy Berg...